Menu Zavřeno

Efekt zarámování, kognitivní zkreslení | Psychologie sázení

psychologie-efekt-zaramovani

Efekt zarámování, nebo také úzké zarámování, anglicky framing effect, spočívá v tom, že rádi hodnotíme jen povrchně. Znamená to, že se na věci díváme tak, jak vypadají, ale už neřešíme to, jaké ve skutečnosti jsou.

Trochu morbidní příklad. Představte si, že přijdete na místo, kde se střílelo, a uvidíte muže s pistolí stojícího nad tělem oběti. Dovodíte si, že se jedná o sprostého vraha. Nicméně může to být ukvapený závěr – člověk s pistolí mohl střílet v sebeobraně a sám být obětí přepadení.

Efekt zarámování při sázení – příklad z fotbalu

Efekt zarámování často může za to, na jaký tým vsadíme. Například když hraje Manchester United s Chelsea a vy víte, že Manchester má zraněné některé klíčové hráče, budete okamžitě tíhnout k sázce, že prohraje. Řekněme, že United v následujícím zápase postrádají Rooneyho, Naniho a Vidiče.

Bookmakeři podle toho upravili kurzy, ale Chelsea je stále lehkým outsiderem. Naopak na straně United budou hodnotnější sázky než obvykle. Samozřejmě velká část sázkařů si informací o zranění všimne a proto bude radši sázet na Chelsea a to bez jakékoliv další analýzy.

Dávalo by to smysl, kdyby kurz na Chelsea byl opravdu mnohem výhodnější než obvykle, nicméně bookmakeři informace o zraněních uvidí také a kurzy adekvátně upraví, tím si můžete být jistí.

Tato situace nicméně ukazuje klasický efekt zarámování v akci. Kdybyste se totiž podívali na problém hlouběji a vše správně analyzovali, zjistíte, že náhradníci Manchesteru, kteří naskočí do utkání místo zraněných, jsou stále nesmírně kvalitní a celý tým tak bude pořád silný.

Manchester má lavičku nadupanou skoro stejně kvalitními hráči, jako jsou v základní jedenáctce. Musí vám být jasné, že kdyby se jednalo o jakýkoliv jiný špičkový tým, tak by díky svým kvalitám hráli i v základní sestavě.

Jak už jsme zmínili v jiném článku, sázení na sport je vždy o získávání nepatrných výhod, které vám ve výsledku vydělají peníze. Ano, je pravda, že United ztratí nějakou útočnou sílu kvůli zranění hráčů (hlavně Rooneyho). Jenže když se zamyslíte nad náhradníky, musíte dojít k závěru, že kurz je výhodný. United má totiž ohromnou sílu i bez Rooneyho a šance na jejich výhru se tedy sníží minimálně, pokud vůbec.

Tohle je opravdu velmi důležité – vždy zůstaňte při čtení novinek klidní, zachovejte si odstup a následně zhodnoťte, zda kurz podle vás odpovídá, případně zda je výhodný/nevýhodný. Jinak si s vámi vaše povaha bude mimo jiné díky efektu zarámování trochu zahrávat.

Efekt zarámování při sázení – příklad z basketbalu

Podobný příklad bylo nedávno možné najít v NBA. Sezóna 2011/2012 byla zkrácena a týmy odehrály v mnohem menším časovém úseku velký počet zápasů. To vedlo k častým výpadkům klíčových hráčů, kteří jednoduše nemohli zvládnout tak extrémní vytížení. Z pohledu sázkaře pak bylo velmi jednoduché chytit se do této pasti a přecenit roli jednoho hráče v týmu.

Pravděpodobně ano. Pokud nejste klidný, rozvážný a neanalyzujete dostatečně všechny informace, nemusí se vám to vyplatit. Pokud se necháte zlákat stádovým efektem a vsadíte jen proto, že to tak udělala většina, můžete vsadit na nevýhodný kurz a udělat tak špatné sázkařské rozhodnutí.

Fóra se začala plnit informacemi o velké vytíženosti konkrétních hráčů a opravdu to vypadalo celkem jasně – není prostě možné, aby klíčoví hráči a celý tým udrželi stabilní výkonnost, když mají odehrát tři zápasy v řadě. Sázkaři ale přehlédli důležitý fakt, že se jedná o profesionály a neuvěřitelné atlety, kteří si navíc mohli odpočinout déle než v normálním období mezi sezónami, příprava tomu také byla uzpůsobena a soupisky rozšířeny.

Toto uvažování sázkařů je tedy zajisté modelovým příkladem úzkého zarámování. Soustředění se na jednu konkrétní informaci není dobré, protože vše musíte vnímat v souvislostech. Jak se ukázalo, týmy totiž nemají sebemenší problém vyhrávat všechny zápasy ve třech dnech, což sázkaře samozřejmě sráží na kolena.

Efekt zarámování – závěr

Nyní už vidíte, že kdo hodnotí zápasy jen na první pohled, nemůže čekat žádné velké úspěchy. Více přemýšlejte, více studujte a čtěte naše články, ať se z vás stane lepší sázkař.

Kam dál?

Psychologie sázení – další články

Akademie – všechny vzdělávací články

Všechny vzdělávací moduly (na začátek)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *