Menu Zavřeno

Jak sázet na Formule 1 a vyhrávat?

Sázení na Formule 1 sice na první pohled vypadá velice snadně, jenže ve skutečnosti skýtá spoustu nástrah. V tomto článku vám dáme základní rady, jak sázet na Formule 1 a vyhrát. Navazujeme tím na vzdělávací moduly o fotbalu, hokeji, tenisu a MMA.

Formule 1 je mnohdy označována za královskou disciplínu motorsportu. Z čistě amatérské soutěže se stal vysoce profesionální podnik v hodnotě několika miliard dolarů. Na závody Formule 1 se v dnešních dnech pravidelně dívá více jak 600 milionů fanoušků po celém světě. Vzhledem k takovému zájmu už na Formuli 1 nemusíte sázet jenom pár stovek a jenom sázku na vítěze závodu. Limity bookmakerů jsou obrovské a sázkové příležitosti velice pestré.

I přestože na různých specializovaných stránkách (například oficiální stránky Formule 1) a v diskuzních fórech najdete spoustu detailních informacích o složitých technologických konceptech, základní myšlenka sázení na Formule 1 je velice prostá. Kdo zajede nejrychlejší čas v jednotlivých Velkých cenách a kdo za sezónu nasbírá nejvíce bodů?

Velká cena se jede o víkendu. V pátek proběhnou dva volné tréninky. Pokračuje se sobotním tréninkem a kvalifikací a v neděli se dočkáme hlavního závodu. Na typické Grand Prix je kvalifikace rozdělena na tři kola po 10 minutách. Po každém z nich jsou vyřazeni nejhorší jezdci, kteří jsou postaveni na konec startovního roštu. O nejlepší startovní pozice se tedy bojuje až v poslední kvalifikaci.

Jak sázet na Formule 1 – tipy a strategie

Pokud se zajímáte o to, jak sázet na Formule 1, je na čase přejít od teorie k praxi, tedy od obecných informací k tipů a strategií pro sázení. Jdeme na to.

Nepřeceňujte význam prvního místa na startu (pole position)

Jezdec, který se kvalifikuje na prvním místě, má v samotném závodě rozhodně velkou výhodu. I přestože se v poslední době, například i díky rozpočtovému stropu, kvalita jednotlivých monopostů a týmů přibližuje, jezdec startující z pole position vyhrává v průměru téměř 50% všech závodů. Toto číslo se přitom nijak významněji nemění, ani pokud se budeme dívat více do minulosti.

Toto je pro sázení na Formule 1 neuvěřitelně užitečná informace. Na výhru jezdce startujícího z prvního místa jsou totiž kurzy často mnohem nižší než 2,00, které by vzhledem k této pravděpodobnosti měly být. Platí to zejména pro nejznámější piloty jako je třeba Lewis Hamilton nebo Sebastian Vettel. Přitom při bližším pohledu do statistik můžete zjistit, že dokonce i Sebastian Vettel, závodník, který byl v minulých letech vysoce dominantní, nemá úspěšnost z pole position o moc vyšší jak 50%. Hamilton je pak při snahách o vítězství při startu z pole position obzvláště špatný, protože dosahuje úspěšnosti zhruba 40%!

Buďte dobře informovaní, zejména při live sázení na Formule 1

Ve Formuli 1 nikdo nemá nic jisté a nehoda může zasáhnout každého jezdce. Dokonce i toho, který má před sebou volnou stopu. Ti, kteří si v roce 2001 na Velké ceně Španělska vsadili na výhru Miku Häkkinena, který kvůli selhání spojky musel ze závodu odejít pouhých 5 zatáček před koncem, vám to potvrdí.

To znamená, že jakkoliv neotřesitelná se jezdcova pozice zdá, vždycky musíte počítat s tím, že do závodů bude promlouvat také štěstí. Může dojít k nehodám, mechanickým poruchám, na trať se může dostat safety car, může přijít na časovou penalizaci a mohou přijít další a další neočekávané události. Sledováním závodů a samozřejmě také informací mezi jednotlivými závody můžete na takové události rychleji zareagovat.

Základem je znát rozestavení na trati. Díky tomu vždycky rychle určíte, kde došlo ke kolizi, což vám pomůže posoudit pravděpodobný dopad této kolize na závod. Když budete vědět, kde jsou pit stopy a kde se nacházejí safety cary, dokážete na události reagovat efektivně.

Budete-li sázet live, měli byste mít vždycky k dispozici také spolehlivé, aktuální statistiky. Přestože komentátoři o vývoji závodu diváky většinou dobře informují, některé informace se k vám dostanou až ve vyhrazených „okénkách“.

Díky oficiálním stránkám F1 a dalším webům nabízejícím data a předpověď počasí v reálném čase se k důležitým informacím dostanete dříve než většina sázkařů. To může znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem (tedy mezi ziskem a ztrátou).

Ignorujte fámy

O nedocenitelné hodnotě kvalitních informací jsme se již zmínili. Nyní je na čase zdůraznit nebezpečí špatných informací. Stejně jako u většiny dalších sportů se ve Formuli 1 šíří nekonečné množství fám a pomluv. Tyhle fámy navíc novináři ve snaze o senzaci ještě zveličí. Dennodenně budete číst o technologickém pokroku, který se některý z týmů nejspíše chystá odhalit, o neskutečném výkonu automobilů v testovací fázi a tak dále a tak podobně. Všechny tyto informace byste si měli ověřit, zvlášť pokud se budou vyskytovat na nevěrohodných portálech. Mohlo by to totiž zkazit veškeré vaše snahy o ziskové sázení.

Pole positions nejsou tak předvídatelné

Když se chystáte sázet na vítěze kvalifikace (pole position) je vcelku logické podívat se na to, kdo pole positon na této trati vyhrál v minulém roce. Koneckonců pokud byl řidič a tým na konkrétní trati úspěšný, má nejlepší předpoklad to zopakovat. Zní to logicky, ano? Jenže statistiky říkají úplně něco jiného!

Po prostudování každé Velké ceny od roku 2006 zjistíme, že vyhrát Velkou cenu dvakrát po sobě se jezdcům povedlo pouze ve 30% případů! Až budete chtít vsadit na vítěze závodu na základě výsledků z předchozího ročníku, mějte to na paměti. Tento údaj byste ve své analýze sice měli zohlednit, nemělo by se však jednat o jediný analyzovaný údaj.

Pokud byste skutečně chtěli sázet na vítěze Velké ceny pouze na základě výsledků z minulého roku, měli byste dostat kurz minimálně 3,50. V opačném případě se vzhledem k pravděpodobnosti nedá mluvit o hodnotném kurzu.

Nejrychlejší kvalifikace neznamená nejrychlejší kolo

Ze statistiky závodů odjetých v posledních deseti letech vyplývá, že vítěz kvalifikace má pouze 26% šanci na to, že vyhraje nejrychlejší kolo i v závodu. Pokud tedy na vítěze nejrychlejšího kola chcete sázet pouze na základě toho, že se mu podařilo vyhrát v kvalifikaci, měli byste dostat kurz minimálně 4,00. V opačném případě se velmi pravděpodobně nejedná o výhodnou sázku.

Proč tomu tak je? Vítěz kvalifikace startuje z prvního místa, což přirozeně vede k opatrnější závodní strategii, než kdyby startoval z pozdějších pozic a snažil se dotahovat jezdce před sebou. S touto skutečností počítají hned dvě strategie sázení.

👉🏻Strategie sázení na týmového kolegu

Podle první strategie sázení bychom měli sázet na to, že nejrychlejší kolo zajede týmový kolega jezdce na pole position. Myšlenka za touto strategií je vcelku snadná. Pokud daný tým dokázal připravit závodní vůz tak, že s ním někdo dokázal vyhrát kvalifikaci, druhý jezdec ve stejném závodu a s extra-motivací dohánět náskok, má velké šance zopakovat výkon svého kolegy. Tak například v letech 2010-2011, kdy stál na pole position Sebastian Vettel, zajel jeho týmový kolega Mark Webber nejrychlejší kolo v přibližně třetině těchto závodů.

👉🏻Strategie sázení na nadějného jezdce po pokažené kvalifikaci

Další strategie sázení na F1 je založená na tom vyhlédnout si kvalitního jezdce, který se v nedávné Grand Prix umístil na slušném místě, ale má za sebou špatnou kvalifikaci. Špatné postavení takového jezdce na startovním roštu totiž může znamenat, že v kvalifikaci mohl dojet na nějakou mechanickou chybu, nebo chybu v boxu, případně na nezaviněnou nehodu. V takové pozici mají jezdci mnohem větší chuť riskovat, aby si svou pozici vylepšili. Pokud se jedná o kvalitního jezdce v kvalitním autě, při snahách o dojetí ztráty má velkou pravděpodobnost na zajetí nejlepšího kola.

Na začátku sezóny si udržujte odstup

Ať už budete sázet na MS jezdců, Pohár konstruktérů nebo jednotlivé Grand Prix, zkraje sezóny byste se měli držet zkrátka. Spousta týmů potřebuje několik závodů k tomu, aby se přizpůsobila významným změnám, které s sebou přináší změna pravidel i technologický vývoj. Tak například Sebastian Vettel se v roce 2012 během prvních 3 závodů objevil na stupních vítězů pouze jedenkrát. Přesto MS jezdců nakonec vyhrál.

V prvních několika kolech byste proto měli sázet spíše za menší obnos peněz a tzv. si „obšlapovat terén“. Naplno se do toho můžete pustit až ve chvíli, kdy nabudete dostatek informací (cca v první čtvrtině až třetině sezóny).

Kam dál?