Obchodování - finanční sázení na akcie, forex, komodity

pen

Chcete změnu? Vsaďte si na kurzy měn, na pohyby akcií nebo třeba na Bitcoin. Vaším cílem je vydělat na tom, že stoupne nebo klesne cena. Obchodování má leccos společného s kurzovým sázením a v posledních letech je stále populárnější i v ČR. I v obchodování online jde o vyhodnocování rizika, používání strategie a dodržování money managementu.

info O co jde? Jak se obchoduje online?

Stále populárnější je v poslední době obchodování s Forexem a CFD. Je dostupné i obchodníkům s kapitálem od jednoho či dvou tisíc korun. Vydělávat lze na pohybu ceny či kurzu, přitom není nutné mít vysoký kapitál. Díky pákovému efektu stačí investovat jen zlomek potřebné částky, například 1/50, a přitom mít stejné zisky/ztráty.

Cena, na které se snažíte vydělat, může být např. kurz měnového páru na Forexu, cena akcie nebo cena komodity, například zlata.

Dalším oblíbeným typem obchodování mohou být také binární opce, nové finanční deriváty umožňující si "vsadit" na pohyb kurzu směrem nahoru či dolů. Binární opce lze zakoupit již od 5 dolarů a jsou tak dostupné široké veřejnosti.

pen

Finanční páka - O co jde: Sázíte na to, zda poroste či klesne cena nějakého instrumentu. Příklady instrumentů: měnový pár EUR/USD, akcie Googlu nebo unce zlata.

pen

Jak uzavřít obchod: Vyberete si obchodní instrument (např. zlato). Vložíte malou zálohu (margin) která může být např. 1/50 (2%) obchodované částky, a vyberete si směr. Zvolíte dlouhou pozici (Koupit), pokud myslíte že cena stoupne, nebo krátkou pozici (Prodat), pokud myslíte že cena klesne. Poté sledujete, jak se cena vyvíjí, a podle vašeho uvážení pozici zavřete. Není časové omezení.

pen

Výsledek - Rozdíl cen: Rozdíl ceny při otevření pozice a při zavření pozice je váš zisk/ztráta. Pokud jste odhadli pohyb ceny správně (např. nakoupili jste a cena vzrostla), rozdíl je kladný a je to váš zisk. V opačném případě je to vaše ztráta.

pen

Jak neprodělat: U každého uzavřeného obchodu nezapomeňte zaškrtnout možnost Stop-loss (zastavit ztrátu). Pokud cena půjde opačným směrem, než jste zvolili a rozdíl cen přesáhne hranici stoplossu, pozice se automaticky uzavře. Nehrozí, že při jednom výkyvu trhu přijdete o velkou část bankrollu, pouze o povolenou malou ztrátu. Stejně můžete nastavit horní hranici pro automatický výběr zisku. Tato hranice se nazývá Take-profit.

pen

Kolik investovat: Minimální vklad do jedné pozice může být už 100-200 Kč. Díky pákovému efektu ale s malou investicí obchodujete 10x až 200x větší kapitál - ten spravuje broker. Zisk se vám počítá právě z obchodu s tímto zvětšeným kapitálem. Díky tomu stačí posun ceny o malé procento pro dosažení vysokého procenta zisku. CFD je tedy vhodné pro krátkodobé obchody, kdy posuny cen nejsou příliš velké.

pen

Co dělá broker: Online broker se o vše stará za vás, realizuje vaše obchody na trhu s vlastním kapitálem. Z těchto obchodů plyne zisk či ztráta, který vám vyplácí/strhává. Ale sám pro sebe si broker bere pouze rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou (spread), případně poplatky za transakci. Vašim protivníkem je tedy trh, ostatní obchodníci. Broker je zprostředkovatel.


  • Kopírování obchodníků: U některých brokerů můžete obchodovat na Forexu nebo třeba akciemi CFD bez vlastních znalostí. V režimu CopyTrader jednoduše vyberete nějakého z úspěšných obchodníků a budete kopírovat jeho obchody. Samozřejmě, že výši vkladu si můžete upravit podle sebe.

Vyhledávací fráze a klíčová slova: obchodování online, nebo také binární opce a trading.