Menu Zavřeno

Sázení na nízké kurzy (tutovky) | vyplatí se?

sazeni-na-nizke-kurzy

Myslíte si, že sázet na nízké kurzy je snadné? Už jste slyšeli známé klišé o tom, že sázení na nízké kurzy přináší velké množství peněz a sníte o tom, že sázením na kurz 1,10 až 1,20 zbohatnete? Ještě chvíli zadržte! Sázení na nízké kurzy ve skutečnosti není zase tak snadné. Sázením na nízké kurzy můžete přijít o všechny peníze a to velice rychle.

Abyste mohli sázet na nízké kurzy a přitom dlouhodobě vyhrávat, potřebujete rozsáhlé znalosti sportu a nepřetržitou sebekázeň. Sázení na nízké kurzy (tutovky) vyžaduje vytrvalost a nehynoucí trpělivost. Nedostatek těchto vlastností je jedním z hlavních důvodů, proč většina strategií sázení na nízké kurzy ztroskotává.

Co jsou to nízké kurzy?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Každý má o „nízkých kurzech“ trošku jinou představu. Odvážnější sázkaři, kteří jsou zvyklí sázet na outsidery, za nízké kurzy považují kurzy v hodnotě například 1,80. Konzervativnějším sázkařům však tato hodnota přijde příliš vysoká. Abychom se zbytečně nezaplétali do definice nízkých kurzů, budeme se držet obecného mínění. Většina sázkařů za nízké kurzy považuje kurzy s více než 70% šancí na výhru (tj. v hodnotě nižší než 1,33).

Sázení na nízké kurzy ve fotbale

Při sázení na výsledek zápasu, tedy na 1X2 existují tři různé výsledky (výhra domácích, remíza, výhra hostů). Pokud se utkají týmy se stejnou kvalitou, šance na jednotlivé výsledky bude teoreticky stejná (33,33%). Nicméně pokud zápas bude mít velkého favorita a bude hrát například Real Madrid s Valladolidem, šance na výhru domácího týmu vystoupají třeba na 80% a kurz se tedy sníží například na hodnotu 1,25. To je obrovský rozdíl.

Vzhledem k tomu byste měli před každou „bezpečnou“ fotbalovou sázkou s nízkým kurzem dvakrát zkontrolovat (pokud ne víckrát) všechny dostupné informace. Před sázkou byste si měli udělat pečlivou analýzu, do které zahrnete aktuální formu, výsledky z nedávných zápasů, postavení v tabulce a motivaci. Dále byste si měli pamatovat celkem sedm věcí:

  1. Vyhněte se sázení na derby, ať už lokální nebo tradiční. V derby jsou výsledky vždy nejisté. Outsideři jsou při křížení mečů s místními soupeři obecně hodně motivováni.
  2. Při sestavování aku sázek se neomezujte pouze na zápasy z jedné ligy, ale kombinujte zápasy z více různých lig. Ještě nedávno se stávalo, že „velké“ týmy v lize vyhrály každý týden. Ta doba je nejspíše nenávratně pryč. Pohled na výsledky z minulých zápasů prozrazují, že favorizované týmy z jedné ligy v jednom kole najednou vyhrají jenom zřídka.
  3. Nevybírejte sázky na nízké kurzy pouze na základě motivace, zejména v závěrečných zápasech ligové sezóny. Sázka na špatně hrající tým, který se v posledním zápase sezóny snaží vyhnout sestupu do nižší ligy, se při nízkém kurzu rozhodně nevyplácí, bez ohledu na obrovskou motivaci. Samozřejmě, silně motivovaná Barcelona v zápase proti Rayo Vallecano se může vyplatit třeba i při nízkém kurzu 1,20, ovšem lehce nevyrovnaná Atalanta, které schází 1 bod na postup do Evropské ligy, se při nízkém kurzu nevyplatí sázet, ani pokud bude hrát třeba s takovým Chievem.
  4. Dobře si zkontrolujte, jak si favorit vede proti slabým týmům. Vyhrává s outsidery snadno, nebo ho to občas „bolí“ a výher dosahuje až v posledních minutách utkání? Informace o uplynulých zápasech najdete třeba na Livesportu.
  5. Přátelské vztahy mezi týmy mohou být klíčovým faktorem. Sázky s nízkými kurzy v takových zápasech nevyhrajete tak často jak byste měli, obzvláště v zápasech, kdy jeden z týmů body zoufale potřebuje.
  6. Kromě možného zisku bodů se dívejte i na další způsoby motivace. Často se stává, že hráči velkých týmů nemají motivaci vyhrát v zápase proti výrazným outsiderům, zejména při určitých příležitostech. Například když se Benfica bude chystat na důležitý zápas Ligy mistrů, může trenér do předcházejícího domácího zápasu s Rio Ave poslat spoustu náhradníků ve snaze vyhnout se možnému zranění klíčových hráčů nebo únavě. Na druhou stranu i „velké týmy“ mohou být v zápasech proti outsiderům slušně motivovány, třeba kvůli tomu, že předešlý týden ztratily body.
  7. Domácí týmy vyhrávají častěji, než týmy venkovní. Domácí týmy ženou vpřed vlastní fanoušci, a jelikož k zápasu nemusí cestovat, bývají odpočinutější. Domácí výhoda roste společně s tím, jaké vzdálenosti musí týmy kvůli zápasu překonávat (největší domácí výhodu tak mají týmy v ligách jako je MLS, ruská Premier League nebo čínská Super League).

Nejlepší strategie sázení na nízké kurzy

Tato strategie sázení na nízké kurzy se nám osvědčila nejvíc a rádi bychom vám ji představili. Tato strategie spočívá v sázení na špičkové týmy v ligových zápasech, ve kterých je na ně vypsaný kurz 1,35 a nižší. Mezi takové týmy patří Barcelona či Real Madrid ve Španělsku, PSG ve Francii, Juventus v Itálii, Celtic ve Skotsku, Benfica v Portugalsku, Dinamo Záhřeb v Chorvatsku, Austria Salzburg v Rakousku a Slavia v České republice.

I kdyby jeden či dva týmy, které jsme si jmenovali výše, nehrály podle našich představ, většina těchto týmů bude pravidelně vyhrávat. V této strategii se s týmy zachází jako s akciemi na akciovém trhu. Na začátku sezóny začnete sázet na konkrétní tým a modlíte se, aby dál vyhrával. Tato strategie vám může vyhrát, ale přináší i některá rizika. Jakmile si vyberete tým, měli byste na něj sázet až do konce sezóny.

Podobně jako na akciovém trhu je klíčem k úspěchu správný výběr. V sezóně 2017-18 PSG vyhrálo 16 ze 17 domácích zápasů. Průměrný kurz na domácí výhru PSG činil 1,16. Pokud byste na výhru PSG v každém domácím zápase této sezóny vsadili 1000 korun, dosáhli byste čistého zisku 1560 korun. To znamená návratnost investice 9,2% (z celkového vkladu 17 000 korun).

Ale co by se stalo, kdybyste sázeli na Liverpool v sezóně 2017-18? Průměrný kurz na domácí výhru Liverpoolu činil 1,41, ale protože hrál v konkurenceschopnější lize, dosáhl nevyrovnané domácí bilance 12-7-0. Při sázce 1000 korun na výhru Liverpoolu v každém domácím zápase bychom byli ve ztrátě 2080 korun, což by znamenalo návratnost investice -11% (celkový vklad 19 000 korun).

Sázení na nízké kurzy v basketbalu

Z našeho pohledu je basketbal při sázení na nízké kurzy nejbezpečnější. V basketbalu totiž neexistují remízy, které by sázku mohly zmařit. V basketbalu navíc favorité vyhrávají mnohem častěji, než ve fotbalu, proto jsou výsledky předvídatelnější (a sázení na nízké kurzy úspěšnější).

Při sázení na basketbal byste se vždycky měli ujistit, zdali do zápasu nastoupí všichni klíčoví hráči a zdali tito klíčoví hráči jsou bez zranění. Také pamatujte na to, že ve většině basketbalových lig je přestupové okno otevřené během celé sezóny nebo během její větší části, takže do týmu může kdykoliv přijít (a nebo z týmu kdykoliv odejít) některý klíčový hráč. A nakonec si dejte pozor na to, že některé týmy (například v turecké, izraelské nebo ruské lize) mají vyhrazené jiné hráče pro hraní ligových zápasů a zápasů evropských pohárů.

Sázení na nízké kurzy v tenisu

Sázení na nízké kurzy v tenisu je podle nás velice obtížné, a to i přestože v něm stejně jako v basketbalu existují pouze dva možné výsledky (sázení na výhru jednoho či druhého hráče). Problémů je hned několik, například možné zranění nebo motivace.

Tenis hraje pouze jediný hráč, a pokud se zraní, nemůže ho nikdo nahradit. Překvapení se však můžeme dočkat i z mnoha dalších důvodů. Může se například stát, že hráč si na turnaj přijede pouze pro zápisné, nebo že se přihlásí pouze kvůli tomu, aby splnil podmínky své sponzorské smlouvy.

Nebezpečí nevyzpytatelného výsledku se zvyšuje při sázení na zápasy nižších turnajů (a na hráče na 150. místě ATP a níže) a také na ženské zápasy, protože ženy jsou psychicky mnohem nevyrovnanější jak muži.

Akumulátory s nízkými kurzy

Pokud jsou kurzy nízké, co je takhle vynásobit a vytvořit akumulátor? Pokud si vyberete čtyři sázkové příležitosti s kurzy 1,20 a dáte je na jeden tiket, dostanete celkový kurz 2,074, což při výhře zdvojnásobí váš vklad. Teoreticky to vypadá dobře, ale je velmi nepravděpodobné, že výhry dosáhnete dostatečně často na to, abyste v dlouhodobém horizontu dosáhli zisku.

Pokud sestavíte akumulátor se čtyřmi sázkovými příležitostmi, máte teoretickou šanci na výhru pouze 1,24%. Jak jsme zmínili výše, fotbalový zápas může skončit třemi různými způsoby (výhrou domácích, remízou nebo výhrou hostů), takže pokud vsadíte na čtyři zápasy, dostáváte celkem 81 různých kombinací.

Ve všech ostatních sázkách, které mají pouze dva různé výsledky (například na výhru týmů v basketbalu), máte teoretickou šanci na výhru 6,25%, protože šance jsou 1ku16 (2×2×2×2). Ve skutečnost budou vaše šance na výhru samozřejmě mnohem vyšší, protože jsme počítali se zcela vyrovnanými pravděpodobnostmi pro všechny zúčastněné strany. Nicméně je nutné, abyste měli na paměti výpočty, které dobře ilustrují, proč je sázením akumulátorů s tak titěrnými kurzy obtížné dosáhnout zisku.

Jakou výšku sázky zvolit?

Při sázení na nízké kurzy byste kromě výběru co nejkonzistentnějších týmů měli dbát také na správný bankroll management. U tohoto stylu sázení se nejvíce hodí flat stake systém, to znamená stejně vysokou sázku u každého tipu. Díky tomuto systému budete mít dobrý přehled o svých výhrách a lépe pochopíte, kolik zápasů při určitých kurzech musíte vyhrát, abyste vykázali zisk.

Pokud vsadíte 1000 korun na kurz 1,25, po každé výhře dosáhnete zisku 250 korun. Abyste byli ziskoví v dlouhodobém horizontu, musíte vyhrát ve více než 80% případů. Pokud se vám podaří vyhrát ve 4 z 5 případů, budete na svém. Pokud vyhrajete méně často, budete ve ztrátě.

V následující tabulce najdete informace o tom, kolikrát musíte vyhrát, abyste vykázali zisk:

Kurz Počet výher, abyste byli na svém Minimální počet výher nutných k dosažení zisku
1,05 20/20 21/20
1,10 10/10 11/10
1,15 6/6 7/6
1,20 5/5 6/5
1,25 4/4 5/4
1,30 4/4 4/4
1,33 3/3 4/3

15 sázek v řadě

Kvůli tomu, že při kurzech 1,33 a nižších peníze přibývají velmi pomalu, sázkaři experimentují s různými strategiemi sázení. Jednou z nejpopulárnějších strategií, které lze využít při sázení na nízké kurzy, je 15 sázek v řadě. V rámci této strategie sázkař začne sázkou v hodnotě 1000 korun. Pokud vyhraje, v dalším sázkovém kole vsadí původní vklad i se ziskem. Tímto způsobem pokračuje až do 15. sázkového kola, kde bere velice pěkný zisk. Více informací o této strategii sázení společně s různými způsoby využití najdete na této stránce.

Nejlepší online sázkové kanceláře pro sázení na nízké kurzy

V následující tabulce najdete dvojici sázkových kanceláří, které se pro sázení na nízké kurzy hodí nejvíce. Tyto sázkové kanceláře nabízí největší počet příležitostí vsadit si na nízké kurzy a kromě toho nabízejí velice zajímavé vstupní bonusy (včetně peněz na ruku).

tipsportmale-1 150 Kč za registraci Až 50 000 Kč k prvnímu vkladu Získat bonus!
chance-male 200 Kč za registraci Až 2000 Kč k prvnímu vkladu Získat bonus!

Sázení na nízké kurzy – skryté ztráty

Pokud sázíte na nízké kurzy, i nepatrný rozdíl v podávaném kurzu může znamenat velký rozdíl ve vaší peněžence. Pokud vsadíte na výhru Manchester City v kurzu 1,20, za každou vsazenou 1000korunu vyhrajete 200 korun. Pokud ovšem vsadíte v kurzu 1,25, za každou vsazenou 1000korunu vyhrajete 250 korun. To znamená rozdíl 50 korun při každé sázce a každé vsazené 1000koruně. Pokud se vám povede za výhodnější kurz vsadit 10× po sobě a pokaždé vsadíte 1000 korun, budete mít o 500 korun vyšší zisk. A to už se vyplatí.

Vzhledem k této skutečnosti byste měli vždycky hledat ty nejvýhodnější kurzy, váš bankroll díky tomu poroste mnohem rychleji.

Je lepší sázet na nízké nebo vysoké kurzy?

Na tuto otázku vám každý sázkař odpoví trošku jinak, samozřejmě v závislosti na tom, zdali je zvyklý sázet na nízké či vysoké kurzy. Co se týče nás, doporučujeme sázet spíše na vyšší kurzy. Důvod je ten, že u vyšších kurzů je snadnější identifikovat hodnotu (tj. sázky s vyšší pravděpodobností, než znázorňuje kurz). Bookmakeři si nízké kurzy hlídají, protože na tyto kurzy sází drtivá většina hráčů. Vzhledem k tomu v takových kurzech nedělají chyby tak často.

Pokud ovšem trváte na sázení nízkých kurzů, měli byste dodržovat tyto zásady:

  • Vyhněte se skrytým ztrátám a vždycky sázejte za ty nejlepší kurzy (u různých sázkových kanceláří)
  • Řiďte se konkrétní strategií a nikdy nesázejte na nízký kurz pouze proto, že je nízký
  • Dodržujte správný bankroll management a nebuďte chamtiví!

Kam dál?

Sázení pro začátečníky – všechny vzdělávací články a informace určené pro začátečníky

Sázení pro mírně pokročilé – navazující vzdělávací modul

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *