jose-mourinho-jak-sazet-na-obrat-uvodni

Sázení na obrat | jak předvídat otočení výsledku?

Sportovní svět dennodenně přináší velké příběhy. Mezi nejpamátnější jistě patří obrat Novaka Djokoviče v zápase proti Rogeru Federerovi na US Open v roce 2011, otočka Clevelandu Cavaliers v zápase proti Warriors ve finále NBA v roce 2016 nebo nezapomenutelné vítězství Manchesteru United, který otáčel proti Bayernu Mnichov ve finále Ligy mistrů v roce 1999. Jako správní sportovní fanoušci se takových obratů a velkých příběhů nikdy nemůžeme nabažit. V tomto článku se však obratům budeme věnovat z trošku jiného úhlu. Poradíme vám, jak identifikovat správnou chvíli pro sázení na obrat a na co si přitom dát pozor.

Sázení na obrat v tenisu

Minulost přinesla mnoho působivých tenisových obratů a i v současnosti je nějaký ten epický obrat vždycky k vidění a to i na té nejvyšší úrovni, tedy v rámci grandslamových turnajů. Značný počet sázkařů si vydělává výhradně sázením na obraty, přičemž vyhledává především situace, kdy ztrácí zkušený hráč. Obraty v tenise jsou k vidění častěji, než obraty v jakémkoliv jiné sportu. Zde jsou důvody, proč tomu tak je:

👉Nezkušení hráči se do zápasů často vrhají po hlavě. Podaří se jim vyhrát jeden nebo dva gemy, ale stojí je to příliš mnoho energie. Následně na ně začne přicházet únava. Poté převezmou otěže zkušenější hráči, kterým se podaří vyhrát posledních několik bodů v utkání a zvrátit tak výsledek zápasu na svojí stranu.

👉Někteří hráči se po breaknutí svého soupeře uspokojí a když se protihráč začne trošku snažit, nedokáže na jeho hru zareagovat a záhy už prohrává.

👉Někteří hráči mají za sebou stovky zápasů na té nejvyšší úrovni, ale přesto si výsledky opakovaně kazí špatnou psychologií. Psychickou nepohodu přitom lze vypozorovat z řeči jejich těla nebo z velkého počtu nevynucených chyb. Typickým příkladem takového hráče je třeba i náš Tomáš Berdych, který byl pověstný nejrůznějšími excesy včetně hádek s rozhodčími atd.

Jak nám tyto postřehy pomohou v sázení?

Můžete vsadit proti outsiderovi, kterému se podařilo dostat se do vedení během prvních několika gamů. Kurz na výhru favorita totiž nejspíše bude o poznání vyšší, nežli na začátku zápasu, a bude přinášet slušnou příležitost vsadit si pěkný value bet.

Pokud zkušený favorit nakonec dotáhne a vyhraje první set například v tie breaku, kurz na jeho protivníka se výrazně zvýší. V tomto okamžiku můžete tzv. zajistit svou sázku a vsadit pár korun na jeho výhru, díky čemuž budete brát peníze při jakémkoliv výsledku. Můžete však čekat také pouze na výhru původního favorita. I když favorit nevyhraje vždycky, vyhraje dostatečně často na to, abyste dosáhli na zisk (samozřejmě pokud si dobře vybíráte hráče a kurzy).

Hráče, kteří mají tendenci pouštět dobře rozehrané zápasy, vám pomohou najít statistiky. Pakliže takový hráč převzal vedení, měli byste vsadit proti němu.

Vedle důvodů, které souvisejí s mentalitou tenisových hráčů, byste se měli zaměřit také na zápasy WTA. V ženských zápasech jsou obraty k vidění mnohem častěji. Ženská psychika není tak odolná, jako ta mužská, takže breaky ve WTA jsou k vidění častěji než v ATP turnajích. To nám umožní následující trik:

  1. Předpovědět vítězku zápasu
  2. Počkat, až protihráčka získá break
  3. Vsadit na vytipovanou hráčku, že vyhraje set

Sázení na obrat v basketbalu

Do basketbalu časté změny ve skóre a epické obraty prostě patří. Platí to především o poslední čtvrtině hry, protože trenéři do boje posílají své nejlepší hráče, kteří pak obvykle pozvednou schopnost svého týmu skórovat. Sázkové kanceláře si tuto skutečnost bohužel dobře uvědomují. Vzhledem k tomu jen zřídka mění svůj pohled na favorita a outsidera zápasu, a to i pokud se změní vedení a outsider pár minut buduje svůj náskok.

Pojďme se však ještě jednou podívat na statistiky. Na základě průzkumu čerpajícího ze všech statistik NBA sezóny 1993 až 2009 (okolo 20 000 zápasů), týmy, které v poločase měly náskok 4 a více bodů, v 70% případů dokázaly vyhrát také celý zápas. Naopak pokud týmy v poločasu zaostávaly o tři a méně bodů, zápas dokázaly vyhrát pouze v 54% případů.

Z těchto pravděpodobností můžeme odvodit tyto závěry:

  • Pokud outsider v poločase vede o 4 a více bodů, má velkou šanci na výhru
  • Tým, který v poločase prohrává o 3 a méně bodů, má lehce vyšší šanci na výhru

Pokud se rozhodnete sázet pouze na základě těchto statistik, měli byste být velmi opatrní. Nejprve si všechno tzv. „osahejte“ pouze s minimálním vkladem. Naplno se do toho pusťte až potom, co se seznámíte se všemi zákonitostmi a dostanete trošku cit. Spoléhat se při sázení na obrat pouze na minulé výsledky totiž dost dobře nelze.

Sázení na obraty ve fotbalu

Obecně platí, že týmové sporty přinášející menší počet gólů (například fotbal, hokej nebo vodní pólo) přinášejí menší počet obratů jak sporty s větším počtem gólů/bodů. Může za to zcela zřejmý fakt: Vyhrávající týmy si dokáží snadněji udržet výhru, protože pravděpodobnost dalších gólů je nižší a protože se mohou stáhnout na svou polovinu a strategicky šetřit čas. Vzhledem k tomu jsou obraty ve fotbale opravdu výjimečné.

V zápasech stejných nebo hodně podobných týmů bývají kurzy na obraty opravdu vysoké, dosahují hodnoty třeba i 20,00 (v poločasu). Pojďme se teď podívat do statistik. Sázková kancelář Pinnacle nedávno analyzovala 132 zápasů anglické Premier League, v nichž bylo v poločasu skóre 2:1. Navzdory všeobecnému přesvědčení, že tým, který je ve vedení, může o svůj náskok snadno přijít, si tyto týmy dokázaly obhájit vítězství i na konci zápasu v 75% případů.

Z toho vyplývá, že pokud na obraty ve fotbale budete sázet bez jakékoliv strategie, tedy pouze náhodně, mohlo by vás to stát celý váš bankroll (peníze na sázení). Kurzy jsou lákavé, ale pokud už chcete na obraty sázet, měli byste sledovat zápas naživo a sázet pouze v zápasech, kde se outsider dostal nezaslouženě do vedení.

Co je pro sázení na obrat důležité?

Pro sázení na obrat jsou klíčové celkem tři prvky – monentum, zranění a změna podmínek.

Momentum

Výraz momentum se používá především při obchodování na burze, kde je jím označována zrychlující se cena akcií. Tento výraz se dá ovšem velice dobře použít také v sázení. V něm výrazem „momentum“ označujeme okamžik, kdy se změní celkový obraz hry.

Ke změně obrazu hry dochází v závislosti na dění na hřišti. Změna obrazu hry nastává především při některých vypjatých okamžicích, v tenise například může převzít otěže hráč, kterému se povedlo zahrát skvělý úder, případně může psychicky (a potažmo herně) odejít hráč, kterému se nepodařilo proměnit 7 šancí na break ball po sobě atd. Ve fotbale pak momentum může převzít tým, na kterého byla pískána nespravedlivá penalta atd.

U momentum je vždycky důležité správně odhadnout, k čemu daná situace povede. Ne všichni hráči jsou stejní, takže zatímco jednoho hráče může situace motivovat k lepším výkonům, druhého může zcela rozložit.

Zranění

Tady asi není moc o čem mluvit. Pokud dojde ke zranění lídra týmu, nebo ke zranění jednotlivce v individuálním sportu, může to být prvním krokem k „otočce“.

Změna podmínek

Tak například během zápasu hraného venku se může změnit počasí. V tenise může začít foukat prudký vítr, což bere výhodu dobře podávajícím tenistům s vysokým nadhozem. Ve fotbale se kvůli hustému dešti na hřišti mohou tvořit kaluže, což znevýhodní týmy zvyklé hrát na hodně krátkých přihrávek atd.

Sázení na obrat – závěr

Sázení na obrat je mistrovskou sázkovou disciplínou, protože při něm musíte být dobře obeznámeni nejen se základními podmínkami, ale také s psychologií, motivací a dalšími detailními prvky. Pokud ovšem při sázení na obraty získáte potřebný cit, jedná se o velice výnosnou disciplínu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *