Hlavní stránka / Akademie / 1) Základy sázení / Hodnota sázky, value betting

Hodnota sázky - jak vypočítat hodnotu sázkového kurzu (Value Betting)

odds

Hodnota sázky je číslo, které udává průměrnou návratnost sázky. Můžeme ji vyjádřit procentuálně (např. 103%) nebo desetinným číslem (1,03). Kasinové hry se vám nevyplatí, protože mají hodnotu sázky (návratnost) menší než 100% - příklad: hodnota jakékoli sázky na ruletu je 97,3%. U herních automatů je dokonce jen 50% - 80%. Oproti tomu sázka na sportovní utkání v dobře vytipovaném kurzu může mít návratnost v rozmezí 105% - 120%. Value betting znamená potom vybírat výhodné sázky s hodnotou nad 100%.


1. Jak vypočítat hodnotu sázky pro správný value betting?

Výpočet je jednoduchý, ukážeme si ho na modelovém příkladu a později na praktickém příkladu fotbalového utkání.

star Jak vypočítat hodnotu sázky

HODNOTA SÁZKY = KURZ x PRAVDĚPODOBNOST VÝHRY

      příklad (kurz je 3,7:1 ... šance na výhru je 32%):
      HODNOTA SÁZKY = 3,7 x 32% = 1,18

      (Získali jsme des. číslo, převedeme. 1,18 => hodnota sázky 118%)

Hodnota sázky nám tedy dává představu o návratnosti vsazených peněz. Pokud nám hodnota sázky (návratnost) vyjde nad 100%, sázka je pro nás výhodná.

star Příklad - hod mincí a dva bookmakeři.

Při hodu mincí jsou jen dva možné výsledky. Buď padne panna nebo orel. (Ano, teoreticky by se mince mohla postavit na hranu, ale tuto nepravděpodobnou možnost zanedbáme.) Pravděpodobnost, že padne panna je 50%, stejně jako šance, že padne orel.

Z předchozího článku už umíme vypočítat odds („férový“ sázkový kurz), čili jednoduchým výpočtem zjistíme kurz na možnost, že padne orel: 100% / 50% = 2,00.


Řekněme, že máme dva bookmakery:

 • Bookmaker A nabízí kurz na orla 1,90.
 • Bookmaker B nabízí kurz na orla 2,10.

Chceme-li si vsadit na možnost, že padne orel, který bookmaker nám nabízí přidanou hodnotu?

Podíváme se na bookmakera A.

 • Nabízí nám kurz 1,90.
 • Hodnota sázky A = KURZ x PRAVDĚPODOBNOST = 1,90 x 50% = 0,95 = 95%

Vyšlo nám 95% jako hodnota sázky, bookmaker A nám nabízí menší kurz, než by odpovídalo pravděpodobnosti výhry. U něj si nevsadíme, protože je to pro nás ztrátové - vrátí se nám v průměru méně, než vložíme.

Přejděme raději k bookmakerovi B.

 • Nabízí nám kurz 2,10.
 • Hodnota sázky B = 2,10 x 50% = 1,05 = 105%

Bookmaker B nám nabízí 5% zhodnocení sázky na možnost, že padne orel, protože návratnost sázky je 105%. Sázka u bookmakera B je tedy dobrá investice, v průměru vyhrajeme více, než vložíme.

star A co je vlastně zisk / zhodnocení?

Očekávaný zisk / očekávaný výnos udává, kolik procent investice v průměru vydělá. Jinými slovy: o kolik procent větší se nám sázka v průměru vrátí zpět.

ZISK ZE SÁZKY = HODNOTA - 100%

 • Hodnota je 115% .... ZISK = 115% - 100% = 15% zisk
 • Hodnota je 95% .... ZISK = 95% - 100% = -5% zisk (čili 5% ztráta)

2. Bookmakeři a kurzy

Bookmakeři se snaží nastavovat kurzy tak jako bookmaker A, aby se to nám, sázkařům, nevyplatilo. Většina kurzů je tedy skutečně nevýhodná, ale spoustu lidí si to nedokáže spočítat, a tak na tyto kurzy sázejí a prodělávají.

Ovšem nikdy nelze vše dopředu odhadnout přesně. Ani bookmakeři nejsou neomylní, tudíž občas najdeme kurzy jako v příkladu Bookmakera B, tedy výhodné pro nás a nevýhodné pro bookmakera. Čím lépe se vyznáte ve sportu, na který sázíte, tím snáze dokážete rozeznat výhodný kurz od nevýhodného.


3. Příklad ze života

Pojďme si ukázat příklad výpočtu hodnoty sázky v praxi.

star Fotbalový zápas:

Řekněme, že Chelsea hraje proti Tottenhamu s kurzem 2,50 na výhru. Kurz 2,50 v nabídce naznačuje, že pravděpodobnost výhry Chelsea je 40% (viz předchozí kapitola).

Pokud odhadneme, že šance je vyšší než 40%, bude pro nás výhodné vsadit. Pokud bude nižší než 40%, nevyplatí se nám sázet.

My jsme po analýze předchozích zápasů, článků v novinách a sestav obou týmů došli k názoru, že šance Chelsea na výhru je vyšší, 50%.

Vypočítáme hodnotu sázky s nově vypočtenou pravděpodobností:

 • HODNOTA = 2,50 x 50% = 1,25 = 125%

Hodnota sázky vyšla 125%, což je velmi dobré - hodnota vyšla výrazně vyšší než 100%. Můžeme si na vítěství Chelsea vsadit a v průměru vyhrajeme zpět o 25% více, než jsme vsadili.

Zálaží samozřejmě na přesnosti našeho odhadu. Za předpokladu, že šance výhry Chelsea je opravdu nad 40%, sázka na kurz 2,50 se nám vyplatí. Pokud by však pravděpodobnost byla ve skutečnosti nižší,kurz 2,50 by byl nevýhodný.


4. Jak najít sázkové příležitosti s přidanou hodnotou?

Ano, věčná otázka. Každý sázkař, který chce být úspěšný, se musí snažit vybírat si jen ty sázkové příležitosti, které se vyplatí. Ať máte sebevětší chuť vsadit si na váš oblíbený tým, nesázejte, pokud kurz není výhodný.

V tomto článku jsme se věnovali průměrnému zisku a hodnotě sázky. Pokud zjistíte pravděpodobnost výhry, umíte vypočítat, zda je daný kurz výhodný. V dalších kapitolách si ukážeme nejrůznější strategie pro vyhledávání výhodných sázkových příležitostí.


Nejvyšší bonusy sázkovek: Už vám vypršel bonus? Nevadí, změňte sázkovku a získejte nový vstupní bonus za registraci. Zde je malé srovnání vstupních bonusů sázkových kanceláří a jejich podmínky.

 1. Tipsport.cz - 10.000 Kč bonus - největší dostupný bonus. Bonus je 100% vkladu, vyplácí se hned poté, co naplníte celé bonusové konto. Stačí občas sázet, za každou sázku s kurzem nad 2,00 získáte 10% z výše vsazené částky do bonus konta. Je to tedy v podstatě 10% cashback. Doporučuji, málokde totiž dostanete podobné procento.

 2. Velká škola sázení - všechny lekce
  Sázkové kanceláře - recenze
  Sportovní živé přenosy
  Hlavní strana

  Zde se nachází postup, jak vypočítat hodnotu sázky (návratnost sázky) a určit správný sázkový kurz.