Hlavní stránka / Akademie / Bookmakeři / Jak se nastavují kurzy

Jak bookmakeři nastavují kurzy - jak vznikají kurzy v sázkové kanceláři

setting

V tomto článku nahlédneme do kanceláře bookmakera - přečtěte si, jak bookmaker nastavuje kurzy pro danou sázkovou událost a jak zajistí, aby jeho sázková kancelář pokud možno vydělala.

Pro bookmakera je nastavení kurzů u konkrétní události naprosto klíčové z hlediska dlouhodobé ziskovosti. Není to pro něj nic jiného než jen čistá hra čísel.

Jak to celé probíhá? Bookmaker nejprve vypočítá pravděpodobnosti jednotlivých výsledků u konkrétní události, z pravděpodobnosti určí férové kurzy, a pak si z těchto kurzů odečte určité procento jako marži. Podívejme se na to více do detailu:


1. Výpočet pravděpodobností

* Příklad: mezinárodní fotbalový zápas Anglie - Skotsko:

Aby bookmaker mohl určit základní kurzy, nejprve dá dohromady pravděpodobnosti jednotlivých možných výsledků (výhra x remíza x prohra). K tomu použije všechny dostupné informace o týmech, provede pár výpočtů ve svých počítačových programech a zapojí také vlastní intuici. Obvykle zadá pouze pravděpodobnost výhry favorita a pak mu program vypočítá zbývající dvě – remíza a prohra favorita.

Řekněme, že bookmakerovi vyšly pravděpodobnosti takto:

 • Výhra Anglie: 60,6%
 • Remíza: 22,2%
 • Výhra Skotska: 17,2%

2. Výpočet férových kurzů ze získaných pravděpodobností

Jak se to dělá? Pokud jste ještě nečetli článek z 1. kapitoly a chcete znát přesný výpočet férového kurzu z pravděpodobnosti, můžete si ho přečíst zde: Jak vypočítat férový kurz.

* Nyní bookmaker vypočítá férové kurzy (ještě bez marže):

 • Anglie: šance 60,6% ... férový kurz = 100 / 60,6 = 1,65
 • Remíza: šance 22,2% ... férový kurz = 100 / 22,2 = 4,50
 • Skotsko: šance 17,2% ... férový kurz = 100 / 17,2 = 5,81

3. Snížení kurzů o marži bookmakera

Kolik procent si bookmaker strhne jako marži, záleží na sázkové příležitosti. Nejčastěji to je 2% až 10%. Čím více si je jistý správným odhadem pravděpodobností, tím menší marži může nabídnout, aby přilákal sázkaře. Naopak, pokud si není moc jistý svým odhadem, nastaví raději vysokou marži.

* Nyní bookmaker nastaví marži a odečte ji z kurzů:

Vzhledem k faktu, že jeho zákazníci jsou v drtivé většině Angličané, budou celkem hodně sázet, protože hraje jejich domácí tým. Nemusí tak už sázkaře tolik lákat na nízkou marži, a může si dovolit nastavit výslednou marži třeba na 7%.

 • To znamená, že všechny kurzy sníží o marži 7%.
 • To se vypočítá jako VÝSLEDNÝ KURZ = FÉROVÝ KURZ x (100% - marže)
 • FÉROVÝ KURZ x (100% - 7%) = FÉROVÝ KURZ x 93%.
 • Bookmaker tedy bude kurzy násobit číslem 93% (desetinným číslem 0,93).

* Výsledné kurzy na zápas Anglie se Skotskem vyjdou takto:

 • Anglie: 1,65 x 93% = 1,53
 • Remíza: 4,50 x 93% = 4,19
 • Skotsko: 5,81 x 93% = 5,40

Vzhledem k tomu, že je výhra Anglie nejpravděpodobnější a zároveň pravděpodobně přitáhne největší počet sázkařů (fanoušků), bookmaker je spokojen a myslí si, že z jeho pohledu nastavil tu správnou cenu. Z dlouhodobého hlediska bude mít zisk a porazí tak sázkaře, o což mu jde.


4. Bookmakerův management rizika a ochrana proti rizikovým sázkám

Jak už jsem zmiňoval na začátku, všichni bookmakeři operují s určitými maržemi u jednotlivých událostí. Tato marže se mění podle toho, jak moc si bookmakeři jsou jisti svým odhadem.

Například u fotbalových zápasů anglické Premier League snižují bookmakeři kurzy jen zhruba o 4 až 8%, protože všechny proměnné jsou dobře známé a oni mohou očekávat velký počet sázek.

Pokud je zde ale hodně proměnných, například u atletického závodu nováčků, může být hodnota klidně okolo 20% a víc, aby se bookmakeři pojistili proti sázkařům, kteří toho vědí víc než oni.

Zároveň mají bookmakeři právo určovat rozsah sázek a také komu je vlastně nabídnou. To je v podstatě takový management potencionálních rizik, který určuje, jak úspěšný konkrétní bookmaker je.


5. Rada pro sázkaře

Viděli jste, že je důležité brát v potaz i marže, které vámi zvolený bookmaker nabízí. Pokud jsou vyšší než 5% u populárních lig jako například Premier League, měli byste se poohlédnout jinde a najít štědřejšího bookmakera. Nicméně pokud se chcete zabývat méně tradičními ligami, marže 10% a více mohou být standardem.
tr ŠkolaSázení.cz - dnes vám doporučujeme:

watches Kvalitní sázení v mobilu a na tabletu: Hledáte spolehlivou aplikaci pro sázení v češtině na všem mobilu či tabletu? Mohu vám doporučit aplikaci od Tipsportu. Na sázky LIVE u televize či na stadionu aplikace funguje perfektně, sázet můžete také na úplně všechny předzápasové kurzy. Navíc vám aplikace poslouží i jako zdroj informací - můžete v ní sledovat živé skóre a číst si v databázi výsledků zápasů.

NOVINKA: ŽIVÉ PŘENOSY NA MOBILU - Nově můžete sledovat živé přenosy a sázet LIVE přímo na vašem mobil v aplikaci pro Android nebo iOS. Doporučuji například na Tipsport extraligu nebo noční přenosy z NHL!

Stáhněte si zdarma aplikaci pro Android nebo aplikaci pro iPhone/iPad, a vyzkoušejte si ji sami. Není povinná registrace. Aktuálně však platí pro nové hráče akce - uvítací bonus až do výše 10.000 Kč (detaily najdete v sekci Sázení online).


Kam dál?

Bookmakeři - všechny články
Akademie Škola Sázeni CZ - všechny lekce
Hlavní strana Škola Sázení CZ - jak sázet, tipy na sázení