Menu Zavřeno

Stádový efekt při sázení | jak jej bookmakeři zneužívají?

stadovy-efekt-psychologie

Zde si ukážeme jeden z nejvýznamnějších psychologických aspektů v sázení – stádový efekt. Pojem vysvětlíme a následně na příkladu ukážeme, jak se zneužívá proti sázkařům.

Kritické myšlení a všeobecně dobrý úsudek jsou naprosto nezbytné vlastnosti, které musíte mít pohromadě. Bohužel je zde několik podvědomých myšlenkových procesů, které nevědomky ovlivňují rozhodování každého člověka. Těch samozřejmě zneužívají bookmakeři – příkladem je stádový efekt.

Co je to stádový efekt?

Definice: Chování, kdy větší počet lidí napodobuje názory nebo jednání jiných osob, které představují přitažlivý nebo přesvědčivý vzor, ať už skutečnými kvalitami nebo jen předstíranými.

Jinými slovy: Stádovému efektu podléháte ve chvíli, kdy napodobujete nečí rozhodnutí / chování jen proto, že to tak dělá mnoho ostatních a přijde vám to dobré. Takže přitom nezapojujete vlastní analytické myšlení.

Podle psychologů stádový efekt pochází z toho, že lidé se rádi cítí pohodlně a snaží se předcházet jakémukoliv nepříjemnému tlaku, který by na ně mohl být vyvíjen. Když se objeví například nová dieta a stane se trendem, mnoho lidí s ní začne jen proto, že to dělají ostatní. Ovšem jen do doby, než celá bublina okolo ní praskne.

Projevuje se to i u investorů. Ti také nechtějí mít v ruce bezcenné akcie v době, kdy se jejich konkurent všude chlubí geniálním novým nápadem. Takže občas jednoduše následují své konkurenty.

Jak se váže stádový efekt k sázení?

Tedy jinými slovy, jak se dostal do sekce manipulace sázkařů? Možná, že s tím máte sami zkušenost. Schválně: Jak často jste vy sami vypustili analýzu zápasu, protože jste našli slušnou řádku tipů a informací na různých fórech, které hovořili o tom, že je to zaručené a že velký počet lidí bude vsázet stejně?

Pravděpodobně ano. Pokud nejste klidný, rozvážný a neanalyzujete dostatečně všechny informace, nemusí se vám to vyplatit. Pokud se necháte zlákat stádovým efektem a vsadíte jen proto, že to tak udělala většina, můžete vsadit na nevýhodný kurz a udělat tak špatné sázkařské rozhodnutí.

Příklad nebezpečí stádového efektu

Řekněme, že na stránkách vaší sázkovky najdete “zaručený” tip bookmakera na vítězství Manchesteru nad Wiganem. Ano, pravděpodobně vyhraje Manchester. Ale co kurz? Vyplatí se na něj vsadit?

Dejme tomu, že bookmaker doporučuje vsadit na výhru Manchesteru v kurzu 1,15. Ukáže vám, že 95% všech sázkařů si vsadilo právě na Manchester. Vy si myslíte, že to je tutovka.

Ale bookmaker se směje, protože ví, že férový kurz by měl být 1,25!

Nejhorší, co se může stát: Nejhorší je, když budete mít štěstí a takovýto tip s nevýhodným kurzem vyjde. Například kurz 1,15 tam, kde by správně měl být 1,25, stejně dost často vyhrává.

Správně by měl vyhrávat v 1/1,15 = 0,87 = 87% případů.

Ve skutečnosti vyhrává v 1/1,25 = 80% případů.

Dlouhodobě tedy budete prohrávat. Ovšem stále budete vyhrávat 80% her, tedy 4 z 5 her, a můžete tak mít pocit, že vyhráváte často a že se vám to vyplatí. Můžete si vytvořit mylnou představu, že následovat stádo se vyplatí. Pokud se ovšem po delší době nepodíváte na vaše konto a nezjistíte, že máte všechny peníze pryč.

Stádový efekt – závěr

Je jasně vidět, že nechat se ovládat strachem z toho, že něco uděláme špatně, není dobrá cesta. Měli bychom se spíše zamýšlet a pečlivě rozhodovat o jednotlivých krocích, ale stejně to nikdo nedělá, a proto vidíme tento fenomén pořád dokola v různých situacích a společenských vrstvách. Dá se na tom nějak vydělat? Ano, to dá. Bookmakeři jsou v tom mistři.

Kam dál?

Psychologie sázení – další články

Akademie – všechny vzdělávací články

Všechny vzdělávací moduly (na začátek)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *