Menu Zavřeno

Jak sázet na fotbal? 10 tipů, které ti pomohou k výdělku

Fotbal je nejpopulárnějším kolektivním sportem na světě. Hraje se na 2×45 minut a z podstaty věci je velice komplexní – jednak ho hraje celkem 22 hráčů (11 na každé straně barikády) a potom je řízen poměrně detailními pravidly, ani nemluvě o faktu, že se hraje pod otevřenými nebem a tak na něj působí i některé přírodní vlivy. Na tomto místě vám poradíme, jak sázet na fotbal, tedy jak se vyhnout všem jeho nástrahám a začít vydělávat.

Jak bylo řečeno výše, při sázení na fotbal je třeba brát v potaz mnoho různých faktorů. Mezi nejdůležitější patří:

 • Celková kvalita týmů
 • Zranění a karetní tresty
 • Aktuální forma
 • Statistika vzájemných zápasů
 • Herní styl
 • Disciplína
 • Výsledky z domácích a venkovních zápasů
 • Počasí
 • Herní program
 • Motivace a psychologie

 

Jak sázet na fotbal – celková kvalita týmů

Toto je pochopitelně výchozí bod pro každou fotbalovou sázku. Základní šance na výhru týmů můžete určit pouze v případě, že znáte jejich sílu. Teprve potom můžete šance upravovat v závislosti na ostatních faktorech.

Kvalita týmu se nejlépe určuje za pomoci celkové hodnoty hráčů, kterou nejpřesněji a nejrychleji zjistíte na serveru Transfermarkt. Na tomto webu si stačí vybrat soutěž (myší najedete na možnost „Competitions“, vyberete světadíl a na následně načtené mapě potom zemi a soutěž).

transfermarkt-obr

Týmy v tabulkách na serveru Transfermarkt jsou seřazené podle hodnoty kádru. V našem případě jsme zjistili, že v nejvyšší české fotbalové lize má největší hodnotu kádru Slavia, dále Sparta, Plzeň atd. Hodnota kádru se pochopitelně rok od roku liší společně s tím, jak přicházejí a odcházejí hráči, nebo jak nabývají na ceně stávající individuality.

transfermarkt-obr-jak-sazet-na-fotbal

Někteří lidé k určování kvality kádru používají aktuální postavení v tabulce, to ovšem může být značně zavádějící. A to nejen na začátku sezóny, kdy ještě není dostatek výsledků a na spodek tabulky se kvůli dvěma smolným prohrám snadno propadnou i ty nejlepší týmy ligy. Horší chvilku si tu a tam vybere každý a i v lepších ligách se občas propadnou věhlasné týmy. Letos je typickým příkladem třeba Arsenal nebo Liverpool, kdy Liverpool se na aktuální sedmé místo navíc propadl až ve druhé polovině sezóny. Samozřejmě, tyto „horší“ chvilky se při sázení na fotbal také musíme zohlednit, tomu se však budeme věnovat v dalším bodě (forma).

Další faktory určující celkovou kvalitu týmů

Při určování kvality týmů však nelze brát v potaz pouze celkovou kvalitu A týmu, ale také další faktory, jako například:

 • Kvalita trenéra a realizačního týmu
 • Vyváženost jednotlivých postů
 • Týmová chemie
 • Kompatibilita jednotlivých hráčů
 • Kvalita lavičky

Kvalita trenéra a realizačního týmu

V profesionálním fotbalu o vítězi rozhodují stále více detaily, proto je pozice trenéra a realizačního týmu den ode dne důležitější. Dopad schopného trenéra se snadno vyrovná dopadu hvězdného hráče. Dobrý trenér (zaštítěný dobrým realizačním týmem) dokáže správně určit všechny hráčovi výhody a nevýhody, díky čemuž z něho pak vytáhne maximu. Opravdu dobrý trenér tak dokáže udělat tzv. “rozdíl”.

Na druhou stranu je ovšem třeba počítat s tím, že dobrý výsledek závisí hlavně na soustavné práci – pokud přivedete schopného trenéra do maximálně rozladěného týmu, nemůžete počítat s tím, že od zítra se svým novým celkem bude už jenom vyhrávat.

Každý trenér potřebuje svůj nový tým náležitě doladit v závislosti na požadovaném herním stylu a také na svých zvyklostech. Požadovaného složení přitom dosáhne především náležitou obměnou kádru. Na přestupy však dochází pouze 2× do roka (ale většinou pouze v létě). Vzhledem k tomu je práce trenéra mnohdy znát s odstupem třeba až jednoho či dvou let. Na této skutečnosti se už stihla spálit hromada sázkařů, nebuďte mezi nimi i vy!

Vyváženost jednotlivých postů

Tohle není těžké. Představte si, že v týmu budete mít Messiho a Ronalda, ale v zadních řadách vás bude zaštiťovat dvojice stoperů z Horní dolní. Jak to asi dopadne? Budete favority na výhru? Asi nikoliv. Vzadu máte obrovskou „díru“, od které navíc nemůžete čekat moc velkou podporu ani směrem dopředu. Ani kdyby Messi a Ronaldo měli tu nejlepší formu, nedokázali by dát dostatek gólů, aby vyvážili váš nedostatek v zadních řadách.

Chceme tím říct, že ve fotbale je důležitá vyváženost jednotlivých postů. Fotbal je týmová hra a útok závisí na obraně a naopak. Pokud tedy budete mít dva hvězdné hráče v jinak velice jalovém týmu, dost možná to bude horší, než pokud byste měli průměrné hráče na všech herních pozicích. Hvězdní hráči budou v poloamatérském týmu naprosto „utopení“. Toto je stará fotbalová pravda, přesto na ní někteří manažeři občas zapomínají. Nepřidávejte se k nim a před sázkou vždycky zhodnoťte, zdali týmy na některém postu výrazně nestrádají.

Týmová chemie

Když spolu budou hrát hráči, kteří si dobře rozumí, máte z poloviny vyhráno. Chemie je nesmírně cenným artiklem v jakémkoliv kolektivním sportu, profesionální fotbal nevyjímaje. Skvělým příkladem, jak taková chemie (ne)funguje, je třeba Arsenal v této sezóně (2020/21). Podle Transfermark má Arsenal šestý nejhodnotnější kádr v lize, ovšem v tabulce mu náleží až desáté místo a jedná se o jedno z největších zklamání letošního roku. To samé se dá říci o Liverpoolu, který je podle hodnoty kádru na druhém místě Premier League, ale ve skutečnosti okupuje až sedmou pozici.

Vždycky mějte na paměti, že postavit vedle sebe jedenáct nejlepších hráčů na světě vám úspěch nepřinese. Každodenní realita nás dokonce opakovaně utvrzuje v tom, že postavit vedle sebe dva hvězdné hráče může být velmi ošemetné. Není žádným tajemstvím, že velké hvězdy kolem sebe potřebují spíš pracanty, kteří by na jejich výkony dřeli, než další tvořivé hlavičky, které by se s nimi prali o míč. Není to pravidlem, ale takových nevydařených spojení ve fotbalovém světě byla už několik (napadá mě třeba Messi s Neymarem, kteří se sešli v Barceloně – hrálo jim to, ale nebylo to TOP).

Kompatibilita jednotlivých hráčů

Pokud mluvíme o tom, jak sázet na fotbal, nesmíme určitě zapomenout také na kompatibilitu jednotlivých hráčů. Správná kompatibilita se posuzuje hlavně vzhledem k preferovanému hernímu stylu. Jestliže tým chce hrát na dlouhé nákopy doplněné osobními souboji u brány, asi těžko si do svého týmu vybere Messiho, který by vzhledem ke své subtilní postavě i snaze hrát s míčem neustále na zemi, jednoduše propadl.

Každý herní styl vyžaduje určitý typ hráčů na každém postup. Pro rychlý přechod do útoku potřebujete fyzicky dobře připravené hráče s velice rychlými nohami, pro tiki-taka potom zase trpělivé a technicky nadstandardně vybavené fotbalisty atd.

Někdy se stává, že trenér chce hrát určitým stylem, ale na některém postu nemá odpovídajícího hráče, což může zcela hatit všechny jeho snahy. Přestavte si, že nakopáváte před bránu soupeře, ale na hrotu je průměrně vysoký, spíše technický typ. I pokud máte tým plný hvězd, tohle je problém.

Kvalita lavičky

Fotbal není hokej, takže do hry se většinou zapojují stále ti samí hráči a ke střídání dochází až na konci zápasu a to jenom v maximálním počtu tří hráčů. Kvalita lavičky je přesto důležitá a to zvlášť v případě nečekaných zranění nebo zapojení týmu do evropských lig. Takové situace vyžadují potřebnou rotaci základní jedenáctky, jenže pokud jsou hráči na lavičce výrazně horší, než hráči na hřišti, bývá to obrovský problém. A k takovým situacím skučně dochází. Týmy se skromnějším rozpočtem prostě nemají na to, aby si vydržovaly kvalitní hráče i mimo základní jedenáctku, takže ač hrají perfektně, kvůli jednomu zranění jejich výkonnost výrazně klesne.

Další informace o kvalitě týmů, hlavně z pohledu ligové tabulky, jsme vám přinesli v samostatném článku.

Jak sázet na fotbal – Zranění a karetní tresty

Tento bod úzce souvisí s předchozím bodem (odstavcem). Pokud se zraní nebo vykartuje klíčový hráč a na lavičce není, kdo by ho dokázal nahradit, bude to problém. Problém se přitom prohlubuje společně s celkovým počtem zraněných a vykartovaných hráčů. V krajních případech může tým postrádat třeba celou obranu a to už se špatně nahrazuje i těm nejbohatším týmům. Proto byste měli být vždycky seznámeni s aktuálně zraněnými či potrestanými hráči.

Aktuální forma

Forma v profesionálním sportu je minimálně stejně důležitá jako samotná kvalita týmu. Pokud je tým ve formě, dokáže porazit i výrazně kvalitnější týmy. A naopak, pokud tým postrádá formu, je docela jedno, zdali v něm hrají velké hvězdy.

Informaci o aktuální formě nejlépe získáte ze stránek Livesportu (viz obrázek). Ve fotbalu jsou relevantní tak čtyři až pět posledních záznamů. Při posuzování formy však není důležité pouze počítání červených, žlutých a zelených políček (proher, remíz a výher). Je třeba pečlivě posuzovat jednotlivé výkony.

jak-sazet-na-fotbal-aktualni-forma-na-livesport

Pokud má tým za sebou tři výhry v řadě, ještě to neznamená, že je ve skvělé formě. Tyto výhry totiž mohly přijít proti slabším týmům, tedy v zápasech, ve kterých se nic jiného než výhra neočekávala. Naopak někdy můžete narazit na tým se dvěma prohrami v řadě, ale když začnete zápasy zkoumat pod drobnohledem, můžete přijít na to, že se jednalo o prohry smolné, nebo o prohry velice těsné, ale proti nepoměrně kvalitnějším týmům.

Pokud nepoměrně slabší tým prohraje s gigantem světového věhlasu o jeden jediný gól, můžete mluvit o tom, že je ve formě. A naopak. Pokud tým světového věhlasu vyhraje jen těsně proti velice slabému týmu, asi nemůžeme mluvit o tom, že by měl kdovíjakou formu.

Další informace o formě jsme vám přinesli v samostatném článku.

Statistika vzájemných zápasů

Existují týmy, které trpí jakýmsi stigmatem a proti některých celkům jim to zoufale nejde a naopak. Ať už kvůli prostředí nebo hernímu stylu, na opakující se výhry/prohry, které se po čase mění v trendy, jsou ve fotbalu na denním pořádku. Pohlídejte si je.

Více informací získáte v samostatném článku.

Herní styl

Pokud mluvíme o tom, jak sázet na fotbal, musíme zmínit i herní styl. Herní styl částečně navazuje na předchozí bod, protože ve statistice vzájemných zápasů se díky němu mohou vyskytnout některé trendy.

Různé herní styly mají pochopitelně své výhody i nevýhody. A některé herní styly mají převahu nad jinými. Abyste na fotbalový zápas mohli s klidným svědomím vsadit, měli byste nejprve zjistit, jaký herní styl jednotlivé celky preferují, případně v jakém rozestavení půjdou do hry. Teprve až tyto informace pečlivě porovnáte a ujistíte se, že herní styl nehraje proti vaší sázce, můžete vsadit.

Disciplína

Většina návodů, jak sázet na fotbal, disciplínu opomíjí a to je chyba. Existují zápasy, kde disciplína může být určujícím faktorem. Vzpomeňme třeba zápasy, ve kterých nastoupí silně agresivní tým se sklonem dělat spoustu faulů proti týmu, který svou aktivní hrou protivníka k faulům vybízí. Takové zápasy se mohou zvrhnout v jatka a spousta faulů zápas převrátí na jednu či druhou stranu.

Samostatnou kapitolou u tohoto bodu je také vliv rozhodčího. Pokud rozhodčí rád píská fauly a ve velkém uděluje karty, můžeme se dočkat velkého počtu standardních situací (nebo dokonce penalt). A to se na obrazu zápasu prostě musí odrazit.

Výsledky z domácích a venkovních zápasů

Obecně platí, že týmy ve fotbale častěji vyhrávají doma než venku. Ovšem úspěšnost zápasů doma a venku se liší tým od týmu a dají se tu vysledovat některé zajímavé trendy. Tak například Liberec je dlouhodobě jedním z nejlepších domácích týmů české nejvyšší ligy a to z toho důvodu, že jeho stadion přináší velice specifické povětrnostní podmínky (často je tam zima a nevlídně). Tyto trendy byste před sázením na fotbal měli pečlivě prostudovat, domácí prostředí ve fotbale je často velice důležitým faktorem. Údaje o domácích a venkovních výsledcích opět získáte na stránkách Livesportu (tabulka doma/venku).

livesport-tabulka-doma

Počasí

Jelikož fotbal se ve většině případů hraje pod otevřeným nebem, počasí je při sázení na fotbal dalším důležitým faktorem. Extrémní počasí může zcela vyrušit některé herní styly. Tak například silný vítr absolutně nesvědčí týmům, které jsou zvyklé dostávat se do útoku skrze nakopávané míče. Velké horko vysušuje trávník, což kvůli zvýšenému tření balonu znesnadňuje práci týmům preferujícím přihrávky po zemi atd.

Informace o počasí získáte na každém běžném webu o počasí, případně na stránkách Forebet. Tyto stránky se věnují předpovídání sportovních výsledků a jako jedny z mála při svých předpovědích zohledňují právě i počasí.

Herní program

Fotbal na profesionální úrovni je fyzicky i psychicky velice náročný, a pokud se stane, že hráči jsou nuceni hrát více zápasů v kratším sledu, může to být problém. Tohle se typicky stává týmům, které se účastní evropských pohárů, kdy se hraje vprostřed týdne i o víkendu.

Pakliže budete sázet na týmy, které se účastní mezinárodních pohárů, buďte mimořádně obezřetní. Naopak hledejte zápasy, kterých se takové týmy účastní, a zvažte sázku proti nim. Zvlášť pokud mají slabší lavičku a chybí jim tedy možnosti střídání.

Nahuštěný program může dělat problémy i nejbohatším týmům a to zvlášť když se k tomu přidají nějaká zranění nebo karetní tresty. Proto při vybírání tipů buďte pečliví a než svou sázku naposledy potvrdíte, přesvědčte se, že nesázíte na tým, který má za sebou několik zápasů a mohl by být unavený.

Motivace a psychologie

Motivace a psychologie je důležitou součástí všech aspektů našeho života, sázení nevyjímaje. Pokud má tým velikou motivaci, dokáže ze sebe vydat to nejlepší a naopak. Jestliže tým nemá o co hrát, není důvod si myslet, že se kvůli výhře na hřišti vydá ze všech sil. Spíš naopak.

Často se stává, že trenéři týmy tzv. „šetří“. Typicky se to může stát na konci sezóny, kdy má tým v lize náskok a připravuje se na zápas Evropské ligy nebo Ligy mistrů. Je naprosto jasné, že v ligovém zápase se hráči nepřetrhnou (snad s výjimkou derby). Aby předešli zbytečné únavě (a případnému zranění), budou hrát pouze na půl plynu a pořádně to rozbalí až v mezinárodním zápasu.

K výraznému poklesu motivace však může dojít i v případě, že o něco půjde. Typicky se to stává u ligových zápasů, které následují těsně po naleštěných zápasech Evropské ligy či Ligy mistrů. Někteří hráči se po těchto zápasech těžko dostávají “zpátky na zem” a v zápasech “nižší třídy” nenachází potřebnou koncentraci a hrají špatně.

Jak sázet na fotbal – závěr

Představili jsme vám deset základních rad, jak sázet na fotbal. Tyto rady představují ucelený soubor faktorů, které byste při sázení na fotbal nikdy neměli opomíjet. Na fotbal samozřejmě působí i některé další faktory, těm se ovšem budeme věnovat až někdy jindy.

Kam dál?