Škola Sázení .cz / Poker Profit / Pokerové strategie / MTT / Koeficient "M"

Koeficient "M" v multi table turnajích

Na rozdíl od cash games se v turnajích se neustále zvyšují povinné sázky a hrozí, že váš stack "sežerou", takže není možné donekonečna vyčkávat na lepší karty. Proto je nutné přizpůsobovat vaši hru velikosti stacku a výši povinných sázek - elegantním řešením je takzvaný "M" koeficient, čili poměr stacku k povinným sázkám. Pojďme si ukázat jednoduchý výpočet M koeficientu a jak se mění správná herní taktika v jednotlivých zónách velikosti M.

Jde o známý pokerový koncept, se kterým poprvé přišel americký backgammonový šampion a pokerový hráč Paul Megriel, po němž se koeficient nazývá "M". Po něm se ve svých knihách M koeficientem zabývali turnajoví profesionálové Doyle Brunson a Dan Harrington, ze jehož knihy Harrington On Hold'em jsme pro vás připravili volný překlad.

Jak vypočítat M koeficient

M koeficient vyjadřuje, kolik kol ještě vydržíte v turnaji, než povinné sázky "sežerou" celý váš stack. Pro jeho výpočet stačí znát velikost vašeho stacku, a počátečního potu. Nápověda: v online herně je velikost počátečního potu jednoduše vidět - podívejte, kolik je v potu chipů na začátku každé handy, dokud někdo nedorovná nebo nenavýší.

S = stack, velikost vašeho stacku
P = počáteční pot = small blind + big blind + (ante x počet hráčů)
Nyní vydělte Stack velikostí Počátečního potu.
Koeficient M = S : P


Příklad 1:Váš stack: 23100 chipů. Blindy 400/800, ante 100, 9 hráčů u stolu.
S = 23100
P = 400 + 800 + (9 x 100) = 2100
M = S : P = 23100 / 2100 = 11. Koeficient M vychází 11.

Zóny velikosti M a správná herní strategie

Čím větší je váš M koeficient v multi table turnaji, tím více kol si můžete dovolit strávit u stolu a vaše situace je tak pohodlnější. Tomu můžete přizpůsobit i styl vaší hry. Naopak s nižším koeficientem budete hrát jinak, protože si nemůžete dovolit ztratit mnoho chipů, jinak vás blindy a ante sežerou. Abyste mohli rozhodnout, jaká je vaše aktuální vhodná strategie, rozlišují se tzv. M - ZÓNY podle velikosti vašeho koeficientu M.

Název zónyVaše MHerní strategie
Zelená zónanad 20V této situaci by se chtěl nacházet každý hráč. Máte obrovskou rezervu chipů a můžete si tak dovolit experimentovat se všemi herními styly, od hyperagresivního po velmi konzervativní. Můžete hrát bez obav a naplno rozvinout svůj herní rejstřík.
Žlutá zóna11 - 20V této zóně vás pomalu začínají obtěžovat blindy, takže je potřeba hrát o něco otevřeněji a není možné zůstávat příliš tight. Ještě však máte materiál k velkým sázkám, které mohou odstrašit vaše protihráče.
Oranžová zóna6 - 10Zde už je váš stack natolik malý, že je velmi těžké přinutit soupeře složit karty. Strategie v této zóně je poměrně komplikovaná, budete nuceni velmi riskovat. Při každé hře se pořádně rozmyslete, jestli jste ochotni jít až do all-inu.
Červená zóna1 - 5Zde už nepřichází v úvahu nic jiného naž all-in nebo fold. Máte tak málo chipů, že kdybyste udělali jen malou sázku, budete už mít v potu tolik žetonů, že stejně budete muset dorovnat cokoliv. All-inem navíc často přinutíte soupeře složit a ukradnete povinné sázky.
Zóna smrtipod 1Do této zóny jste se nikdy neměli dostat, raději jste měli jít all in dříve. Zde už máte jen jedinou zoufalou možnost bez ohledu na vaše karty: all-in.

--- Kam dál? ---
Multi table turnaje - všechny články >>
Pokerové strategie a tipy - všechny články >> Hlavní stránka >>