Menu Zavřeno

Hodnota sázky | jak vypočítat hodnotu sázkového kurzu (value betting)

hodnota-sazky-value-betting

Hodnota sázky je číslo, které udává průměrnou návratnost sázky. Můžeme ji vyjádřit procentuálně (např. 103%) nebo desetinným číslem (1,03). Kasinové hry se vám nevyplatí, protože hodnota sázky (návratnost) je menší než 100%  (například hodnota jakékoli sázky na ruletu je 97,3%). U herních automatů je dokonce jen 91-97%. Oproti tomu sázka na sportovní utkání v dobře vytipovaném kurzu může mít návratnost v rozmezí 105% – 130%. Value betting potom znamená vybírat výhodné sázky s hodnotou nad 100%.

1. Jak vypočítat hodnotu sázky pro správný value betting?

Výpočet je jednoduchý, ukážeme si ho na modelovém příkladu a později na praktickém příkladu fotbalového utkání.

Vzoreček pro výpočet hodnoty sázky:

HODNOTA SÁZKY = KURZ × PRAVDĚPODOBNOST VÝHRY

Příklad (kurz je 3,7:1 a šance na výhru je 32%):

HODNOTA SÁZKY = 3,7 x 32% = 1,18

(Získali jsme des. číslo, převedeme. 1,18 => hodnota sázky 118%)

Hodnota sázky nám tedy dává představu o návratnosti vsazených peněz. Pokud nám hodnota sázky (návratnost) vyjde nad 100%, sázka je pro nás výhodná.

Příklad – hod mincí a dvě sázkovky

Při hodu mincí jsou jen dva možné výsledky. Buď padne panna nebo orel. (Ano, teoreticky by se mince mohla postavit na hranu, ale tuto nepravděpodobnou možnost zanedbáme.) Pravděpodobnost, že padne panna je 50%. Ty samé šance jsou na to, že padne orel.

Z předchozího článku už umíme vypočítat odds („férový“ sázkový kurz), čili jednoduchým výpočtem zjistíme kurz na možnost, že padne orel: 100% / 50% = 2,00.

Řekněme, že máme dvě sázkovky:
• Sázkovka A nabízí kurz na orla 1,90.
• Sázkovka B nabízí kurz na orla 2,10.

Chceme-li si vsadit na možnost, že padne orel, která sázkovka nám nabízí přidanou hodnotu?

👉Sázkovka A nám nabízí kurz 1,90.

• Hodnota sázky A = KURZ x PRAVDĚPODOBNOST = 1,90 x 50% = 0,95 = 95%

Vyšlo nám 95% jako hodnota sázky, sázkovka A nám nabízí menší kurz, než by odpovídalo pravděpodobnosti výhry. U této sázkovky si nevsadíme, protože je to pro nás ztrátové – vrátí se nám v průměru méně, než vložíme.

👉Sázkovka B nám nabízí kurz 2,10.

• Hodnota sázky B = 2,10 x 50% = 1,05 = 105%

Sázkovka B nám nabízí 5% zhodnocení sázky na možnost, že padne orel, protože návratnost sázky je 105%. Sázka u sázkovky B (na to že padne orel) je tedy dobrá investice. V průměru zde vyhrajeme více, než vložíme.

A co je vlastně zisk / zhodnocení?

Očekávaný zisk / očekávaný výnos udává, kolik procent nám investice (sázka) v dlouhodobém horizontu vydělá. Jinými slovy řečeno, o kolik procent větší se nám sázka v průměru vrátí zpět. Tomuto údaji říkáme návratnost investice (neboli ROI) a vypočítává se podle tohoto vzorce:

ZISK ZE SÁZKY = HODNOTA – 100%

Zpět k našemu příkladu:

👉Sázkovka A nám nabídne ROI -5%

• Hodnota je 105% …. ZISK = 105% – 100% = 5% zisk

👉Sázkovka B nám nabídne ROI +5%

• Hodnota je 95% …. ZISK = 95% – 100% = -5% zisk (čili 5% ztráta)

2. Bookmakeři a kurzy

Bookmakeři se snaží nastavovat kurzy tak jako sázkovka A, aby se to nám, sázkařům, nevyplatilo. Většina kurzů je tedy skutečně nevýhodná, ale spoustu lidí si to nedokáže spočítat, a tak na tyto kurzy sázejí a prodělávají.

Ovšem nikdy nelze vše dopředu odhadnout přesně. Ani sázkové kanceláře nejsou neomylné, tudíž občas najdeme kurzy jako v příkladu Sázkovky B, tedy výhodné pro nás a nevýhodné pro sázkovku. Čím lépe se vyznáte ve sportu, na který sázíte, tím snáze dokážete rozeznat výhodný kurz od nevýhodného.

3. Příklad ze života

Řekněme, že Chelsea hraje proti Tottenhamu s kurzem 2,50 na výhru. Kurz 2,50 v nabídce naznačuje, že pravděpodobnost výhry Chelsea je 40% (viz tento článek).

Pokud odhadneme, že šance na výhru Chelsea je vyšší než 40%, bude pro nás výhodné vsadit. Pokud bude nižší než 40%, nevyplatí se nám vsadit.
My jsme po analýze předchozích zápasů, článků v novinách a sestav obou týmů došli k názoru, že šance Chelsea na výhru je vyšší, odhadem činí asi 50%.

Vypočítáme hodnotu sázky s nově vypočtenou pravděpodobností:

• HODNOTA = 2,50 x 50% = 1,25 = 125%

Hodnota sázky vyšla 125%, což je velmi dobré – hodnota vyšla výrazně vyšší než 100%. Můžeme si na vítězství Chelsea vsadit a v průměru vyhrajeme zpět o 25% více, než jsme do hry dali.

Vždy samozřejmě záleží na přesnosti našeho odhadu. Za předpokladu, že šance výhry Chelsea je opravdu nad 40%, sázka na kurz 2,50 se nám vyplatí. Pokud by však pravděpodobnost byla ve skutečnosti nižší, kurz 2,50 by byl nevýhodný.

4. Jak najít sázkové příležitosti s přidanou hodnotou?

Ano, věčná otázka. Každý sázkař, který chce být úspěšný, se musí snažit vybírat si jen ty sázkové příležitosti, které se vyplatí. Ať máte sebevětší chuť vsadit si na váš oblíbený tým, nesázejte, pokud kurz není výhodný.

V tomto článku jsme se věnovali průměrnému zisku a hodnotě sázky. Pokud zjistíte pravděpodobnost výhry, umíte vypočítat, zda je daný kurz výhodný. V dalších kapitolách si ukážeme nejrůznější strategie pro vyhledávání výhodných sázkových příležitostí.

Kam dál?

Kompletní průvodce jedinou ziskovou strategií sázení

Akademie – všechny vzdělávací články

Akademie – všechny vzdělávací moduly (na začátek)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *