Menu Zavřeno

10 tipů jak sázet a vyhrávat (sázením na sport)

Zapomeňte na automaty a ruletu, kde neexistuje výherní strategie. Sázejte na sport. S použitím správné strategie a dobrých informací na něm totiž můžete vydělávat, dokud vám tedy sázkové kanceláře účet nelimitují nebo úplně nezablokují. Přinášíme vám 10 tipů, které vám poradí, jak sázet a vyhrávat.

Sázejte jen podle hodnoty sázky (value betting)

Ptáte se, jak sázet a vyhrávat? Potom začněte u tohoto bodu. Value betting je jedinou dlouhodobě udržitelnou výherní strategií při sázení na sport. Dokud to nepochopíte, nemůžete být v sázení úspěšní.

Většina sázkařů sází slepě na favority, protože „mají větší šanci vyhrát“. To je možná pravda, ale jenom na tom se vydělávat nedá. V každém zápasu jsou totiž dvě strany a každá z nich má na výhru nějakou šanci. I pokud šance bude nesmírně malá, stále existuje možnost, že outsider svého silnějšího soka překoná. Někdy outsider vyhraje jeden z pěti vzájemných zápasů, jindy to bude jeden z deseti vzájemných zápasů, jenom ve zcela výjimečných případech však můžeme tvrdit, že outsider v zápase bude zcela bez šance. Vzhledem k tomu musíme brát v potaz všechny možné varianty a proto je kurz nejdůležitější věcí v sázkové rovnici.

Příklad:

Představte si, že se má utkat Barcelona a Slavia. O Barceloně víte, že hraje ve velice špatné formě a že do zápasu půjde pouze s náhradníky. Naopak o Slavii víte, že hraje ve skvělé formě a že do hry půjde v nejlepší sestavě. Slavia by za těchto podmínek měla vyhrát přibližně každé páté utkání. A teď si představte, že na výhru Barcelony dostanete kurz 1,10 a na výhru Slavie kurz 20. Opravdu budete stále trvat na tom, že si vsadíte na výhru Barcelony? Nebylo by chytřejší „zkusit to“ na výhru Slavie? Jistěže bylo!

Pokud na Slavii v každém zápase proti Barceloně vsadíte 1000 korun, vyhrajete 20 000 korun každý pátý zápas a zbylé čtyři zápasy prohrajete vklad 1000 korun. To znamená, že budete v zisku 15 tisíc korun (v průměru za každou pětizápasovou sérii).

Naopak kdybyste v tomto měření sil vsadili vždy po 1000 korunách na Barcelonu, budete hluboce v minusu. Vyhrajete totiž pouze 4× z 5 zápasů, to znamená zisk 4×100 korun a každý pátý zápas o 1000 korun přijdete. Za jedno sázkové kolo tak budete v průměr o 600 korun „lehčí“.

Jak vidíte na příkladu výše, ziskové sázení je o pravděpodobnostech a o výhodných kurzech. Pokud dostanete výhodný kurz, vyplatí se vám vsadit třeba i na výhru Opavy nebo Karviné, protože i tenhle tým jednou za čas vyhraje. Důležité je pouze to, aby vyhrát častěji, než říká kurz.

Hodnota sázky – výpočet (value bettting)

Naučte se základy matematiky

Nejspíš už sami dobře tušíte, že sázkový kurz není jen tak ledajaké číslo. Sázkový kurz bookmaker nestanovuje náhodně, pouze na základě svých sympatií, ale čistě podle pravděpodobnosti, s níž se podle něj daná příležitost stane (a jaké tedy budou preference sázkařů). Kurz je tedy nositelem pravděpodobnosti.

Abyste se mohli stát ziskovými sázkaři, musíte se naučit vztah mezi sázkovým kurzem a pravděpodobností, respektive jak se převádí pravděpodobnost na kurz a naopak. Jedině tak dokážete identifikovat výhodné sázky, které jsme si popsali v bodu výše. Této problematice jsme se věnovali v samostatném článku:

Jak vypočítat pravděpodobnost výhry / jak převést kurz na pravděpodobnost

Pochopte, jak bookmakeři vytvářejí kurzy (marže sázkovky)

Jak jsme zmiňovali ve vzdělávacím modulu pro začátečníky a v článku věnujícím se největším sázkovým mýtům, sázkové kanceláře nevydělávají tím, že některé sportovce podplácí, aby si zajistili neočekávaný výsledek a shrábly výhru. Do špinavých praktik se sázkové kanceláře pouštět nepotřebují, protože vydělávají na poplatku, který ji platíme my. Nejedná se přitom o manipulační poplatek, který byl v online sázkovkách už dávno zrušen, ale o marži sázkovky.

Marže sázkovky je skrytý poplatek. Sázková kancelář si ho přirazí na každý kurz, který vypíše, a to tak že umenší jeho nabízenou hodnotu. Pokud tedy bookmakerovi při jeho výpočtech vyjde, že Slavia má na výhru šanci 50% a že by tedy kurz měl být 2,00, tento kurz sníží obvykle o 4-10%, takže vám ve skutečnosti nabídne kurz třeba pouze 1,90.

Kromě snahy o výdělek sázkové kanceláři marže pomáhá vůči riziku. Čím vyšší je marže, tím menší je riziko, že se bookmaker „sekne“ a nabídne sázkařům výhodný kurz. Proto největší marži bookmakeři obvykle nasazují na zápasech nižších fotbalových lig a méně sledovaných sportů, naopak na hojně sledované ligy jako například Liga mistrů nebo anglická Premier League jsou marže nižší a dosahují třeba jen 4%. O marži a způsobu, jakým bookmakeři vytvářejí kurzy, jsme vás informovali v předchozím článku:

Jak bookmakeři nastavují kurzy

Vytvořte si svou vlastní sázkovou strategii, nebo najděte jiný způsob identifikování value betů

O sázkové strategii to celé je. Pokud se vám podaří vytvořit si vlastní sázkovou strategii, máte vyhráno. Je přitom jedno, zdali budete sázet na počet gólů ve fotbale nebo na výhru týmů v hokeji, důležité je, že jste schopni podle nějakého klíče (nebo podle své vlastní intuice) identifikovat value bet.

Vytváření výherní sázkové strategie pochopitelně není zase tak snadné, jinak by se ziskem sázel každý. Chcete to trpělivost a hodně testování, ovšem není to nemožné. Pokud si chcete vytvořit ziskovou sázkovou strategii, pokračujte k tomuto návodu.

Pokud se vám nepodaří vytvořit zisková sázková strategie, ještě nezoufejte. Existují i další možnosti, jako například tipy zdarma uveřejňované na některých stránkách, případně sázkové programy nebo služby pro kopírovaní tipů úspěšných sázkařů, díky nimž nemusíte dělat vůbec nic. Samozřejmě, nejlepší je, pokud se ziskem dokážete sázet sami od sebe, ovšem možnosti popsané výše dokazují, že situace není ztracená ani v případě, že to nedovedete.

Co je to strategie sázení?

Jak si vytvořit strategii sázení?

Buďte opatrní s akumulátory

Akumulátory, kombi sázky… Je jedno, jak je budete nazývat. Důležité je, abyste věděli, kdy je sázet. A také kdy ne. Ano, nabízejí příslib velkých jednorázových zisků – kdyby to „cinklo“, jednalo by se o velice šťastný den. Akumulátory jsou nicméně jednou z největších pastí na sázkaře. A to hned ze dvou důvodů.

Příliš dlouhé akumulátory

Libujete si v těch nesmírně dlouhých akumulátorech, které když pokladní v Tipsportu vytiskne, sahají až na zem? Pokud tyhle tikety podáváte občas a jenom za pár korun, tak je to v pořádku. Pokud ovšem čekáte, že touhle strategií přijdete k penězům, tak jste (nejspíše) úplně na omylu. Ano, může se to stát, ale budete k tomu potřebovat štěstí. Hromadu štěstí. Horu štěstí. Přemýšlejte o tom takhle, abyste trefili kurz v hodnotě například 1000:1, výhry se dočkáte v průměru jednou za tisíc podaných tiketů. Důležité je přitom to slovíčko „v průměru“, protože tyto sázky jsou natolik nevyzpytatelné, že se jich nemusíte dočkat nikdy.

Sázení tiketů s vysokými kurzy se podobá spíše sázení loterie, i pokud byste zachovali myšlenku a podali tiket s hodnotou. Ideální je sázet tikety s mnohem nižšími kurzy, řekněme tak do hodnoty 10. Tyto tikety vám umožní korigovat náhodu a bránit se vůči riziku správně nastaveným bankroll management.

Násobení hodnoty (value)

Problém číslo dva u akumulátorů spočívá ve faktu, že hodnota jednotlivých kurzů (value) se mezi sebou násobí. Pokud se vám tedy podaří vybrat několik kurzů s hodnotou, je to naprosto skvělé, protože vaše celková hodnota bude mnohem vyšší. Ovšem pokud na tiket dáte kurzy bez hodnoty, vaše záporná očekávaná hodnota se nebezpečně vynásobí, takže uděláte ještě horší obchod, než kdybyste sázky na podhodnocené kurzy podali každou zvlášť.

Z těchto důvodů některé sázkové kanceláře nabízejí zvýhodnění na aku sázky. Zvyšují tak svoje zisky. Vzhledem k tomu byste při sázení akumulátorů měli být obzvláště opatrní a měli byste je sázet pouze v případě, že jste si naprosto jistí hodnotou každé jedné sázky na tiketu.

Vybírejte nejlepší kurzy

Přijměte fakt, že sázení je o drobných rozdílech. I pár setin jednotky v dlouhodobém horizontu udělá obrovské množství peněz a dokonce může znamenat rozdíl mezi tím, zdali skončíte v zisku nebo ve ztrátě. Nepodceňujte proto nutnost vybírat vždy nejlepší kurzy na trhu.

To samé potom platí i u bonusů. Každý nabízený bonus sázkové kanceláře přijměte s otevřenou náručí, protože každý nabízený bonus může navýšit váš celkový zisk. Největší bonus v České republice nabízí sázková kancelář Tipsport (až 50 tisíc k prvnímu vkladu), ovšem nezapomínejte i na další sázkovky jako například Chance, která kromě vstupního bonusu dává také 200 korun na ruku, tedy pouze za registraci.

tipsportmale-1 150 Kč za registraci Až 50 000 Kč k prvnímu vkladu Získat bonus!
chance-male 200 Kč za registraci Až 2000 Kč k prvnímu vkladu Získat bonus!

Nedoufejte v jednu velkou trefu

V návodu o tom, jak sázet a vyhrávat nesmí chybět ani jeden praktický postřeh. Value betting je o protáčení menších sázek v co největším objemu, nikoliv o tom, že si vsadíte jednou za týden za větší obnos. Vyvážíte tak svoje riziko a zvýšíte šanci, že v daném období dosáhnete výsledků, jakých si skutečně zasloužíte (tedy že nedojde k nějakému nenadálému výkyvu). I jedna velká sázka jednou za týden má svoje šance na to, že nevyjde a pokud se vám tímto způsobem nepodaří výrazně zvýšit vaše ROI, potom v dlouhodobém horizontu budete na těch samých číslech, jako při sázení většího počtu sázek za o něco menší obnos.

Chci tím říct, že při zachování stejného ROI vám přístup jedné velké trefy týdně nic nepřinese, protože o své peníze přijdete stejně často, jako v případě rozložení vkladu na větší počet sázek. Přitom však budete mnohem déle čekat na to, až se vyrovná variance a vy dosáhnete očekávaných výsledků.

Výpočet očekávaného zisku

Váš zisk při value bettingu v dlouhodobém horizontu spočítáte tak, že sečtete všechny vsazené peníze, vydělíte je 100 a nakonec vynásobíte svým průměrným ROI.

Pokud tedy měsíčně podáte sázky v průměru za 100 tisíc korun a vaše dlouhodobé ROI (návratnost investic) činí 10%, potom v průměru vyděláte 10 tisíc korun měsíčně:

100 000 / 100 = 1000

1000 × 10 = 10 000

Pokud byste měsíčně podali sázky za 10 tisíc korun, potom váš očekávaný průměrný zisk měsíčně (při udržení výše zmíněných 10% ROI) bude 1000 korun atd.

Z toho vyplývá, že pokud si vsadíte jednou týdně za 10 tisíc korun, prosázíte méně peněz, než kdybyste si vsadili jednou týdně 25 sázek po 1000 korunách. Pokud zachováte stejné ROI, dosáhnete horšího výsledku (nežli v případě 25 sázek po 1000 korunách), tedy mnohem nižšího průměrného měsíčního zisku. K tomu se přitom vystavíte mnohem větší varianci, může se vám tedy stát, že 6 měsíců budete hluboko v minusu, abyste to sedmý měsíc dohnali dlouhou výherní sérií. Horších výsledků byste tímto způsobem dosáhli dokonce i v případě, že byste při sázení po 1000 korunách o něco snížili své ROI.

Dále z toho vyplývá, že abyste mohli praktikovat tento přístup (sázení většího obnosu jednou za čas), musíte mít mnohem vyšší bankroll. Pokud si potřebný bankroll nezajistíte, zbytečně riskujete a dost pravděpodobně o všechno přijdete.

Veďte si sázkové záznamy

Abyste dokázali určit, zdali je vaše sázková strategie úspěšná, případně jakého ROI s ní dosahujete, musíte si vést sázkové záznamy. Sázkové záznamy vám pomohou zpětně identifkovat všechny vaše chyby a optimalizovat vaší strategii tak, aby přinášela stále větší zisky. Sázkové záznamy vám pomohou také ve chvílích, kdy se nedaří – můžete se díky nim ujistit, zdali právě probíhající proherní série je výsledkem špatné sázkové strategie, nebo výsledkem pouhé smůly. Sázkové záznamy se nejlépe zaznamenávají v excelovské tabulce. O sázkových záznamech se dozvíte více v tomto článku:

Sázkový záznamy | jistý nástroj pro odhalení chyb v sázení

Naučte se přijímat prohry

Návod na to, jak sázet a vyhrávat, to není jenom matematika. Do sázení hodně promlouvá také psychologie. Proto nedovolte, aby vás nedávná prohra rozhodila. Faktem je, že prohry jsou neoddělitelnou součástí sázení. I pokud patříte mezi ziskové sázkaře, tu a tam prohrajete. Dokonce se vám opakovaně přihlásí nějaká ta ztrátová série. Ziskové sázení není o tom, abyste vyhrávali každou sázku, kterou podáte. Cílem je vyhrávat natolik často, abyste v dlouhodobém horizontu vykázali zisk. Jde o value betting, který když budete praktikovat poctivě, v dlouhodobém horizontu nikdy nebudete v záporných číslech.

Naučte se své prohry hodit za hlavu. Pokračujte dál ve svých analýzách a udržujte si naději, že v blízké budoucnosti se vše zase otočí. Na druhou stranu nesmíte dopustit, aby vás nedávná série úspěšných sázek svedla, a vy jste získali přehnanou kuráž a odvahu. Nesázejte bezhlavě. Zůstaňte u svých analýz a držte se plánu.

Pro překonání ztrátových sérií je nejlepším pomocníkem správný bankroll management. Pokud si nejste jistí svým úsudkem, udělejte si zpětnou analýzu (ideálně zjistěte rozdíl ve vámi podaných kurzech a zavíracích kurzech například na Oddsportalu – pokud vámi podaný kurz je opakovaně vyšší, než ten zavírací, děláte dobrou práci). A jestli vůbec nic nepomáhá, raději si v sázení udělejte kratší pauzu. Pomoci by vám mohl tento článek:

Sebeovládání | naučte se zvládat nežádoucí emoce

Buďte nenápadní

Věnovat se ziskovému sázení je jako hra na kočku a na myš. Většina sázkových kanceláří (až na malé výjimky v podobě sázkové kanceláře Pinnacle a několika dalších asijských sázkovek a burz sázek) se ziskové sázkaře snaží identifikovat a brzy je limitují či dokonce blokují. To vyžaduje neustále vytváření nových účtů a registrací u dalších a dalších sázkovek. Jedním z nejdůležitějších pomocníků se vám proto brzy stane nějaká VPN (služba, která vám umožní použít cizí IP adresu a sázkovce tedy znemožní identifikovat vás na jiném účtu).

Ve snaze o prodloužení doby, během níž ve vybrané sázkovce mohou působit bez omezení, tak ziskoví sázkaři využívají několika tipů a triků. Díky nim je sázkovka tak rychle neodhalí. Jedním ze základních triků znemožňujících sázkovce odhalit, že patříte mezi ziskové sázkaře, je občasná live sázka za naprosto nevýhodného kurzu. Všechny tipy a triky potřebné ke zmatení sázkové kanceláře vám brzy přineseme v samostatném článku stejně jako návod na to, jak obejít blokaci sázkovky (a jak použít služby VPN).

Jak sázet a vyhrávat – shrnutí

Sázení se ziskem není snadné, to vám potvrdí každý ziskový sázkař. Fotografie rádoby odborníků, kteří na internetu prodávají pochybné tipy a prezentují se vysmátými obrázky s hromadami peněz, nebo například u počítačky, jsou lživé. Sázení vyžaduje dostatečné množství odhodlání a disciplíny a pokud ho chcete dělat na nějaké úrovni, také spoustu vašeho času. Samozřejmě můžete používat software k vyhledávání value betů, nebo si můžete sehnat nějaké výherní tipy zdarma (či za peníze, což vám důrazně nedoporučujeme), ovšem zdaleka nejlepší je na tyto zdroje vůbec nespoléhat. Za některé z nich musíte utrácet a kromě toho není nad to, když se člověk může spolehnout jenom sám na sebe – potom dokáže vydělávat vždycky a všude, bez ohledu na všechny ostatní sázkaře.

V podstatě se dá říci, že v desateru výše jsme vám odtajnili jedinou dlouhodobě výherní strategii sázení, respektive jakýsi návod na to, jak sázet a vyhrávat. Pokud dokážete vstřebat všechny výše uvedené koncepty, dokážete si sázením vydělávat sami. Držíme palce!

Kam dál?