Menu Zavřeno

Bookmakeři – základní informace, jak bookmaker vydělává peníze

marze-bookmaker

Za normálních okolností je bookmaker jediným účastníkem sázky, který bude ve výsledku vždy vítězem. V tomto článku si ukážeme, v čem spočívá práce bookmakera a jak je možné tyto informace využít ve prospěch nás, sázkařů.

Aby mohli bookmakeři úspěšně podnikat, musí vytvářet takové kurzy, které jim umožní vydělat peníze pokaždé, když je nabídnou. Nebo alespoň v naprosté většině případů. Je tedy jasné, že bookmakeři nenastavují kurzy pouze na základě pravděpodobnosti, protože musí zahrnout i marži, která jim zajistí zisk u každé jednotlivé sázky.

1. Hledání informací o daném zápase, výpočty, statistiky

Bookmaker se vždy musí snažit získat o daném sportovním utkání co nejvíce informací. Ideálně více informací než má většina sázkařů. Čte sportovní články (obvykle i v cizích jazycích – například na španělských webech o španělské lize), sleduje sportovní zpravodajství a udržuje krok s aktuální děním.

Kromě aktuálních informací bookmaker také analyzuje data z minulých zápasů – tabulky, vzájemné zápasy týmů a různé statistiky (procento výher, statistika domácích zápasů, obranná / útočná činnost, atd.). S výpočty mu pomáhá specializovaný software, který se obvykle liší od sázkovky k sázkovce.

2. Bookmaker musí také nastavit marži

Když bookmaker vypočítá svůj odhad pravděpodobností, vypočítá z něj kurzy. Detaily najdete v druhém článku, který se jmenuje Jak bookmaker nastavuje kurzy. Kurzy bookmaker následně sníží o určitou marži, aby byl dlouhodobě v plusu.

 Malý příklad s hodem mince:

Jako příklad vezmeme jednoduché hození imaginární mincí o hodnotě 100 Kč. Výsledek může být pouze panna nebo orel, takže tu máte šanci 50 na 50.

Takto by to fungovalo u (neexistujícího) férového bookmakera:

 • Nabídne sázku na hod mincí – vklad je 100 Kč, odměna za výhru je 200 Kč.
 • Jeden člověk vsadí 100 Kč na pannu, druhý 100 Kč na orla.
 • Nehledě na to, který z nich vyhraje, pořadatel této sázky (bookmaker) zinkasuje 100 Kč + 100 Kč a poté bude muset vítězi 200 Kč vyplatit. To znamená, že bookmaker nemá žádný zisk.

Co když tedy bookmaker sníží výslednou odměnu na 190 Kč místo zmíněných 200 Kč?

 • Je to stejné, jako kdyby nabízel kurz 1,90 místo 2,00.
 • Jelikož naši dva sázející stejně zaplatí 100 Kč, bookmaker získá zisk nehledě na to, kdo vyhraje. Vezme si 2 x 100 Kč, ale namísto 200 Kč vyplatí vítězi pouze 190 Kč, zbylých 10 Kč si nechá pro sebe.

Těchto 10 Kč je takzvaná marže bookmakera, často označovaná v našem prostředí jako provize (Američané jí říkají Vig, nebo Juice). A právě díky marži je sázení taková výzva, protože nemůžete vybírat sázky pouze podle možných vítězů, ale také podle toho, aby procento, které se vám vrátí, bylo vyšší, než je marže bookmakera. Jinak byste nic nevydělali.

3. Příklad – jak se projeví marže bookmakera při dlouhodobém sázení

Jinými slovy, pokud vyhrajete 5 z 10 sázek a každá má kurz 2,00 bez jakékoliv marže bookmakera, jste na tom vlastně vyrovnaně. Nicméně pokud zde bude klasická marže bookmakera 0,10, což vám tedy dá ve výsledku kurz 1,90, tak s pěti vítěznými sázkami z deseti ztratíte 5% z vašich investic.

Jak je to možné?

 • Zaplatíte 10 sázek za 1 dolar, vyhrajete 5 z nich při kurzu 2,00.
 • 5 vítězných krát 2,00 = návratnost 10 dolarů.
 • Máte tedy vyrovnanou bilanci.
 • Nicméně se standardní marží bookmakera u kurzu 2,00, která bude 5%, budete už mít jen kurz 1,90.
  (protože 2,00 x (100%-5%) = 2 x 95% = 1,90)
 • 5 vítězných krát 1,90 = návratnost 9,5 dolaru
 • Budete mít tedy ztrátu 0,5 $, jinými slovy 5% z celkem vsazených 10 $.

Jak můžete vidět, když lidé mluví o tom, že „porážejí bookmakera“, tak ve skutečnosti říkají, že z dlouhodobého hlediska mají vyšší úspěšnost než je právě ta bookmakerova marže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *