Menu Zavřeno

Jak bookmakeři nastavují kurzy | jak vznikají kurzy v sázkové kanceláři

jak-bookmaker-stanovuje-sazkove-kurzy

V tomto článku nahlédneme do kanceláře bookmakera – přečtěte si, jak bookmaker nastavuje kurzy pro danou sázkovou událost a jak zajistí, aby jeho sázková kancelář pokud možno vydělala.

Pro bookmakera je nastavení kurzů u konkrétní události klíčové z hlediska dlouhodobé ziskovosti. Jak to celé probíhá? Bookmaker nejprve vypočítá pravděpodobnosti jednotlivých výsledků u konkrétní události, z pravděpodobnosti určí férové kurzy, pak si z těchto kurzů odečte určité procento jako marži a nakonec vypíše snížené kurzy. Příklad:

1. Výpočet pravděpodobností

Příklad: mezinárodní fotbalový zápas Anglie – Skotsko:

Aby bookmaker mohl určit základní kurzy, nejprve dá dohromady pravděpodobnosti jednotlivých možných výsledků (výhra x remíza x prohra). K tomu použije všechny dostupné informace o týmech, provede pár výpočtů ve svých počítačových programech a zapojí také vlastní intuici. Obvykle zadá pouze pravděpodobnost výhry favorita a pak mu program vypočítá zbývající dvě – remíza a prohra favorita.

Řekněme, že bookmakerovi vyšly pravděpodobnosti takto:

 • Výhra Anglie:60,6%
 • Remíza:22,2%
 • Výhra Skotska:17,2%

2. Výpočet férových kurzů ze získaných pravděpodobností

Jak se to dělá? Pokud jste ještě nečetli článek z 1. kapitoly a chcete znát přesný výpočet férového kurzu z pravděpodobnosti, můžete si ho přečíst zde: Jak vypočítat férový kurz.

 Nyní bookmaker vypočítá férové kurzy (ještě bez marže):

 • Anglie: šance 60,6% … férový kurz = 100 / 60,6 = 1,65
 • Remíza: šance 22,2% … férový kurz = 100 / 22,2 = 4,50
 • Skotsko: šance 17,2% … férový kurz = 100 / 17,2 = 5,81

3. Snížení kurzů o marži bookmakera

Kolik procent si bookmaker strhne jako marži, záleží na sázkové příležitosti. Nejčastěji to je 2% až 10%. Čím více si je jistý správným odhadem pravděpodobností, tím menší marži může nabídnout, aby přilákal sázkaře. Naopak, pokud si není moc jistý svým odhadem, nastaví raději vysokou marži.

 Nyní bookmaker nastaví marži a odečte ji z kurzů:

Vzhledem k faktu, že jeho zákazníci jsou v drtivé většině Angličané, budou celkem hodně sázet, protože hraje jejich domácí tým. Nemusí tak už sázkaře tolik lákat na nízkou marži, a může si dovolit nastavit výslednou marži třeba na 7%.

 • To znamená, že všechny kurzy sníží o marži 7%.
 • To se vypočítá jako VÝSLEDNÝ KURZ = FÉROVÝ KURZ x (100% – marže)
 • FÉROVÝ KURZ x (100% – 7%) = FÉROVÝ KURZ x 93%.
 • Bookmaker tedy bude kurzy násobit číslem 93% (desetinným číslem 0,93).

 Výsledné kurzy na zápas Anglie se Skotskem vyjdou takto:

 • Anglie: 1,65 x 93% = 1,53
 • Remíza: 4,50 x 93% = 4,19
 • Skotsko: 5,81 x 93% = 5,40

Bookmaker je s novými sníženými kurzy spokojen a myslí si, že z jeho pohledu nastavil tu správnou cenu. Z dlouhodobého hlediska bude mít zisk a porazí tak sázkaře, o což mu jde.

4. Bookmakerův management rizika a ochrana proti rizikovým sázkám

Jak už jsem zmiňoval na začátku, všichni bookmakeři operují s určitými maržemi u jednotlivých událostí. Tato marže se mění podle toho, jak moc si bookmakeři jsou jisti svým odhadem.

Například u fotbalových zápasů anglické Premier League snižují bookmakeři kurzy jen zhruba o 4 až 8%, protože všechny proměnné jsou dobře známé a oni mohou očekávat velký počet sázek.

Pokud je zde ale hodně proměnných, například u atletického závodu nováčků, může být hodnota klidně okolo 20% a víc, aby se bookmakeři pojistili proti sázkařům, kteří toho vědí víc než oni.

Zároveň mají bookmakeři právo určovat rozsah sázek a také komu je vlastně nabídnou. To je v podstatě takový management potencionálních rizik, který určuje, jak úspěšný konkrétní bookmaker je.

5. Rada pro sázkaře

Viděli jste, že je důležité brát v potaz i marže, které vámi zvolený bookmaker nabízí. Pokud jsou vyšší než 5% u populárních lig jako například Premier League, měli byste se poohlédnout jinde a najít štědřejšího bookmakera. Nicméně pokud se chcete zabývat méně tradičními ligami, marže 10% a více mohou být standardem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *