dulezite-faktory-ligova-tabulka

Důležité faktory | Ligová tabulka

První článek v naší sérii o sázení na fotbal se zabývá ligovou tabulkou a jejím vlivem na šance týmů v zápasech. Je vhodné zahrnout postavení v tabulce do sázkového tipu, nebo se může jednat o zavádějící statistiku?

Tabulka je vcelku jednoduchý faktor, nicméně především nezkušení sázkaři mají často tendenci chybovat. Sázejí pouze a jenom podle tabulky. Jedná se o začátečnickou chybu, která s sebou ovšem přináší citelnou ztrátu pro peněženky. Pokud jste si až teď řekli: „A sakra,“ nezoufejte; jedná se o chybu, kterou můžete i s minimálním úsilím odstranit. Říká se, že tabulka nikdy nelže. Vážně? Je to trochu podobné, jako kdybyste řekli, že statistika má vždy pravdu. My všichni víme, že existují malé lži, velké lži a… statistika.

Příklad: chybné sázení jen podle ligové tabulky:

Abychom vám ukázal, co myslím, použiji jeden příklad z ligové tabulky anglické Premier League ze sezóny 2011-2012. Manchester United byl zrovna druhý a doháněl vévodící Manchester City. 31. prosince 2011 hráli v domácím zápase s posledním Blackburnem. Sázaři slepě sázeli na Manchester podle ligové tabulky – ale United prohráli 2:3. Bylo to pro ně zásadní zklamání. Na druhou stranu, bookmakeři vydělali jmění a naivní sázkaři, kteří jen slepě zírali na ligovou tabulku, opět prohráli část svého rozpočtu pro volný čas.
Tímto příkladem jsem jen chtěl ukázat, že tabulka občas lže, a kdo se spoléhá jen na ni, prodělává. Ligovou tabulku samozřejmě budeme používat pro rozhodování o sázce, ale jen v kombinaci s dalšími důležitými faktory. Nyní se podíváme, kolik tabulek z minulých sezon bychom si měli sehnat.

Práce s daty (zápasy a tabulky) – Jaké množství dat použít pro rozhodování?

Můžete pracovat se vzorkem zápasů s tím, že se budete na problém dívat z historického pohledu. Hodně profesionálních sázkařů se dívá na ligovou tabulku ne z jedné, ale více sezón. Nicméně nikdy byste neměli brát zpětně v úvahu více než 3 až 4 sezóny. Týmy totiž v průběhu let mění své hráče a celková síla mužstva kolísá.
Velké množství dat má velký rozptyl. Pokud chcete minimalizovat velký rozptyl získaných dat, můžete například dát pod sebe jednotlivé tabulky z posledních 3 až 4 sezon, a následně větší váhu přikládat nejnovějším ročníkům. Čím aktuálnější sezona, tím větší váha. Opravdu to není tak složité a děsivé, jak to může na první pohled vypadat. Navíc se statistice a pravděpodobnosti budeme ještě věnovat v dalších článcích.

Co tedy platí pro ligovou tabulku?

  1. Berte ligovou tabulku jen jako jeden z mnoha faktorů
  2. Koukejte se i na tabulky z 2 až 3 předešlých sezón, nejen na tu aktuální
  3. Nejdůležitější je ovšem ta aktuální tabulka, poté důležitost klesá se stářím tabulky
  4. Nesledujte zpětně tabulky starší než 3 roky

Je naprosto v pořádku, když se podíváte na ligovou tabulku, abyste získali základní představu o situaci, ale nesmíte tím ztratit objektivitu. Při sázení na fotbal musíte přemýšlet o mnohem více věcech než jen o tom, kdo je kde v tabulce. Musíte si uvědomit, že ligová tabulka jednoduše pouze odráží soubor různých faktorů, které jsou relevantní pro fotbalové sázení. Na tyto faktory se popořadě podíváme v jednotlivých článcích – následujícím faktorem je forma hráčů.

Kam dál?

Jak sázet na fotbal? 10 tipů, které ti pomohou k výdělku

Fotbal – výpis všech článků

Hlavní strana Škola Sázení CZ – seznam vzdělávacích modulů

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *