Menu Zavřeno

Live sázení na tenis | základní strategie a tipy

live-sazeni-na-tenis

Než se pustíte do sázení na tenis, měli byste mít o této hře alespoň základní znalosti. Vždycky byste měli mít na paměti, že se jedná o individuální sport. V tenisových zápasech je proto vždycky důležité psychické rozpoložení hráče stejně jako jeho postoj k danému zápasu či dokonce k celému turnaji.

Hra se liší v závislosti na povrchu. Na tvrdém povrchu a na trávě se míček odráží výše. Díky tomu mají výhodu tenisté, kteří mají tvrdé podání, a kteří umí hrát na síti. To platí zejména na travnatých kurtech, kde bývá odraz míčku vůbec nejrychlejší.

Na antukových kurtech naproti tomu vynikají tenisté s kvalitním forhendem a s celkově dobrou hrou od základní čáry. Na těchto kurtech je odraz míčku pomalejší. Na antuce tradičně vynikají španělští tenisté a jihoameričtí hráči.

Australian Open

První turnaj nejvyšší úrovně (Grand Slam) začíná koncem ledna v Austrálii. Sázky na tenisové Australian Open bývají vypsané dlouho před začátkem turnaje. Na tomto turnaji se hraje na tvrdém povrchu, ovšem rychlost tamějšího betonu není tak vysoká jako rychlost kurtů na US Open. Na Australian Open se využívá speciální povrch, který dává šance jak hráčům úspěšným na antuce, tak i hráčům úspěšným při hře na tvrdém povrchu.

Roland Garros

Dalším velkým turnajem je Roland Garros, někdy označovaný také jako French Open. Tento turnaj obvykle začíná na konci května a trvá dva týdny. Přípravou pro tento tenisový svátek jsou Masters turnaje v Římě, Barceloně a ve Valencii. Na antuce na French Open dominují Španělé, především potom Rafael Nadal, který Roland Garros vyhrál už 13×.

Na antuce mají výhodu tenisté s dobrou vytrvalostí a stabilitou. Jednotlivé sety na antuce mohou trvat i více než hodinu.

Čtěte také: 7 tipů pro sázení na Roland Garros

Wimbledon

Po francouzském Grand Slamu začíná Wimbledon. Hra na travnatých anglických kurtech je velkolepou podívanou. Výměny jsou krátké a tenisté často chodí k síti. Na tomto povrchu mají výhodu tenisté, kteří umí dobře podávat. Vysoká úspěšnost prvního podání a šikovný přechod k síti může přinést výhru. Na tomto povrchu dobře hraje například Roger Federer, dříve se tu skvěle vedlo Petovi Samprasovi.

US Open

Po Wimbledonu se tenisté přesouvají na tvrdé kurty v Americe. Přípravou na US Open jsou turnaje v Torontu, Cincinnati a Montrealu. US Open tradičně začíná v posledním srpnovém týdnu a končí na začátku září. Na tvrdých kurtech US Open mají výhodu zástupci americké tenisové školy.

Zkušení sázkaři na US Open dávají přednost sázkám na hráče s dobrým prvním podáním a s obecně agresivním stylem hry. Představiteli takového herního stylu jsou Roger Federer, Andre Agassi, Pete Sampras, Jimmy Connors nebo John Isner. Sázkové kanceláře však o výhodě těchto tenisů na US Open ví a tak na takové tenisty nevypisují úplně nejvyšší kurzy.

Halové turnaje

Po zápasech na otevřených kurtech se tenisové bitvy přesouvají do hal. Na halových turnajích se využívá speciálního povrchu s názvem Taraflex. Míčky mají na tomto povrchu specifický odraz, pokud míček dopadne na čáru, může být jeho odraz pro spoustu tenisů prakticky nepředvídatelný.

V halách mají největší výhodu fyzicky dobře připravení tenisté, kteří neztratili příliš sil v průběhu celé sezóny. Pokud na halové turnaje budete sázet, musíte mít na paměti všechny jejich specifika. Ne všichni hráči si na specifické podmínky v halách dokáží zvyknout. Někteří tenisté mají se specifickým odskakováním míčků a obecně s hraním v uzavřeném prostoru velké problémy.

Masters v Berlíně, Paříži a Madridu jsou dobrou zkouškou tenistů před finálovým turnajem. Tento turnaj se koná na začátku listopadu a dostává se do něj 8 nejlepších tenistů a tenistek (určováno podle pořadí na ATP/WTA žebříčku). Tyto turnaje jsou součástí Grand Slamů. Účastníci jsou rozděleni do dvou skupin a hrají spolu systémem každý s každým. Hráči na prvních dvou místech pokračují do semifinále.

Strategie sázení na skvěle servírující hráče

Jednou z účinných strategií sázení pro live sázení na tenis je sázení na počet gamů nebo setů v zápase. Sázet můžete před zápasem i v průběhu zápasu (tedy live). Hranice pro over/under v setu je obvykle nastavená na 10 nebo 11 gamů, hranice pro over/under v zápasu potom stojí většinou na hodnotě 21 nebo 22 gamů.

Pro naši strategii sázení na tenis jsou ideální zápasy, ve kterých se utkají hráči s velice dobrým servisem. Mezi takové hráče patří Ivo Karlovič, Joe Tsonga nebo John Isner.

Pokud se podíváte na statistiky takových zápasů, velmi rychle zjistíte, že spousta takových zápasů končí výsledky jako je 7:6, 7:5, 6:4 atd. V zápasech dvou skvěle servírujících hráčů se sety často rozhodují v tie-breaku. To znamená, že v takových zápasech se často dočkáme overu.

Pro sázky na overy se zdaleka nejlépe hodí právě dobře servírující hráči, nikoliv hráči s dobrou mezihrou. Výjimkou byl pouze Goran Ivanisevič, který měl skvělý return a slušnou mezihru. Proto také dokázal vyhrát Grand Slam.

Pokud chcete identifikovat zápasy, které se pro tuto strategii dobře hodí, musíte využívat stránky se statistikami. Takové stránky najdete v tomto článku.

Pokud se dobře servírující tenista má utkat s technickým hráčem, je lepší sázet live. Po shlédnutí prvních 4 gamů budete vědět, jak jsou hráči připraveni a co od nich můžete čekat. Pokud například podávající tenista udělá velkou spoustu chyb, nebo se jeho soupeř často „vyhodí“ (zahraje míček do autu), raději od takového zápasu dejte ruce pryč. Existuje velká šance, že zápas skončí spíš underem.

Pokud dobře servírující tenista dosahuje více jak 65% úspěšnosti prvního podání a jeho technický soupeř nemá problémy se svým vlastním servisem, je velká pravděpodobnost, že set přinese více než 10 gamů. Můžete čekat výsledky jako je 7:5 nebo 7:6.

Zkušení sázkaři mohou použít některou sázkovou strategii, která pracuje s různou výškou sázek. Nepoužívejte Martingale.

Strategie live sázení na tenis 40:40

V této strategii sázení naopak hledáme hráče, kteří jsou přibližně stejně silní, a kteří nemají dobré podání (opět vybíráme na základě statistik ze zdrojů zmiňovaných výše) a jsou techničtěji založení a bojovní. Dále je třeba sázet na zápasy na antukovém povrchu, který je pomalejší a prodlužuje výměny i zápasy. V takových zápasech se gamy často rozhodují přes shodu, což je další příležitost k uzavření hodnotné live sázky.

Opět začneme tím, že první čtyři gamy sledujeme. Pokud se v nich vyskytne alespoň jedna shoda a nějaký ten výsledek 30:40, potom je třeba zvážit výhodnost obchodu, respektive výšku nabízených kurzů. Sázíme ideálně na to, že v dalších gamu bude shoda, případně (pokud tato sázka není nabízena), na to, že podávající tenista příští gam vyhraje přes shodu. Kurzy na takové příležitosti se obvykle pohybují okolo hodnoty 4,00 – 5,00, někdy i více. Vzhledem k tomu vám stačí trefit jednu sázku ze tří a jste v plusu, což v těchto případech není obtížné.

Tato strategie se výborně uplatňuje na turnaji Roland Garros, kde dochází k dlouhým výměnám, a kde se navíc zápasy dostávají i do pěti setů.

Sázka na favorita po prvním prohraném setu

Zajímavá je sázka na předzápasového favorita, který prohrál první set. Na výhru favoritů je před zápasem vypsaný kurz obvykle v hodnotě 1,05 až 1,25, v závislosti na jejich soupeři. Na grandslamových turnajích se často stává, že favorit v prvních setech nehraje úplně nejlépe. To souvisí i se specifiky tréninku, který je koncipován tak, aby se fyzická kondice naplno projevila až ve druhém turnajovém týdnu.

Sledujeme turnajového pavouka a hledáme zápasy, ve kterých se favorité mají postavit hráčům se silným servisem. Pečlivě sledujeme první set. Pokud favorit prohraje, měl by se kurz na něj zvýšit na 1,60 – 1,70. Před začátkem druhého setu na výhru favorita v zápase za tohoto kurzu vsadíme. Ve většině případů si favorit vezme zpět vedení a následně vyhraje celý zápas.

Sázení na hráče na příjmu

Strategie sázení na hráče na příjmu je velmi účinná. Můžete ji používat pro sázky před zápasem i pro live sázení na tenis.

U této strategie je důležité najít tenistu, který je dobrý na returnu. Klíčové jsou pro nás statistiky úspěšnosti na returnu. Obecně se bude jednat o technické tenisty s výborným pohybem po kurtu a s dobrým čtením hry. Takovým tenistou byl například Andre Agassi. V dnešní době je to Rafael Nadal, Novak Djokovič nebo třeba Diego Schwartzman (seznam nejlépe returnujících hráčů na okruhu ATP najdete na oficiálních stránkách).

Sledujeme první čtyři gamy a koukáme, jak je returnující hráč v daném zápase pozorný a jak se mu daří číst svého soupeře. Pokud jeho úspěšnost na returnu vypadá velice slušně, vsadíme na to, že při příští příležitosti na returnu soupeři sebere podání, tedy že gam vyhraje. Kurz na tuto příležitost by se měl ideálně pohybovat nad hodnotou 4,00, kurz nižší jak 3,00 nebereme (potom raději počkáme na jinou příležitost s výhodnějším kurzem).

Live sázení na tenis – závěr

Při live sázení na tenis je důležité brát v úvahu aktuální formu hráčů stejně jako povrch, na kterém se zápas hraje. Při live sázení na tenis je kromě toho vždycky potřeba začít už před zápasem a to analyzováním předchozích zápasů a celkových schopností hráčů (tj. statistik). Pokud všechny tyto prvky vykazují stejné tendence, potom je na čase vsadit, samozřejmě za další důležité podmínky a tou je výhodný kurz. Hodně štěstí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *