Menu Zavřeno

Jak sázet na tenis? 8 tipů, které ti pomohou k zisku

Tenis patří k nejoblíbenějším sportům, ať už se bavíme o sportovních fanoušcích nebo sázkařích. Sportovní fanoušci na něm jistě ocení, že nabízí spoustu zajímavých výměn a napětí, sázkaři potom určitě i to, že ho na rozdíl od hokeje nebo fotbalu hrají pouze dva hráči, tudíž že je před sázkou třeba analyzovat o něco méně různých faktorů. Všichni dohromady si pak jistě uvědomují ještě jednu obrovskou výhodu a to fakt, že tenisové zápasy se na různých úrovních hrají prakticky po celý rok, tudíž je vždycky na co koukat a samozřejmě také vždycky na co vsadit. V tomto článku vám poradíme, jak sázet na tenis a vyhrávat.

Rozdělení tenisových turnajů

Tenisová tour je rozdělena na tři úrovně. Hlavní úrovní jsou tzv. Grand Slamy (Australian Open, French Open, Wimbledon a US Open), na kterých vítěz bere 2000 bodů. Jako další jsou zápasy Masters 1000, na nichž je – jak název turnaje sám napovídá – vítěz odměněn 1000 body. Dále se jedná o zápasy ATP 500 a ATP 250, kde je pro vítěze přichystáno 500 respektive 250 bodů.

Předposledním stupínkem profesionálního tenisu jsou tzv. Challengery a posledním potom turnaje ITF. Tyto turnaje už nejsou přenášeny v televizi, ale dají se sledovat pouze skrze streamy sázkových kanceláří nebo na samostatných streamovacích stránkách (tady je návod, jak sledovat fotbal online – jedná se v podstatě o ten samý postup). Tyto zápasy přinášejí opravdu velké množství různých proměnných a pro toho, kdo tenisu alespoň trochu rozumí, mohou být zlatý důl.

Všechny zápasy mužské části (ATP) se vyjma Grand Slamů hrají na 3 sety. Grandslamové zápasy se hrají na tři vítězné sety, to znamená až na pět setů. Zápasy ženské části (WTA) se hrají vždy na dva vítězné sety, tedy maximálně na 3 sety.

Pětisetové zápasy obvykle přinášejí přesnější obraz skutečných schopností obou hráčů a jejich šancí na výhru. Naopak třísetové zápasy dávají větší prostor překvapivým výsledkům.

Jak sázet na tenis – value

Při sázení na tenis je potřeba zvážit hned několik různých faktorů, nejdůležitější z nich je ovšem value (neboli hodnota). Sázíte na správné kurzy? Častokrát si budete říkat, že vyhraje určitý hráč a on skutečně vyhraje, jenže výhra není všechno. Musíte sázet za správnou cenu nebo co nejblíže k ní.

V tenisu narazíte na spoustu nízkých kurzů, protože se hraje jeden na jednoho a rozdíl mezi nejlepšími a nejhoršími hráči jsou enormní, ovšem slepě sázet na výhru Rafaela Nadala v kurzu 1,02 vám dlouhodobý zisk nepřinese. Tuto problematiku jsme si probrali v modulu s profesionálními koncepty a také v článku o value bettingu.

Jak sázet na tenis – motivace

Samozřejmě existují situace, ve kterých sázka na kurz 1,10 přináší hodnotu (například výhra Rafaela Nadala proti neznámému hráči v prvním kole French Open). Jenže sázka na Rafu za stejný kurz na halovém turnaji pořádaném týden po Grand Slamu už se sázka nejspíše nevyplatí, protože jeho motivace bude mnohem nižší.

O tomto tvrzení svědčí tendence Rafy prohrávat na prvních travnatých turnajích konaných hned po French Open. Právě zde je Rafa velice zranitelný a kurzy na něj obvykle neodrážejí skutečné šance na jeho výhru a nestojí za risk. To samé se dá říci prakticky o všech hráčích z TOP 20 na turnajích nižší kategorie, přičemž riziko se zvyšuje společně s tím, jak sezóna spěje ke svému konci (v tomto článku se dozvíte, jak často vyhraje favorit první set a jak často celý zápas).

Při sázení na tenis je třeba vzít v úvahu i další motivační faktory od osobních až po ty obecné. Jako příklad osobní motivace může posloužit Lukáš Rosol, který po smrti svého otce triumfoval na turnaji v Bukurešti, kde kurz na jeho výhru činil 100:1.

V tenisovém světě existuje také spousta dalších tendencí, jako například že Bernard Tomic hraje dobře pouze v Austrálii a John Isner v Americe. No a takovému Davidovi Ferrerovi se skvěle daří na jeho vlastním turnaji ve Valencii atd.

Další nástrahou pro tenisové sázkaře mohou být situace, kdy hráči zvučných jmen přijedou na malý turnaj pro pěkné startovné a hned v prvním zápase prohrají, nebo se vzdají, aby v turnaji nemuseli pokračovat. Před nástrahami spojenými s možným odstoupením ze zápasu vám pomohou tenisové statistiky, především potom údaje o počtu zranění, které najdete na stránkách Livesportu či Tenisportalu.

Jak sázet na tenis – fyzická kondice

Tenisovému hráči pořád hrozí nějaké zranění, případně se zrovna léčí z nějakého zranění, což s sebou přináší nutnost vždycky pečlivě prostudovat, zdali bude v daném zápase v dobré fyzické kondici. O očekávaném výkonu toho hodně prozradí také náročnost předchozího programu a samozřejmě také nadcházející program.

Hráči jsou obecně v lepší fyzické kondici (a bez zranění) na začátku sezóny, postupem času se ovšem jejich únava a opotřebení, které se odráží také ve zranění, prohlubuje. Obecně řečeno, pokud má hráč za sebou dlouhý týden, v němž se mu podařilo dojít až do finále, a hned v úterý hraje na druhém konci světa, existuje velká pravděpodobnost, že nepodá tak dobrý výkon. Někteří tenisté navíc mají ke zranění mnohem blíže, nehledě na podmínky. Typickým příkladem je Kei Nishikori.

Jak sázet na tenis – povrch

Žádný správný návod, jak sázet na tenis, nemůže zapomenout na důležitost povrchu. Většina hráčů preferuje jeden druh povrchu, někteří nejraději hrají na antuce, jiní na betonu. Najdou se i specialisté na travnaté povrchy, naopak existuje skupina hráčů, která se trávě snaží vyhnout co největším obloukem. Tuhle skutečnost byste při sázení na tenis vždycky měli mít na paměti, protože povrch v tenisu může udělat rozdíl.

Tak například Nikolay Davidenko, jinak nesmírně pozoruhodný a silný hráč, dokázal na trávě prohrát prakticky s kýmkoliv. A to i navzdory faktu, že měl velice slušné podání, což je při hře na travnatém povrchu obecně považováno za základ úspěchu. Na trávě hrají velmi špatně i další dva hráči se skvělými servisy – Miloš Raonič a John Isner.

Andy Murray byl vždycky špatný na antuce. Ve své kariéře na tomto povrchu dokázal jen jednou jedinkrát porazit hráče z TOP 10. Stalo se tak v roce 2009 proti již zmiňovanému Davydenkovi.

Pro sledování informací o úspěšnosti hráčů na jednotlivých površích se nejlépe hodí Tenisportal. Na těchto stránkách najdete všechny potřebné informace včetně statistiky vzájemných zápasů nebo počtu výher na určitém povrchu (a v hale/venku).

Kromě typu povrchu se kurty liší také podle rychlosti. Například beton může být na jednom turnaji nesmírně rychlý, zatímco na jiném turnaji extrémně pomalý. Na tom se dále podepisuje také podnebí (například vlhkost nebo nadmořská výška), proto dbejte i na informace o místě konání zápasu.

Jak sázet na tenis – počasí

Počasí se bude týkat především venkovních turnajů, přičemž největší roli zde hraje vítr. Vítr dokáže nepříjemně vychýlit míček především při nadhozu (podání). Proto se ve větrném počasí daří spíše menším hráčům a hráčům s nižším nadhozem.

Dobrým příkladem může být vítězství Andy Murrayho nad Tomášem Berdychem a Novakem Djokovičem na US Open 2012. Na tomto turnaji byly velice nepříznivé povětrnostní podmínky a Andy Murray je dokázal využít ve svůj prospěch.

Během větrného počasí jsou znevýhodnění také hráči, kteří jsou zvyklí hodně útočit, protože nemohou hrát přesně k lajnám. Proto například Roger Federer nebo Petra Kvitová hrají o něco lépe v hale.

Jak sázet na tenis – statistika vzájemných zápasů

Relevantním, nicméně občas i lehce zavádějícím faktorem při sázení na tenis jsou vzájemné zápasy. Statistiky vzájemných zápasů opět najdete na stránkách Tenisportal, případně na Livesportu (tento portál ovšem nezaznamenává výsledky z některých nižších turnajů, takže vzájemná statistika může být neúplná) či na oficiálních stránkách ATP/WTA.

Doporučujeme vám vzít v potaz pouze nedávné vzájemné zápasy, protože v průběhu tenisové sezóny se spousta věcí změní. Pokud bychom měli zohledňovat i starší vzájemné zápasy, potom bychom doporučovali koukat pouze skutečně výrazné trendy. To znamená například výhru některého hráče na zápasy 3:0 atd.

Díky statistice vzájemných zápasů můžeme zjistit, jak se hráčům daří proti určitým herním stylům. Pokud má nějaký hráč výrazně špatnou statistiku zápasů proti takovému hráči jako je John Isner, stojí za to zkontrolovat jeho statistiky proti dalším hráčům s rychlým podáním. Třeba dokážete objevit zajímavý trend.

Jak sázet na tenis – levorucí hráči

Leváci pro praváky mohou být problém, protože na tento typ hry nejsou zvyklí – většina hráčů hraje pravou rukou. Proto pokud narazíte na zápas, ve kterém bude vystupovat levák, určitě se vám vyplatí zkontrolovat, jak se danému hráči proti levákům v minulosti vedlo. Tuto statistiky opět najdete i na Tenisportalu, který zaznamenává, zdali hráč hraje levou nebo pravou rukou.

Live sázení na tenis

Jakmile zanalyzujete všechny potřebné informace, možná se raději rozhodnete počkat, jak se věci vyvinou a vsadit si až v průběhu zápasu, tedy tzv. “live”.

Existuje spousta ukazatelů, které vám pomohou dosáhnout výhody při sázení na tenis. Patří mezi ně například informace o počtu breaků, o počtu odvrácených breaků atd. Všechny tyto informace najdete na oficiálních stránkách ATP/WTA.

Výše zmíněné informace vám mohou být hodně nápomocny třeba v situacích, kdy se rozhodnete vsadit na hráče v situaci, kdy prohrává 15-40. Existují hráči, kteří v této situaci v pohodě dotahují, jsou ovšem také hráči méně stabilní a celkově více náchylní k tomu pustit game i v případě, kdy 40-15 vyhrávají.

I v mužském tenisu narazíme na silně nevyrovnané hráče, kteří mají opakovaně problém doservírovat skvěle rozehraný zápas. To nám v minulosti rád ukazoval například Nicolas Almagro, čímž se vracíme zpět k ženskému tenisu, kde jsou tyto výpadky mnohem častější. U většiny hráče se tak raději vyvarujte sázky na kurzy 1,10, protože se může stát opravdu cokoliv.

Pokud se hráčům nedaří, často využijí přestávky a odejdou do koupelny. Toto jsou přesně ty situace, které při live sázení na tenis hledáme. Jestliže hráč svojí záchodovou pauzu protáhne, může se to neblaze podepsat i na aktuálním lídrovi. To samé se potom stává při přerušení zápasu kvůli počasí. Po návratu na hřiště se totiž může začít dařit hráči, který do té doby zaostával.

Momentum se může nachýlit na jednu či druhou stranu také v případě neproměněných nebo naopak ubráněných break ballů. Pokud hráč nedokáže prolomit soupeřův servis potom, co k tomu měl celkem šest příležitostí, může to jeho výkonnost úplně utlumit (viz článek o hodnocení psychického stavu hráčů při live sázení na tenis).

Kam dál?