Menu Zavřeno

Sázení na tenis | 10 kroků pro výběr správného tipu

sazeni-na-tenis-uvodni

Sázení na tenis je velice populární. Proto jsme se rozhodli rozšířit naši sbírku rad a tipů jak sázet na fotbal a jak sázet na hokej také sbírkou rad a tipů jak sázet na tenis. Najdete v ní celkem faktorů, které sázení na tenis ovlivňují nejvíce.

Pozn.: Tento článek dále rozšiřuje naše základní rady pro sázení na tenis.

Tenis se dá milovat z mnoha různých důvodů. Většina lidí určitě ocení dynamiku hry. Na kurtu se pořád něco děje, nejsou žádné hluché pasáže a každý úder může rozhodnout o vývoji utkání. Pro pokročilé sázkaře je potom jistě velkým lákadlem fakt, že v tomto sportu neexistují remízy, které by zbytečně kazily tiket.

K sázení na tenis má spousta lidí blízko také díky dostupnosti tohoto sportu. Zapinkat si může každý, ani k tomu nepotřebuje parťáka. Stačí mít jenom pálku, míček a dostatečně velkou zeď. Jsem přesvědčený, že každý, kdo chce být v sázení dobrý, by si měl daný sport sám vyzkoušet, ačkoliv připouštím, že amatérské pojetí daného odvětví vám nezaručí, že pochopíte psychologii profesionálních sportovců.

Uvádíme-li výhody sázení na tenis, jedním dechem musíme zmínit i jeho nástrahy. Jedná se o individuální sport, jenž je určován zrádnou psychikou jednotlivce. Pokud se jednomu hráči nedaří v hokejovém týmu, lze jeho zmar vykoupit kvalitním snažením jeho parťáků. Avšak vyspí-li se špatně tenista, je se zápasem amen. Sport jako takový podléhá i celé řadě přírodních faktorů. Tenisové turnaje se až na malé výjimky konají ve venkovním prostředí, v různých zeměpisných šířkách. Takže které faktory byste při sázení na tenis neměli opomenout?

  • Aktuální forma hráče
  • Motivace
  • Vzájemná bilance
  • Zranění
  • Statistiky
  • Pozice v zápase – favorit/outsider
  • Přírodní vlivy
  • Court pace Index
  • Herní typologie
  • Únava/Věk

Sázení na tenis – aktuální forma hráče

Forma musí mít v každé příručce o sázení na tenis první místo. Pokud je hráč ve formě, nezná strach. Je v takovém transu, že je schopen bláznivých věcí znova a znova. V tenisovém světě je sebevědomí zdaleka nejvýznamnějším artiklem. Má-li tenista dobrou formu, může porazit i žebříčkově výše postavené protivníky. V kritických momentech zápasu čerpá sebejistotu ze svých posledních výsledků. Volí nebojácné údery, nabízí se mu nepřeberná paleta řešení spletitých situací. Dohledat poslední výsledky je proto základním stavebním kamenem každého tipu. Ovšem pozor na přesvědčivost samotných výsledků.

Přesvědčivost zosobňuje eventuální přítomnost zkrácené sady, počet setů, vyhraných míčů, vyhraných míčů na příjmu, nabídnuté šance k prolomení podání, procentuální trefování prvního podání. Mrkněte, jak si vedou historicky na daném turnaji hráči, které váš kůň porazil, jak jim chutná daný povrch. Zrentgenujte posledních přibližně pět výsledků a uvažte, zda porazil skutečně schopné soupeře nebo ne. Je důležité vidět skrz. Totéž musíte pochopitelně provést i v případě jeho aktuálního vyzyvatele.

Pro zjišťování statistik můžete využít livesport.cz, ale mnohem šikovnější jsou oficiální stránky atpworld.com, respektive wtatennis.com v případě ženských turnajů. Mezi nejobsáhlejší česky psané tenisové stránky se statistikami patří tenisportal.cz.

Já osobně přikládám velkou váhu i tiskovým prohlášením do médií po zápase. Pídím se, co hráč vyslovil, jak zápas zhodnotil, zdali vyjádřil určité rozpaky nad svým výkonem, něco se mu nelíbilo apod.

Motivace

Příručka o sázení na tenis pochopitelně nemůže zůstat také bez motivace. Motivace významně působí na psychiku hráče i na jeho výkony.

Bývalý španělský hráč Marcel Granollers nebyl, bůh ví, jaký tenisový velikán. Měl své limity. Nejvýše se vyhoupl na devatenáctou příčku ve dvouhře, ale pamatuji si, že jej bylo výhodné sázet na již zaniklém halovém turnaji kategorie 500 (odměna 500 bodů pro vítěze do žebříčku ATP) ve Valencii. Nevyhovovaly mu pouze tamější podmínky, ale hlavně domácí prostředí.

Obecně je dobré zaměřit se na sázení na domácí hrdiny turnaje. Tito hráči se před fanoušky snaží uspět mnohem usilovněji, než ostatní tenisté. Kromě toho nemusí cestovat daleko. Zmíněný podnik ve Valencii ve své čtrnáctileté historii vyhrál hned 8× domácí hráč a pouze ve dvou případech jsme se dočkali finále bez účasti domácího hráče. Pokud má hráč vztah přímo k danému městu či regionu, v němž se daná událost koná, pak se jedná o ještě silnější katalyzátor úspěchu.

Extrémně motivovaný může být hráč také v případě, že se ukáže na turnaji, kde v nedávné době udělal pěkný výsledek. Na druhou stranu, motivace k výhře zápasu může významně klesat ve chvíli, kdy hráče čeká kvalifikace prestižnějšího podniku. Může dokonce dojít k situaci, kdy se odhlásí hráč z hlavního pavouka a tenista se jako nejvýše nasazený dostane rovnou do hlavní části. V takovém případě nelze čekat, že se tenista v aktuálním turnaji bude přepínat. Větší ranec s penězi a více bodů = větší motivace uspět, proto pátrejte po tom, do jaké kategorie daný turnaj spadá.

Vzájemná bilance

Když se bavíme o sázení na tenis, nemůžeme zapomenout ani na vzájemnou bilanci hráčů. Není žádným překvapením, že vybraným tenistům se nedaří na konkrétní soupeře. Tak například Rafael Nadal. Španělská tenisová hvězda vyhrála už 20 Grand Slamů, tj. nejprestižnějších turnajů, jež jsou určujícím argumentem ve sporu, kdo je nejlepší tenista všech dob. Přesto míval svou nemesis, která jej mohla toxicky uštknout víceméně v každém zápase mimo antuku, na níž ční mallorský rodák vysoko nade všemi. Oním katem Španělových postupových akcií býval Nikolaj Davyděnko. Rus hrál míček brzy po odrazu, čímž rozleptával herní plán svého slavnějšího soka.

Dále se můžeme podívat na dlouholetou rivalitu Federera s Nadalem. Federer je sice o pět let starší, přesto ho Nadal poprvé porazil už v 17 letech, tedy v době, kdy byl Švýcar objektivně téměř na vrcholu svých mentálních i fyzických sil (měl na kontě již dva vyhrané Grand Slamy, stejně jako trofej pro vítěze Turnaje mistrů). Jejich match-up se v jednu chvíli zastavil na poměru 25:9. Když si uvědomíme, že oba vydolovali stejný počet grandslamových pohárů a že Švýcar má před svým jižanským souputníkem ve spoustě statistik navrch, je to celkem zajímavý jev.

Trend se zlomil až na Australian Open 2017, kde Federer odstartoval sérii 5 skalpů v řadě. Najednou začal být on favoritem utkání, samozřejmě pouze v zápasech mimo oranžovou drť. Za změnou přitom stála výměna rakety a změna herního stylu.

Věřím, že vzájemná bilance v tenise se může kdykoliv převrátit na opačnou stranu. Hráč může změnit klíčový prvek ve hře, vyměnit raketu jako Federer nebo do hry zavést něco nového. Stejně tak se hráči vyvíjejí, upadají do herní dekadence, hledají úder, který bude jejich rukopisem.

I pokud jsou hráči na svém herním vrcholu (co do věku) a mají zažité určité návyky, mohou s někým často prohrávat nebo mít nad někým statistickou výhodu. A na tom lze výborně stavět. Na tomto místě se hodí zmínit například bilanci Dominica Thiema s Alexanderem Zverevem. Thiem nad svým tenisovým souputníkem vede v poměru 8:2, což prostě nemůže být náhoda. Stejně tak přesvědčivý je i jeho zápasový zápis s Gaelem Monfilsem v poměru 6:0.

Naopak zmíněný Zverev se těší z velice dobré bilance s Wawrinkou, Rublevem, Andersonem nebo Čiličem, ale nedaří se mu na Tsitsipase nebo Nadala. Suma sumárum – vzájemná bilance nám leccos naznačí, ale správný tenisový tip je alchymickým dílem a skládačkou vícero faktorů.

Nemůžeme trvat na tom, že hráč A porazí hráče B, pokud není zápasový vzorek dostatečný, to znamená alespoň čtyři zápasy, které musíme zasadit do správného kontextu. Pokud vidíme, že hráč A ony čtyři výhry nakumuloval v krátkém časovém období, kdy se hráči B zrovna moc nedařilo ani proti jiným (méně úspěšným) soupeřům, nebo byl ještě moc mladý a teprve se na okruhu rozkoukával, případně když se vracel po zranění, neměla by mít tahle statistika při výběru našeho tipu až takovou váhu. Někdy je třeba vzájemnou bilanci dělit na období před a po určité události, nebo po určitém období.

Zranění

Informace o zranění lze vyhledávat různými způsoby, nejúčinnější jsou ovšem sociální sítě. Informace o zranění se mohou objevit na různých fanouškovských profilech, ve fanouškovských skupinách, ale také na profilech samotných hráčů.

Při hodnocení zranění je pochopitelně důležité také samotné sledování zápasů, nebo alespoň sestřihů ze zápasů. Pokud to nezvládáte, můžete tyto informace zpětně zjistit ze zahraničních diskuzních fór, kde se zpětně rozebírá, kdo a jak hrál a v čem měl svoje limity.

Zranění neodmyslitelně patří ke každému sportu. Vždycky je nepříjemné, což bývá u sportů, jako je tenis, ještě umocněné skutečností, že hráče nikdo nenahradí. České sázkovky nás naštěstí v minulosti nejednou překvapily tím, že nám vrátily vklad v případě, že hráč zápas skrečoval (tj. rozhodl se, že v zápase nebude pokračovat). U zahraničních sázkovek tento jev není tak častý.

Statistiky

Kdysi jsem na jednom fóru zavadil o příspěvek, jenž mi utkvěl v paměti: „Statistiky jsou jako plavky, leccos odhalí, ale to hlavní zůstává zakryto.“ Dalo by se s tím souhlasit. Statistiky nás leckdy svedou na špatnou kolej, do jednosměrné ulice, odkud není úniku. Řeknou nám A, ale my již nevezmeme v potaz B.

Statistiky je nutné správně přečíst a zasadit je do historického kontextu daného hráče. Tak například úspěšnost na prvním servisu. Když budeme mít hráče se stejným údajem, pro jednoho to může znamenat skvělý výsledek, zatímco pro druhého úpadek. Pro tyto účely skvěle poslouží stránky Ultimatetennisstatistics.com, s nimiž jsme vás seznámili také v našem článku Informační zdroje pro sázení.

Které statistiky dělají z dobrých hráčů skvělé hráče? Jednoznačně procentuální statistika odvrácení brejkbolů nebo vůbec množství brejkbolů, kterým hráč ve svém zápase čelí. Jaká procenta generuje na svém prvním servisu (šance na vítězství ve výměně bezprostředně určuje umístění podání, rychlost a konzistentnost). I kdyby byl na returnu sebelepší hráč, alfou a omegou fiftýnu (fiftýn = tenisový bod, výměna) je bezchybný servis.

Jestliže se bavíme o statistikách, musíme zmínit i hráčovu bilanci na daném povrchu. Tenis se odehrává na třech základních podkladech. Teoreticky nejpomalejším je antuka, pak následuje beton a tím nejrychlejším by měla být papírově tráva, ale jednotlivé turnaje se od sebe liší a každým rokem vnímáme nepříjemnou snahu federace o homogenizaci jednotlivých typů povrchů.

Víme-li, že se utkává španělský hráč s americkým na betonu, měli bychom zpozornit. Španělé jsou proslulí oblibou antuky, jedná se o maratonce přišpendlené hluboko za základní čárou, kdežto Američani jsou vyloženými ranaři, kteří obvykle spoléhají na dva údery – podání a forhend.

Poslední nutností je probádat statistiky na turnaji, o který se právě jedná. Víme, že Nadal je skvělým antukářem, má i nespočet velkých titulů z betonu, například Indian Wells si podmanil již třikrát, stejně jako kanadský Montreal, ale už hůře se mu dlouhodobě daří v Miami nebo v Šanghaji, případně pod střechou v Paříži, kde dosud nevyhrál jediný titul. Nelze předpokládat, že se věci najednou změní, na sklonku jeho kariéry. To bychom museli vědět o nějakém X-faktoru.

Court Pace Index

Court Pace Index udává, jakou rychlostí míček opustí povrch tenisového dvorce. Vypočítá se z koeficientu tření (při styku tenisáku s podkladem kurtu) a z koeficientu stlačení míčku po nárazu. Laicky řečeno, zkoumá se rychlost míčku před stykem s kurtem a bezprostředně poté, co jej opustí.

Pozn.: Court Pace Index je měřen prostřednictvím jestřábího oka, jehož systém byl původně vyvinut pro kriket. Tenisová říše jej zná už od roku 2006, kdy se objevil na Grand Slamech, tedy na nejprestižnějších tenisových událostech. Úder od chvíle, kdy opustí výplet rakety, až po odraz míče snímá pět kamer na jednom i druhém konci dvorce. Jestřábí oko poskytuje údaje o rychlosti míčku u sítě, na základní čáře, v určitém kontaktním místě s povrchem (pak lze porovnávat například ztráty rychlosti podání zpětně v čase na určitých turnajích u konkrétního hráče), dále se snímá minimální, průměrná a maximální rychlost míče, před dopadem a po odrazu a tak dále.

Court Pace Index nebo chceme-li česky „Index rychlosti kurtu“ je nejpřesnějším nástrojem, jak získat povědomí o tom, jak rychle by se mohlo na daném turnaji hrát a kterým hráčům by to mohlo svědčit. Rychlost kurtu před turnajem se v současné době nezveřejňuje, s čímž moc nesouhlasím. Tímto způsobem vznikají dohody o tom, jestli je kurt rychlejší nebo pomalejší než loni, předloni a jak vysoký je odraz míče. Federer řekne, že se US Open hraje pomalu, Nadal zase, že mu přijde rychlejší a třetí hráč dospěje k názoru, že se nic nezměnilo. Jestliže hráči nemohou získat povědomí o rychlosti kurzu, navíc nemohou s týmem pracovat na efektivní taktice a celkově je v tom nepořádek.

Informace o Court Pace Indexu se uveřejňuje až zpětně. Abyste si mohli udělat představu během turnaje, musíte se soustředit na procento vyhraných gemů na podání nebo na počet zahraných es, což jsem naznačil už v předešlém bodu.

Samozřejmě i statistiku počtu zahraných es je třeba brát s nadhledem, poněvadž jsem viděl jen málo zápasů Johna Isnera nebo Iva Karloviče, ve kterých by na servisu měli mizerná čísla. Je třeba posoudit také to, jak dobrý „returner“ proti hráči stojí.

Jenom pro zajímavost, z pohledu počtu es se v loňském programu ATP jeví jako nejrychlejší podniky na betonech v Chengdu, na Australian Open a v Brisbane. Dále události na trávě v turecké Antalyi, Newportu, na indoor hardu v Marseille a na Turnaji Mistrů v Londýně. Mezi desítku nejsvižnějších povrchů se vklínilo i antukové Sao Paulo. Nejpomalejšími betony jsou pak Indian Wells, Los Cabos, Miami, Acapulco nebo hala v Rotterdamu. Úplně nejpomalejším podnikem je antukové Monte Carlo. S mnoha esy se nedá počítat ani v Buenos Aires nebo v Barceloně. Bašty Rafaela Nadala. Náhoda? Vůbec ne.

Pozice v zápase

Není tajemstvím, že někteří hráči byli zrozeni pro vítězství v pozici outsiderů utkání. Mám před očima druhé kolo Wimbledonu 2012, kdy do utkání nastoupili Rafael Nadal s Lukášem Rosolem. Sázkové kanceláře ohodnotili českého hráče kurzovým štítkem o hodnotě až 48. Lukáš Rosol se dostal do naprosté herní nirvány. Nepochyboval o sobě, o své hře, o tom, že by měl odejít z kurtu poražen. Navzdory ztracenému prvnímu setu pokračoval ve zkrápění Nadala esy a vítěznými údery, jež ho dovedly k zisku následujících dvou dějství. Čtvrté zlomil ve svůj prospěch Španěl, načež byla hra přerušena (kvůli zatažení střechy nad centrálním dvorcem) a tím i típnuto Nadalovo „momentum“.

Rosol ihned vzal soupeřovo podání a jako pán doservíroval celý zápas. Tuším, že v rozhodující desáté hře pátého setu trefil dvě esa a Nadal se vůbec nedostal do hry. Jak si vedl tajemný stý muž žebříčku po své největší výhře v kariéře a architekt jednoho z největších překvapení v dlouholeté éře Wimbledonu v dalším kole? Prohrál bez zisku jediné sady z pozice mnohem menšího outsidera s Němcem Kohlschreiberem.

Vnímám to tak, že Rosola hnalo k výhře vědomí, že nemá co ztratit (a možná i jakási osobní nevraživost). Něco podobného se povedlo i Švédovi Robinu Soderlingovi, který Nadala vyřadil na jeho ultimátním turnaji Roland Garros.  Faktor „nemám co ztratit“ platí v tenisové říši za významného parťáka. Kdežto po velkém skalpu je velice těžké potvrdit očekávání veřejnosti.

Uvědomme si, že půlka světa Rosola neznala, ale porážkou Nadala se stal náhle vyhledávaným mužem a leckdo si od něj sliboval, že pokud nemá problém porazit vícenásobného vítěze Grand Slamu, pak zcela určitě musí uspět s třicátým hráčem žebříčku. Má přeci formu a je při chuti. Jenže takhle to v tenisové branži nefunguje.

Mnozí hráči vyhrávají hlavně z pozice velkých outsiderů. Když jsou (kurzově) mnohem menší outsideři, nebo se dokonce dostanou do pozice favoritů, s výhrou zápasu mají problém. Hrubě nedoporučuji sázet hráče po takových vítězstvích, svým způsobem se i uspokojí a další zápas neodehrají naplno nebo jsou obtěžkáni velkým očekáváním okolí.

Sázení na tenis – přírodní vlivy

Rady pro sázení na tenis musí obsahovat také informace o přírodních vlivech. Tento faktor rozeberu více v samostatném článku, nyní tedy jen zběžně. Mezi nejdůležitější přírodní vlivy, které určují průběh tenisového zápasu, patří teplota vzduchu, vlhkost vzduchu, nadmořská výška, větrné podmínky.

Teplo vs zima

Společně s tím, jak vzrůstá teplota vzduchu, dochází k řídnutí vzduchu. Míčky proto v teplu létají rychleji. Ze hry v teplejších oblastech těží hráči, kteří míčku dávají rotaci, protože tyhle míče odskakují ještě více, než obvykle. To je vlastně i důvod, proč hráči údery s rotací hrají (mimo to, že míček lépe kontrolují). Většina antukářů hraje topspinové údery, takže většina antukářů nebude ráda, když je chladno, deštivo nebo třeba jen zamračená obloha.

Výplet rakety se vzrůstající teplotou měkne, je tedy možné mít nad míčkem větší kontrolu. Tvrdší výplet dává tenistům sílu a rychlost, měkčí kontrolu. Chladnější ovzduší zpomaluje míčky, ty níže odskakují a jejich odraz je pravidelný.

Vlhkost vzduchu

Do rychlosti hry promlouvá i vlhkost vzduchu. Obecně platí, že čím je vyšší vlhkost, tím pomaleji se nám zápas jeví. Jako by hráči najednou přepnuli na slow-motion mód.

Pokud je vlhko, míče jsou těžší, protože na sebe navazují vzdušnou i povrchovou vlhkost. Tím pádem pomaleji létají a neodskakují tak ladně, jako v suchém prostředí.

Vlhkost se ještě mnohem více podepisuje na fyzické kondici hráčů. Ve vlhkém prostředí se neodpařuje pot, takže snadno dochází k přehřívání organismu. Vlhkost má samozřejmě neblahý vliv i na kvalitu povrchu.

Za deště nasáklé míčky zvýší svou hmotnost přibližně o 2 %. To sníží délku a rychlost úderů s rotací. Těžší míče zatěžují více ramena hráčů a je třeba vynaložit větší sílu do úderů.

Nadmořská výška

Dalším přírodním faktorem ovlivňujícím tenisový zápas je nadmořská výška. Mezinárodní tenisová federace stanovuje pro hru v extrémní nadmořské výšce kritérium 1200 metrů nad mořem. Pro hru v takových podmínkách jsou distribuovány objemnější a méně natlakované míče. Cíl je stlačit rozdíl v hodnotách atmosférického tlaku a tlaku v míčcích.

Ve vyšší nadmořské výšce čelíme řidšímu vzduchu, proto tenisák cestuje vzduchem rychleji, což svědčí hráčům se svižným a spolehlivým podáním. Je totiž snazší zahrát eso, odpor vzduchu je nižší. Míček je živější, odskakuje výše.

Vítr

Posledním stěžejním faktorem jsou větrné podmínky. Ocitneme-li se na „větrné hůrce“, je náročnější ukočírovat techniku nadhozu a snáze nás zradí servis. Ve větrném prostředí budou trpět všichni hráči, jejichž hra je odkázána na podání.

Vítr je velmi zrádný nepřítel i pro mezihru. Tenisté musí mít na paměti, odkud vítr fouká, aby svým úderům dala větší nebo naopak menší razanci. Musí spoléhat na dobrý pohyb, soustředění a pozitivní mysl. Výhodu budou mít hráči, kteří využívají topspin. Pokud jim vítr vane do zad, míček budou lépe kontrolovat.

Sázení na tenis – herní typologie

Herní typologie tenisty je mocným hybatelem každého tenisového zápasu. Základní tenisové typy hráčů můžeme rozdělit do čtyř škatulek.

Servis – volej

První škatulku tvoří hráči, kteří se soustředí na styl servis – volej. Takový jedinec je vybaven tvrdým podáním, které umí míchat, co se týče umístění – jednou ven z dvorce, pak na tělo (pro takový typ hráče velmi efektivní podání). Standardně má v repertoáru ještě jeden skvělý úder (většinou je to forhend), dobré čopované údery sloužící jako nástroj pro přechod k síti, skvělý pohyb, načasování (čtení hry) a hlavně dobrou práci na síti (tzv. voleje).

Tihle hráči jsou netrpěliví a chtějí ukončit výměnu, jak nejdříve to jen jde. Vybavují se mi typy jako Radek Štěpánek, Feliciano Lopez, Michael Llodra, Ivan Dodig, Mischa Zverev, Dustin Brown, Roger Federer (snoubení více stylů) a tím asi nejslavnějším bude Pete Sampras. Na tento styl hráčů platí return hraný brzy po odrazu míče.

Counter-puncher

Dále bych zmínil tzv. counter-punchera. Tato herní typologie se vyznačuje konzistentností, rychlýma nohama, dobrou defenzívou, sebevědomým přístupem, mentální vzdorovitostí a uměním pracovat s tempem hry. Stoupenci takového herního stylu se snaží využít energii soupeřových míčů. Jsou schopni úspěšně prohazovat své soky na síti nebo je překvapí lobem. Svoje protivníky se jednoduše snaží vymanévrovat. Zvládnou zahrávat kvalitní míče v běhu, ale zase jim to moc nejde na síti. Základními dovednostmi jsou hbitost a předvídavost.

S těmito soupeři dokáží ztratit zápas i mnohem lepší hráči. Nejsou totiž dostatečně trpěliví a namísto rozvážné, postupné odpovědi, hledají perfektní úder, kterým by instantně ukončili výměnu.

Counter-puncherové logicky těží z nevynucených chyb soupeřů. Porazit takového hráče je na okruhu velkou výzvou. Daří se jim proti ryzím ranařům typu Rubleva, Khachanova, Raonice nebo Berrettiniho, tedy proti hráčům, jejichž hra je odvislá od dvou úderů (viz herní typologie výše) a jejichž mindset je nastaven na agresivní útočný tenis (tj. zasypávání protivníků drtivými pumelicemi, chybějící komplexnější tenisové myšlení, absence větší variability úderů).

Samozřejmě se může stát, že některý ranař counter-punchera z kurtu vystřílí, ale není to tak pravděpodobné. Prototypem takových hráčů je Andy Murray, Gael Monfils, Gilles Simon nebo Daniil Medvedev.

Agresivní baselineři

Dále bych pár slůvky zavadil o agresivní baselinery, tj. o útočné hráče od základní čáry. Tihle hráči většinou neradi navštěvují síť, necítí se tam úplně komfortně, ale mají tak ničivý základní úder, že na síť vlastně ani nemusí.

Agresivní baselineři hrají tvrdé údery od základní čáry a snaží se jimi zatlačit protivníka do defenzivní zóny. Často si otevírají kurt údery hranými pod úhlem, čímž vyženou protivníka do strany a pak zasadí jednoduchý vítězný úder podél postranní čáry kurtu. Jsou si dobře vědomi, jak využít celého kurtu. Jakmile soupeř zahraje kratší míč, hned po něm půjdou jako po mršině. Stejně tak umí skvěle prohazovat rivala přecházejícího na síť.

Typickými příklady takových hráčů jsou Juan Martín Del Potro, Novak Djokovic nebo Rafael Nadal. Z žen Victorie Azarenková nebo Maria Šarapovová. Na tyto hráče platí hraní zkrácených míčů (a nucení k jejich přechodu na síť), údery brzy po odrazu, rotace úderů a míchání tempa hry.

Celodvorcový hráč

Posledním typem tenisového hráče je celodvorcový hráč. Celodvorcoví hráči jsou pro své elegantní pojetí hry mezi fanoušky tenisu vůbec nejoblíbenější. Do této skupiny hráčů patří například Roger Federer, Jo-Wilfried Tsonga, Denis Shapovalov, Grigor Dimitrov nebo Richard Gasquet.

Celodvorcoví hráči disponují variabilitou úderů. Na začátku zápasu hrají údery, které snadno odhalí soupeřovu slabinu, a následně se svých protivníkům přizpůsobí. Jak uspět proti těmto borcům? Být dostatečně aktivní ve výměnách, soustředit se na svou silnou stránku, převzít iniciativu a zasazovat topspinové, vysoko se odrážející míče hluboko do kurtu, přesně po vzoru duelů Nadala s Federerem.

Suma sumárum – znát typologii hráčů a vědět, na jakého hráče platí jaká typologie je naprosto nezbytné.

Únava/věk

Jestliže víme, že hráč v posledních 14 dnech odehrál 10 zápasů, asi ho na tiket nedáme. Radek Štěpánek sice po dotazu, jestli je unavený, odpověděl, že hráč na vítězné vlně nezná únavu, ale já bych byl s tímto tvrzením opatrnější.

Co se týče mě, před sázením na tenis si vždycky zjistím, kolik toho hráč má v nohách, jak je starý (jestli je na vrcholu sil nebo moc mladý, případně zase již za „zenitem“). Leckdo viní Federera z toho, že od roku 2009 ztrácí se svými rivaly, ale už málokdo si uvědomuje, že zatímco Nadal s Djokovičem se ocitli na vrcholu mentálních i fyzických sil, Federer už je za zenitem.

Vždycky musíme vzít v potaz věk hráčů. Pokud hraje třiatřicetiletý s pětadvacetiletým, mělo by nás napadnout, že starší hráč by mohl postrádat energii, zvlášť pokud má za sebou náročný program. Samostatným bodem je zde cestování, protože někteří hráči k zápasu cestují z obrovských vzdáleností a navíc v nelidském časovém rozestupu, což se na jejich výkonu také neblaze podepisuje.

Sázení na tenis – závěr

V příručce o sázení na tenis jsem vám představil základní faktory, které ovlivňují (nebo by měly ovlivnit) sázení na tenis. Nyní je vám asi už jasné, že sázení na tenis není procházka růžovým sadem. Ovšem pokud se vám podaří podchytit i ty nejmenší detaily, sázení na tenis nemusí být pouze skvělou zábavou, ale také příjemným zdrojem peněz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *