Hlavní stránka / 10 tipů jak sázet a vyhrávat

10 tipů jak sázet a vyhrávat (sázením na sport)

Zapomeňte na automaty a ruletu, kde neexistuje výherní strategie. Sázejte na sport. S použitím správné strategie a dobrých informací na něm totiž můžete vydělat. Zde je 10 tipů, jak sázet na sport a vyhrávat.

1. Sázejte jen podle hodnoty (výhodnosti) sázky

První a nejduležitější bod je sázení podle hodnoty sázkového kurzu. Většina sázkařů sází slepě na favority, protože "mají největší šanci vyhrát". To je pravda, ale ne vždy je kurz dost vysoký, aby se na něj vyplatilo vsadit. Nebo sází na svůj oblíbený tým. Vy ale nesázejte jen proto, že jste fanouškem týmu, ani proto, že má největší šanci na výhru. Sázet byste měli pouze na ty kurzy, které jsou výhodné.

Hodnota sázky je jednoduchý koncept, ale většina sázkařské populace ji nerozumí. A to je možná dobře. Právě tito neúspěšní sázkaři totiž hromadně krmí sázkové kanceláře, a nechávají tak skvělý prostor pro malé procento úspěšných sázkařů, kteří umí rozpoznávat hodnotu. Pomoci vám může náš detailní článek o hodnotě sázky:

Hodnota sázky – výpočet (Value betting)

2. Základy matematiky

Pokud jste už někdy řekli větu „Mě matika moc nejde, ale…“, neměli byste ani sázet. Řada sázkařů může krátkodobě úspět sázením na instinkt a „pocit“. Ovšem k dlouhodobému sázení potřebujete mít dobrý sázkový plán a rozumět vztahu mezi pravděpodobností a sázkovými kurzy.

Krátce řečeno, sázení je hra čísel, a vy musíte ovládat alespoň základní výpočty jako dělení, násobení a počítání s procenty. V tom vám pomůže tento článek:

Pravděpodobnost výhry a sázkový kurz - výpočet

3. Pochopte, jak bookmakeři vytvářejí kurzy

Záleží to částečně i na popularitě konkrétní události. Ale všeobecně platí, že bookmakeři tvoří kurzy podle očekáváného chování většiny sázkařů, spíše než aby zohledňovali skutečný výsledek. Samozřejmě to není tak jednoduché, ale v obecné rovině opravdu můžeme říct, že bookmakeři budou nastavovat kurzy tak, aby nalákali sázkaře na jednu stranu, aby vyrovnali svou vlastní zodpovědnost a zajistili si příslušnou provizi.

To je skvělá příležitost pro chytré sázkaře, kteří mohou vydělat tam, kde je zbytek neodborné veřejnosti takzvaně úplně mimo. Také to znamená, že více vydělat lze na událostech, kde je předpokládán větší zájem běžných a občasných sázkařů, kteří, buďme upřímní, toho vědí málo nebo vůbec nic o výnosné sázkařské strategii. Události jako Super Bowl, finále různých pohárů a hlavní dostihy v jednotlivých zemích jsou ideálními kandidáty.

4. Občas se zamilujte i do ošklivého káčátka

Čím déle sázíme, tím více máme v oblibě týmy, které nikdo jiný nemá rád. V podstatě, čím hůře vypadá potencionální sázka na papíře, tím jí máme radši. Sice to na první pohled nedává smysl, jsme si toho vědomi, ale čím méně má veřejnost konkrétní tým ráda, tím radši hledáme výnosné sázky u něj. Speciálně u týmů, které měly kvalitní výkony v delším časovém období, ale v posledních čtyřech, pěti zápasech se jim nedaří. Stačí sledovat, že jakmile se od nich odkloní pozornost veřejnosti, hodnota sázek u nich poroste.

5. Hoďte minulost za hlavu

Nedovolte, aby vás nedávná prohra rozhodila. Hoďte to za hlavu, pokračujte dál ve svých analýzách a udržte si naději, že v blízké budoucnosti se vše zase otočí. Analogicky nesmíte dopustit, aby vás nedávná série úspěšných sázek svedla, a vy jste získali přehnanou kuráž a odvahu. Ještě jednou, zůstaňte u svých analýz a držte se plánu.

6. Nedoufejte v jednu velkou trefu

Multi-sázky, akumulátory, ... Je jedno, jak je budete nazývat, ale důležité je, abyste věděli, kdy je sázet. A také kdy ne. Ano, nabízejí příslib velkých jednorázových zisků – doslova výplatní den, nicméně pokud jste si neudělali důkladnou analýzu a nezamysleli se nad skutečnou hodnotou sázky, je to jeden z nejhorších způsobů, jak můžete sázet.

Podívejte se na to takhle. Pokud vsázíte multi-sázku například na 4 zápasy a máte na každý čistý kurz 2,00, tak kurz celé sázky bude 16,00. Pojďme ale do skutečného světa, kde dostanete dejme tomu 1,90 za stejné peníze, a bookmaker si vezme 5%. Kurzy té samé sázky tak klesnou po výpočtu 1,90x1,90x1,90x1,90 na zhruba 13,00. To je snížení výplaty o zhruba 19%.

Pokud jste si ale vytipovali jen výhodné kurzy, mohou být tyto kombinace extrémně výhodné, protože pak násobíte hodnoty jednotlivých zápasů výhodné pro vás. Pak se vaše výplata zvyšuje rychleji do kladných hodnot. Problém je samozřejmě najít kurzy s reálnou kladnou hodnotou. Každý, kdo přidává další zápas do kombinace, věří, že zvyšuje hodnotu. Většina lidí se ovšem plete a vybírá podhodnocené kurzy. Klíčem k tvorbě hodnotné multi-sázky tedy je, abyste vždy našli přidanou hodnotu, jinak pouze snižujete své šance s každým podhodnoceným zápasem, který přidáte.

7. Tah na branku z dlouhodobého hlediska

Bylo by samozřejmě skvělé rychle zbohatnout, to se ale obvykle nestává. Přemýšlejte proto dlouhodobě. Vybudujte si dostatečné finanční prostředky, pravidelně zvyšujte, kolik vsázíte na každý zápas, a určitě brzy sami zjistíte, že si tímto způsobem vyděláváte slušné kapesné a možná, ale opravdu možná, pokud se tohoto plánu budete držet dlouho, může vás to i uživit.

8. Rozumný rozpočet (bankroll) k sázení

Pokud chcete vydělat, musíte začínat s bankrollem, který dokáže unést občasné prohry. Pokud řekněme sázíte ve vždy stejných obnosech 10 Kč, měli byste mít k dispozici rozpočet alespoň 500 Kč. Minimálně byste měli mít na kontě vždy 50-násobek sázky.

OK, možná to myslíte se sázením vážně a můžete si dovolit například bankroll 1000 €, což znamená, že budete moct v průměru sázet 20 €. Sice to zní na profesionála jako málo, nicméně i tento rozpočet může vynést velký finanční obnos, pokud budete důkladně analyzovat hodnoty potencionálních sázek a nastavíte si inteligentní plán.

Řekněme, že vsázíte 200 sázek ročně a pro tento příklad se dohodněme, že všechny mají kurz 1,90 a máte úspěšnost 54%. S takzvaným Kellyho částečným sázkařským plánem a po uskutečnění těchto 200 sázek váš rozpočet bude odhadem € 1100,00 (Vzhledem k tomu, že v dlouhém období by měla být konzistentnost vašich výher vyrovnaná.) Ano, je nám jasné, co říkáte – to je zisk pouze 100 € za rok. Na druhou stranu, je to pouze 200 sázek za rok a máte průměrnou návratnost 2,6%.

Nyní si představte, že vsadíte 400 sázek ročně a budete schopní získat skromnou návratnost 5%. Bude se zvyšovat váš bankroll a s ním i povolená sázka. Ten samý rozpočet 1000 € bude po tomto období odhadem na 1400 €, po pěti letech dokonce někde okolo € 5000 a po 10 letech zhruba € 30,000 s průměrnou povolenou sázkou € 600.

To není špatné, že? Samozřejmě složité je získat tu konzistentní pětiprocentní návratnost a možná ještě složitější je udržet trpělivost se sázením v průběhu tolika let. Nicméně smyslem tohoto příkladu bylo vám ukázat, že i se skromným rozpočtem lze získat skutečný profit, pokud se budete držet vašeho dlouhodobého plánu.

9. Nesnažte se "udělat to zajímavé"

Často už jsme slyšeli: „Někdy sázím jen proto, aby to bylo zajímavé.“ Dobře, to jsme rádi, ale nemůžete pak očekávat, že budete dlouhodobě vyhrávat.

Pokud chcete, aby to bylo zajímavé, přidejte se do nějaké ligy ve fantasy hře nebo čistě tipovací soutěži, kde ale nedáváte v sázku skutečné peníze.

10. Můžete věřit v boha, nebo klidně i na všechna božstva světa

Co k tomu říct. Uškodit vám to nemůže :-)