poker-tells

Online poker tells – jak se prozrazují hráči v online pokeru

Jako “tell” se v pokeru nazývá neúmyslné chování hráče, které ostatním prozrazuje informace o síle jeho karet. V živé hře to může být klepání rukou, rozšířené zornice nebo zrychlený dech. Dokonce i při hře na internetu existuje velká řada tells, podle kterých dokážete vašeho soupeře lépe přečíst. Podívejme se spolu na nejvýznamnější tells v online pokeru.

Jak zacházet s online tells

Vzhledem k tomu, že při online pokeru na svého soupeře nevidíte, máte jen omezené množství informací: rychlost protihráčovy akce (check, bet, raise), velikost sázek a protihráčova dosavadní hra u stolu. I toho lze vyčíst řadu věcí. Je velmi vhodné psát si poznámky, například k hráčům, kteří při showdownu ukazují velmi neobvyklé handy – pro příště budete vědět, co od takového hráče můžete čekat, a usnadníte si tak rozhodování.

Varování: Mějte ale na paměti, že žádná tells ani žádná poznámka není stoprocentně přesná a vždy použitelná – dokáže pomoci k správnému rozhodnutí, ale je vždy jen jedním z faktorů. Není možné se rozhodnout pouze a jenom na základě tells. Někteří hráči, a to zejména profesionálové, se u stolu chovají jako chameleon. Často mění svůj styl hry, vědí o online poker tells a umějí je předstírat obráceně!

Nejvýznamnější tells v online pokeru

Zde máte seznam nejčastějších tells, se kterými se setkáte při hraní online pokeru. Zapamatujte si následující zlaté pravidlo pokerových tells:

“Silný hráč chce vypadat slabý, zatímco slabý se tváří jako silný.”

1)Dlouhá pauza následovaná raisem (velmi silné)

Toto je jedna z nejzaručenejších poker tells. Váš protivník pravděpodobně chytil velmi dobrou handu a teď pečlivě promýšlel, jak moc má raisnout, aby na ní vydělal co nejvíce. Velmi často se s tím setkáte na boardech, kde hrozí silná kombinace jako postupka nebo flush a protihráč bude s velkou pravděpodobností mít monster.

2)Instantní automatický raise (obvykle velmi silné)

Automatickým raisem mám na mysli okamžitý raise na dvojnásobek sázky. Buď protihráč okamžitě kliknul na tlačítko “Raise”, nebo měl předtím zaškrtnuté pole “Bet/Raise all”. Výjimečně to používají maniaci a bluffeři, ale většinou se takto chová hráč, který si je jistý svou handou a chce za každou cenu dostat do potu více chipů. To znamená, že byste si měli počínat opatrněji. Pokud však sami máte monster, nebojte se re-raisnout, protože soupeř skoro určitě nesloží.

3)Instantní automatický check (slabá nebo foldovací handa)

Velmi spolehlivá tell – hráč, který už nechce se svou handou vsázet žádné chipy a plánuje foldnout, zaškrtne tlačítko “Check-fold”. Výjimečně se najde hráč, který checkne s tlačítkem “Check-fold” a poté se svou slabou handou ještě dorovná malou sázku, ale nikdy se nestane, že byste od něj dostali velký call nebo check-raise. Pokud je v potu málo hráčů a několik z nich dá instantní check, můžete v klidu vsadit a jednoduše tak ukrást peníze v potu.

4)Zvláštní číslo velikosti sázky – např. $9.95 místo $10, nebo $6.66 (neutrální)

S tímto se setkáte velmi často v no-limit pokeru, kde je možné sázet v setinách dolarů. Když protivník takto vsadí, neměli byste se tím nechat ovlivnit ani na jednu stranu. Někteří hráči to často dělají, aby odlákali své protihráče, jiní zase chtějí, aby sázka vypadala menší a protihráč častěji callnul. Například já takto běžně sázím s AA a KK ($66.66, $34.56 atd.), aby mě protihráč nebral vážně, ale na druhou stranu znám hráče, kteří takto běžně bluffují.

5)Velmi rychlý call (střední až slabá handa, nebo draw)

Pokud vám protivník nic nevěří nebo má středně slabou handu, udělá rychlý call, aby vypadal, že se vaší sázky nebojí. Speciálním případem jsou draws, tedy kombinace, kterým chybí jedna karta do postupky či flushe. Začátečníci často callují s draws takřka okamžitě, navíc je vůbec nezajímá velikost vaší sázky a jestli se jim vyplatí nebo nevyplatí dorovnat. Pokud jim pak na turnu jejich draw nepadne, checknou a callnou vaši další sázku. Pokud ano, obvykle vsadí velmi mnoho chipů a doufají, že se chytnete.

6)Velmi malá sázka (slabá handa, někdy monster)

Příkladem může být pot, ve kterém je aktuálně $10 a pět hráčů. Všichni checknou až k buttonu, který vsadí ubohých $2. Obvykle to znamená, že drží slabou handu, protože tak nechrání svou kombinaci proti nebezpečným kartám a draws. Poměrně často se může jednat o levný bluff. I tyto malé sázky někdy přimějí ostatní hráče, kteří nedrží vůbec nic, složit karty a ukrást tak slušný pot. Potom může stačit malý check-raise a bluffer své karty složí.

Varování: Mnoho hráčů takto malou sázkou chce s prémiovou kombinací “nalákat” protihráče do potu, jedná se především o začátečníky, výjimečně takto zakombinuje i pokročilý hráč.

7)Masivní all-in v poměru k velikosti potu (totální bluff nebo monster)

Touto hrou se projevují buď slabí, nebo velmi agresivní hráči. Mnoho amatérů čeká, než budou mít monster, a když jim konečně prémiová handa padne, vsadí all-in a doufají, že je někdo dorovná. Nezáleží na tom, že v potu je $10 a jejich all-in je $50 – prostě jen vědí že mají dobrou handu a doufají, že se najde někdo dost pitomý a dorovná je.

Na druhou stranu, all-in je často signál bluffu, pokud je částka mnohem větší než pot. Logicky, hráč s monster handou by přece chtěl raději nalákat ke callu hráče se slabší handou, aby od něj dostal zaplaceno, spíš než pushnout all-in a všechny vystrašit.

Tato tell se velmi těžko dešifruje, protože její možné varianty stojí na opačných koncích spektra – buď čelíte supersilné monster handě, nebo váš protihráč nemá vůbec nic a předvádí chladnokrevný bluff. Jediným způsobem, jak se správně rozhodnout, je zvážit hráčovy akce v průběhu celé handy až k bodu, kde přišel all-in, a zvážit i vlastní image. Chce vás přinutit složit, nebo vás chce obrat o všechny chipy? Vzhledem k tomu, jak jste hráli vy, může od vás protihráč očekávat spíše fold, nebo call? Jedná se o těžké otázky, ale umění správně na ně odpovědět z vás dělá skutečně silného hráče.

8)Hlášky v herním chatu

U online pokerového stolu často potkáte upovídané hráče na herním chatu. Z mé vlastní zkušenosti vím, že většina solidních hráčů na chat nemá čas, protože multi-tabluje. Indikátorem dobré handy je změna chování. Upovídaný hráč, který píše tři řádky za minutu, a najednou je tichý jako pěna, s velkou pravděpodobností drží kvalitní kombinaci a vážně přemýšlí, jak ji co nejlépe zahrát. Podobně tichý a rezervovaný hráč, který z ničeho nic začne psát při důležité handě do chatu, si nejspíše začal věřit a snaží se nalákat ostatní na svoji skvělou kombinaci.

Shrnutí k online poker tells

Jak vidíte, i bez vizuálního kontaktu s hráčem je možné odhadnout, co se odehrává v jeho hlavě. Nyní znáte nejčastější online poker tells a můžete je zahrnout do vašeho rozhodování v příští hře. Trvá však určitou dobu, než získáte potřebnou intuici a nadhled, takže nezoufejte, pokud se na začátku párkrát spletete. Jakmile vám čtení poker tells přejde do krve, budete více jak v 50% případů schopni poznat, jestli protivník lže, nebo ne. A to z vás udělá výdělečného hráče pokeru.

— Kam dál? —

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *