Škola Sázení .cz / Poker Profit / Pokerové strategie / Super System / AA,KK - jak hrát vysoké páry

Jak hrát s A-A, K-K - esa a kingy, vysoké páry | Super System

Kombinace A-A a K-K mají ze všech startovních kombinací v pokeru největší šance na výhru. Díky tomu s nimi budete vyhrávat dlouhodobě nejvíce žetonů, pokud však nebudete dělat některou z běžných začátečnických chyb. Přečtěte si, jak hrát A-A a K-K před flopem či na flopu, kdy sázet a jak poznat, kdy je nutné vysoký pár zahodit. (Doyle Brunson Super System - str. 453-471)

1. A-A, K-K - jak hrát před flopem

S párem es nebo králů v úvodní pozici před flopem... bych pravděpodobně limpnul* (jen dorovnal Blind) a doufal, že někdo navýší, abych mohl re-raisnout.

* Poznámka redakce: Tato varianta je dnes, 30 let od napsání knihy, velice dobře známá, a skoro nikdo ji raději nepoužívá. Pokud proti solidnímu hráči jen callnete big blind a na jeho raise re-raisnete, okamžitě pozná, že máte A-A. Proto s A-A, K-K vždy sami raisujte z jakékoliv pozice, jako s jinými silnými handami.

Na střední pozici, pokud přede mnou nikdo nehrál, asi bych zahrál stejně, tedy limp, nebo raise. Pokud by někdo přede mnou hrál, pak bych je raisnul, a dal bych raise zhruba o velikosti potu.

V pozdní pozici bych vždy raisnul a doufal bych, že přede mnou někdo slowplayoval svoji handu a nyní mi dá další raise. Zcela jistě bych pokračoval ve hře, a možná šel i all-in, podle situace. Pokud bych se s AA nebo KK dostal před flopem do velkého potu a měl bych před flopem v potu větší část peněz, bezpochyby bych zbytek poslal all-in na flopu, bez ohledu na to, co na něm přijde za karty. Nic by mě nemohlo zastavit. Pokud by mě soupeř nevystavil sám all-inu, dal bych ho sám.

Naopak, ve vzácné situaci, občas musíte uvažovat o zahození páru kingů před flopem, pokud vás soupeř raisne. Je opravdu těžké zahodit Kingy, ale pokud by proti vám šel all-in opravdu velmi tight hráč, o kterém víte, že by takový tah udělal pouze s A-A - pak byste měli své krále zahodit. Dělejte to ale pouze v případě, že se jedná o opravdu velmi tight hráče a že jste si téměř jisti, že nic kromě jiného než AA mít nemůže. Říkám si: "Kdybych byl na protihráčově místě, re-raisnul bych s Q-Q nebo horší handou?" Pokud je odpověď "ne", pak víte, že má K-K nebo A-A. A když vy máte K-K, existuje pouze 1 kombinace K-K a zároveň 6 kombinací A-A, které soupeř může mít. V takovém případě Kingy složte.

Nyní budu mluvit o tom, jak hrát esa a kingy na flopu. Je však dobré zmínit, že pokud držíte K-K a na flop přijde jediné eso, je velmi těžké se rozhodnout, zda v handě pokračovat. Pokud věříte soupeři eso, hra pro vás hned skončila. Pokud mu ho nevěříte, hrajte s K-K, jako byste měli nejlepší handu.

2. Jak hrát A-A, K-K na flopu

Bez ohledu na to, jakou handu máte, právě na flopu budete muset dělat svá nejdůležitější rozhodnutí. Je to ten klíčový bod v handě. Na flopu budete tipovat soupeře na různé kombinace a hádat, co mohou držet. Vše po flopu je pak obvykle už velmi přímočaré.

Samozřejmě, že i před flopem tipujete soupeře na handu, ale na flopu jste v mnohem lepší pozici, co se týče hádání soupeřových karet. Můžete určit soupeřovy karty podle toho, jak dorovnává - jestli má draw na postupku, na flush a tak dále.

--- 2.a) Flop se 3 kartami do postupky

Z úvodní pozice hraji pár es nebo kingů velmi opatrně, pokud se na flopu objeví tři karty do postupky nebo do barvy. A to zejména tehdy, když jsem v potu se dvěma či více protihráči. Ti hráči, za mnou dorovnali, mohou mít cokoliv. V takové pozici se mohou stát dvě věci - buď mají handu, se kterou mě porážejí, a nebo vyhraji jen malý pot, když vsadím a oni složí. Takže v úvodní pozici pro mě zabliká výstražné světlo, které mi připomene, abych nevsázel, pokud na flopu uvidím tři karty do postupky či flushe a držím esa či krále (bez čtvrté karty do flushe). V takové situaci hrají svůj pár slow a obvykle jen checknu v úvodní pozici.

A nyní když jsem v pozdní pozici a soupeři na takovém flopu přede mnou checkovali, jsem o něco klidnější a mohu vsadit. Pokud by mě dorovnali... okamžitě bych začal hrát znovu defenzivně. Pokaždé, když na flopu vidím tři karty do postupky či flushe, hraju svůj vyoký pár s extrémní opatrností.

Kvalita možné postupky na flopu má také velký vliv na to, jak hraji svůj vysoký pár. Pokud by přišlo 9-8-7, 10-9-8 nebo J-10-9 a proti sobě bych měl dva hráče.. Okamžitě bych handu vzdal. Téměř jakékoliv dvě karty, které by soupeři mohli mít, by do takovýchto flopů zapadaly. Buď už mají hotovou handu (dva páry, trojice, postupka), nebo mají draw, proti které budu mít se svým párem šanci maximálně 50:50.

Pokud přijde flop 10-9-8 a jeden z hráčů drží Q-J.. pak už má hotovou postupku. Pokud má J-10... pak má pár a open-ended straight draw. Může chytit sedmičku, desítku, Jacka nebo Queenu. Jakákoli z těchto karet mě poráží. V balíčku je jich 13* a zbývá otočit dvě karty. V tu chvíli je jeho handa stejně silná jako moje - má šanci mě porazit skoro 50:50 - takže se nechci vystavit nebezpečí a dostat se do pozice, kdy mohu prohrát vše.

* Poznámka redakce: 13 outs = 4 sedmy, 4 Queeny, 3 Jacky a 2 desítky. 13 outs na 2 kartách = 13 * 4 % = 52% šance. Zde je celý článek o outs a pravděpodobnosti.

nevzdávám vždy pot v takové situaci. Jen hraji extrémně opatrně. Tím chci říct, že nechci v handě setrvávat dlouho a snažím vyhrát pot ihned.

Pokud padne jen J-10 - řekněme, že flop přijde J-10-2. Zde bych určitě hrál A-A rychleji, protože by jakákoliv kombinace vysokých karet dala soupeři nějakou handu. K-Q by mu dalo open-ended straight draw, A-K by mu dalo 2 overkarty a gutshot straight draw... A-J, K-J, Q-J, A-10, Q-10, K-10 by mu vytvořilo pár. Takže bych neváhal a hrál A-A nebo K-K dále v takovéto situaci. Pokud má Jacky a desítky nebo set, stane se, dobře pro něj. Ovšem většinou zde já budu lepší.

Pokud znáte svého protihráče... budete schopni odhadnout, jakou handu pravděpodobně drží. Používejte jednoduchou logiku, když tipujete soupeřovu kombinaci.

--- 2.b) Flop se 3 kartami do barvy

3 karty do flushe nejsou až tak špatné, jako 3 karty do postupky. Není příliš mnoho hand, které vás porážejí.. protihráč by však mohl držet pár + flush draw, pokud je s vámi ve hře.

Jako první věc musím zkontrolovat, jestli jedno z mých es nebo jeden z králů není čtvrtou kartou do barvy. Pokud by padly tři srdcové karty, a já držel srdcové a kárové eso, okamžitě bych tuto handu hrál. To je velká handa. Ovšem kdybych měl dvě černá esa nebo neměl to A♥, nehrál bych svoje esa tolik silně.

Jak jsem již řekl, kdybych měl to srdcové A♥, hrál bych svá esa na flopu rychle. Pokud bych dostal call, jsem v pozici handu vyhrát v každém případě. Vím, kdo drží nuts.

Toto je jedna z nejdůležitějších věcí v No-Limit Texas Hold'em. Pokud se tomu můžete vyhnout... nikdy nechtějte sázet své peníze drawing dead (s 0% šancí na výhru).

Drawing dead: Nechcete čekat na flush, když je na stole pár. Hráč může mít fullhouse. A také nechcete čekat na postupku, když protihráč může držet flush. Pak máte 0% šanci na výhru. Pokud na flop přijdou tři piky a vy držíte open-ended straight draw, pak nechcete čekat na vaši postupku. Tu handu zahodíte. Všichni profesionální hráči se snaží vyhnout situacím, kdy peníze jdou do potu a oni jsou drawing dead.

--- 2.c) Flop, který obsahuje pár

Pokud je na flopu pár a nízká karta a já mám A-A nebo K-K na ruce, na takovém flopu bych z úvodní pozice vsadil. Pokud bych dostal call, počánal bych si opatrně. Myslím tím, že na turnu bych checknul. Pokud by pak protihráč vsadil, možná bych dorovnal, možná složil. Záleželo by na tom, na jakou handu bych ho odhadnul.

Například: Flop je 6-6-2, já vsadím první a on dorovná... říká mi tím, že má slušnou handu. Pravděpodobně má pár na ruce (cokoliv mezi 7-7 a 10-10) nebo má šestku (trojici) nebo 3 dvojky (fullhouse). Bych byl opět opatrný, ovšem šance na šestku u protihráče není moc velká, pokud před flopem musel dorovnávat raise.

Pokud by přede mnou hrálo několik hráčů - a jeden z nich držel set šestek - pravděpodobně by checknul. Takto v této situaci hraje většina hráčů. Checkují svůj set k raiserovi. Ovšem to není ten nejlepší způsob, výhodnější by zde bylo do raisera naopak vsadit.

Pokud by ke mně protihráči checknuli a na flopu by nebyla Straight draw ani flush draw, mohl bych s A-A také checknout a dát protihráčům kartu zdarma. Udělal bych to ze dvou důvodů.

(1)

Pokud by soupeř neměl handu, chtěl bych mu dát možnost se vylepšit, aby pokračoval ve hře. Pokud by například přišel Jack nebo Queena, mohl by získat pár.

(2)

Druhý důvod pro check je, že chci eliminovat šanci na to, že prohraji příliš mnoho, pokud soupeř drží trojici.

Kdyby ale přišel flop 6-6-5, pak bych vsadil, protože nechci dát protihráčům šanci trefit postupku, pokud by padla trojka, čtyřka, sedmička nebo osmička.

Stručně řečeno, nedávejte soupeřům kartu zdarma, pokud by vás taková karta mohla porazit. Pokud je na flopu možnost postupky nebo flushe, vsaďte a nedávejte soupeřům kartu zdarma.

Flop 6-6-5 je dost jiný, než 6-6-K. Pokud bych měl esa na tom druhém, a všichni checknuli až ke mně, pravděpodobně bych také checknul. Jestli má krále, bude ho chtít hrát na turnu, protože svým checkem jsem ho přesvědčil, že má nejlepší handu. Navíc, pokud má šestku, snížíte své ztráty na minimum.

Celá strategie hry s A-A a K-K spočívá v tom, že do opravdu velkého potu se pustíte až tehdy, když flopnete velmi silnou handu, jako trojici. Nechcete se pouštět do hry o velký pot, když můžete mít jen malou procentuální šanci na výhru.

Obecně mohu říct k hraní vysokých párů na flopu, že byste je měli hrát o něco agresivněji z pozdní pozice než z úvodní pozice. Také byste se neměli znepokojovat, že soupeř proti vám může checkovat s nuts. Nikdy se toho nebojte. Slyšel jsem lidi říkat: "No, já se bál vsadit, protože jsem se bál, že mě raisne." Nikdy se nebojte soupeřova raisu. Prostě hrajte, a co se stane, stane se. Až pak se znepokojujte, pokud uděláte chybu.

Nemůžete hrát vítězný poker tak, že za každých okolností budete hrát bezpečně. Musíte využívat příležitostí... gamblit. A musíte se cítit agresivně, abyste mohli hrát agresivně. To je můj pokerový styl. A je to vítězný styl.

Pozměnil jsem svoji obecnou filozofii hry v tuto chvíli, protože jsem mluvil o hraní A-A a K-K. Ve většině případů je hraji pomalu. To znamená, že je hraji opatrně. To je opak toho, jak obecně hraji (s jinými kombinacemi) a také opak toho, jak esa a kingy hraje většina lidí. Většina hráčů má pocit, že esa a kingy je velmi těžké dostat, a tak když už je konečně dostanou, chtějí hned vyhrát obří pot. Takže je hrají opravdu rychle. To je většinou špatně. (Ovšem jsou i výjimky, o kterých budu mluvit za chvíli.)

Pravda je, že s párem es nebo kingů se obvykle stane jedna ze dvou věcí:

(1)

Vyhrajete malý pot

nebo

(2)

Prohrajete velký pot

Důvodem je, že protihráč nedá do potu dost peněz bez toho, aby porážel váš vysoký pár nebo měl draw na postupku či flush. V případě, že protihráč čeká, až mu dojde draw, donutím ho za další kartu zaplatit.

Dalším případem, kdy hraji A-A a K-K pomalu, je když ve vzácné situaci na flop přijdou tři stejné karty - například tři sedmičky nebo tři jacky. Nyní chci, aby někdo z protihráčů vylepšil svou handu. Takže checknu... ale jen jednou. Chci dát protihráči šanci chytit kartu zdarma, nebo jim dát šanci zkusit bluff. Je těžké v takové situaci vydělat sázkou... pokud soupeř nedrží sám pár na ruce.

--- 2.d) Flop, na kterém s A-A nebo K-K trefíte set nebo fullhouse

Až doteď jsem mluvil o hře s AA nebo KK za předpokladu, že na flopu nic mou handu nevylepšilo. Nyní se podíváme na případy, kdy k mému páru chytím nějakou pomoc.

Pokud trefím set... skoro nikdy nehraji slow-play (hrát pasivně za účelem nevystrašit soupeře), až na pár výjimek, o kterých se zmíním později. Skoro vždy vsadím, a ne zrovna malou, standardní sázku. Vsadím extra-vysokou částku, protože jediný způsob, jak můžete vyhrát velký pot, je, když někdo další s vámi chytil na flopu super-silnou handu... a nebo myslí, že blafujete. Proto v takové situaci sázím vždy hodně.

PRIKLADY Na následujících příkladech uvidíte, že na každém flopu obsahujícím vaše eso či krále do setu existuje možnostu utvořit postupku na turnu. U některých flopů je pravděpodobnost straight draw mnohem větší, jako třeba flop C. ale v zásadě na každém flopu existuje možnost, že protihráč sestaví na turnu postupku. Proto vždy vsadím velkou částku, abych zabránil případnému protihráči se straight draw levně se podívat na další kartu.

V případě, že se vám podaří trefit čtveřici (poker), například čtyři esa, máte prakticky neporazitelnou handu,iovšem zdaleka ne tak profitabilní. Protihráči totiž skoro nikdy nebudou držet silnou handu, se kterou by vám zaplatili, například na flopu A-8-A je jedinou handou, která proti vám může dojít až all-in, fullhouse z osmiček na ruce.

Takže s hadnou jako poker z es byste měli checknout a možná zkusit na konci vsadit malou částku. Nebo - pokud máte extrémní štěstí - se někdo pokusí pot ukrást bluffem. Mohli byste mít takové štěstí. Ale většinou radši hrajte slow, a uvidíte, co můžete získat... to znamená, že vždy vsadíte na riveru z jakékoli pozice.

Takže s handou jako poker z es byste měli checknout a možná zkusit na konci vsadit malou částku. Nebo - pokud máte extrémní štěstí - se někdo pokusí pot ukrást bluffem. Mohli byste mít takové štěstí. Ale většinou radši hrajte slow, a uvidíte, co můžete získat... to znamená, že vždy vsadíte na riveru z jakékoli pozice.

Další situací, kdy vždy checknu, je, když flopnu nejvyšší fullhouse. Tedy s dvěma esy na flopu A-7-7 nebo s dvěma králi na flopu K-8-8. V takové situaci checknu a naopak doufám, že soupeřům pomůže karta zdarma. Poté, co checknu na flopu, vsadím na turnu, a doufám, že někdo něco trefil.

Kdykoliv trefíte full house nebo čtveřici, měli byste na flopu hrát slow ze dvou důvodů:

(1)

Dám šanci soupeřům bluffovat, pokud nic netrefí, protože mě nebudou tipovat na silnou handu.

(2)

Protihráč může chytit postupku či flush na kartě zdarma a získat tak handu, se kterou mi zaplatí.


Warning: include_once(http://www.skolasazeni.cz/poker/creatives/randomad-10hr.php): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /data/web/virtuals/86698/virtual/www/domains/skolasazeni.cz/poker/content/content-doyle-brunson-jak-hrat-aa-kk.php on line 340

Warning: include_once(): Failed opening 'http://www.skolasazeni.cz/poker/creatives/randomad-10hr.php' for inclusion (include_path='.:/data/web/virtuals/86698/virtual') in /data/web/virtuals/86698/virtual/www/domains/skolasazeni.cz/poker/content/content-doyle-brunson-jak-hrat-aa-kk.php on line 340


Část 2 - jak hrát A-K
Doyle Brunson Super System - všechny články >>
Poker strategie a tipy - přehled článků >>
Hlavní stránka >>