Menu Zavřeno

Rozhodování ovlivněné stavem mysli | Psychologie sázení

psychologie-empathy-gap-rozhodovani-ovlivnene-stavem-mysli

Doufáme, že jste si již přečetli naše ostatní články týkající se psychologie a manipulace sázkařů. Pokud ne, snad si na ně dnes najdete čas, protože to vašemu sázkařskému rozpočtu určitě ušetří několik citelných ztrát. Dnes se budeme zabývat jevem zvaným v angličtině jako “empathy gap”. Do češtiny bychom ho přeložili jako rozhodování ovlivněné stavem mysli. Pojďme si vysvětlit, o co vlastně jde.

Rozhodování ovlivněné stavem mysli – o co jde?

Jde o to, že lidské uvažování významně závisí na aktuální náladě. Často nám nálada sníží schopnost chápat myšlenkové pochody ostatních lidí a dělat správná rozhodnutí.

Jednoduše řečeno, je nám buď zima/teplo, jsme naštvaní/spokojení, a máme i další pocity, kterými jsme ovlivněni. Ty do jisté míry diktují, jaký bude výsledek našich rozhodovacích procesů. Občas ignorujeme to, co v nás máme hluboce zakořeněné, a podléháme momentálním pocitům. Zároveň v takovém stavu nechápeme, že ostatní se cítí úplně jinak než my.

Problémy s empatií ve sportovním sázení

Tento článek se bude zabývat problémy s empatií ve vztahu k sázení na sport. Ale nejprve se podíváme na pokerové hráče. Pokud totiž někdo vsadí větší částku a prohraje, stává se, že se nechá ovládnout vztekem, začne hrát agresivněji, ale naivněji. Ve výsledku pak dále ztratí ještě mnohem větší obnos peněz. Hráči pokeru to označují jako „tilt“.

Stává se to ale i sázkařům na sport. Jeden příklad – tvrdě jste pracovali na tom, abyste si získali a analyzovali všechny informace o následujícím kole Premier League. A stejně jste prohráli všechny čtyři sázky! Možná některé prohry vůbec neodpovídaly hře, možná některé rozhodly góly, u kterých byl rozhodčí snad úplně slepý, že je uznal (nebo podplacený).

Dalším příkladem je, pokud budete natolik hloupí, že budete sázet pod vlivem alkoholu, nebo, nedej bože, i drog. Nejen že podle našeho názoru bude současná nálada zásadně ovlivňovat vaše rozhodování, ale celkové zkreslení bude ještě mnohonásobně větší. Viděli už jsme slušnou řádku dobrých známých a úspěšných sázkařů, kteří tomu propadli, a proto radši nedovolte, aby se to stalo i vám.

Možná máte teď doma období hádek s manželkou, už týdny vás peskuje za to malé kapání z kuchyňského dřezu, které máte opravit zrovna teď, když za 40 minut začíná zápas. Ještě jednou si tedy projdete celým koloběhem hádky a nakonec vše rychle zalepíte tak, jak to muži dělají. Vezmete nohy na ramena a běžíte do nejbližší sázkové kanceláře, abyste ještě stihli sázku na zápas.

Myslíte si ale, že se v takovém rozpoložení, kdy vám ještě znějí v uších „milá a přívětivá“ slova manželky, můžete správně rozhodnout, jak vsadit? Jistě, pár vyvolených jedinců bude určitě schopno vymazat vše z hlavy a vsadit si jako šampióni. Nicméně většina z nás to nedokáže. Plní tohoto naštvání a frustrace budeme akorát volit jednu špatnou sázku za druhou.

Empatie – tímhle problémy ještě nekončí

Z našich zkušeností víme, že když jsou lidé v emočně špatném rozpoložení, tak nejen že udělají jednu špatnou sázku, ale mají tendenci na tomto rozhodnutí dále stavět a celý problém tak dále prohlubovat.

Dva příklady za všechny:

Za normálních podmínek pohodář Joe, který vždy sází konzervativně, přišel do kanceláře po hádce s přítelkyní, která chtěla místo zápasu Aston Villa versus Newcastle sledovat Přátele. Vsadil hned několikrát za sebou, prohrál vše.

Ještě lepším příkladem je George, který si vsadil na zápas s tím, že má šanci získat největší obnos své kariéry, ale vše mu zkazil výborný zákrok brankáře, který v posledních minutách zápasu chytil penaltu. Naštvaný George chtěl kompenzovat ztrátu, a tak zdvojnásobil sázku u jiného zápasu, což by normálně nikdy neudělal, a také přišel o hodně.

Rozhodování ovlivněné stavem mysli – závěr:

Doufáme, že vám tento článek “Rozhodování ovlivněné stavem mysli” alespoň trochu otevřel oči, a že jsme vám ušetřili alespoň nějaké peníze. Pokud máte problém se sebeovládáním, doporučujeme vám přejít na tento článek. V opačném případě pokračujte studiem dalším vzdělávacích modulů a článků.

Kam dál?

Psychologie sázení – další články

Akademie – všechny vzdělávací články

Všechny vzdělávací moduly (na začátek)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *