bankroll-management

Bankroll management – jak porazit smůlu v pokeru

Bankroll management (správa bankrollu) je zcela zásadní pokerová strategie, kterou dodržuje každý profesionální hráč. Jde o bezpečné hospodaření s financemi na pokerovém kontě, kterým se lze spolehlivě ochránit proti downswingům, krátkodobým obdobím smůly a proher. Přečtěte si, jak se používá v praxi.

Co je to bankroll management?

Bankroll = Vaše pokerové konto, peníze, které jsou určeny jen pro hraní pokeru
Management = zacházení, ovládání, řízení

Každý profesionální hráč pokeru dodržuje bankroll management. Je to strategie bezpečného zacházení s penězi – berete si ke stolu jen malou část z vašeho pokerového konta a tím ho chráníte proti pokerové smůle. Online poker je sice v dlouhodobém měřítku hra, kde dobří hráči jsou v plusu a špatní v mínusu, ale v kratším období hraje poměrně velkou roli štěstí. Můžete hrát úplně stejně, a přitom jeden den budete v plusu 20 USD, zatímco jindy 35 USD v mínusu. Tomu se říká variance.

Není možné se donekonečna vyhýbat smůle, ale stačí brát si k pokerovému stolu jen malou část vašich peněz, aby riziko prohry celého konta bylo minimální. Pokud byste hráli na vyšších limitech, než dovoluje váš bankroll, je příliš vysoká šance, že během krátkého smolného období proher (tzv. downswing) o celý bankroll přijdete. Ale při hře na malých limitech v porovnání s vaším bankrollem si můžete být takřka stoprocentně jisti, že vaše konto vydrží i větší downswingy a nikdy tak vše neprohrajete.

Jak vybrat vhodný herní limit pro váš bankroll

Pokud chcete dodržovat stejné pravidlo jako profesionální hráči a chcete mít jistotu, že nepřijdete o všechny peníze v krátkém smolném období, použijte následující praktickou tabulku bankroll managementu, která určuje maximální bezpečnou výši buy-inu (vkladu) pro daný typ hry.

♠ Typ hry ♠ Váš maximální buy-in
Cash game 5% bankrollu
Sit and Go, 1 až 3 stoly 2% bankrollu
Velké multi-table turnaje 1% bankrollu

Příklad – cash game

Dodržujte pravidlo, že váš buy-in nikdy nepřekročí 5% vašeho bankrollu. V No-Limit Holdem je maximální buy-in obvykle 100 velkých blindů. Doporučujeme vždy vstupovat do hry s největším možným buy-inem, abyste získali maximální zisk z nejlepších hand. Se 100 USD na účtu můžete vstoupit do hry s 5% bankrollu, takže s 5 USD. Vydělíme tuto částku 100, a vyjde nám 0.05 USD – velký blind. Našli jsme tedy vhodný limit cash game pro náš bankroll management – 0.02/0.05 USD. S bankrollem 200 USD by to bylo dvojnásobek, buy-in 10 USD a limity 0.05-0.10 USD, a podobně.

Příklad – Sit and Go

Při hraní turnajů Sit and Go pro 9 hráčů (první 3 hráči na penězích) je variace o něco větší, a proto je vhodné mít i větší rezervu na pokerovém kontě. S naším kontem 100 USD by neměl buy-in do turnaje překročit 2% bankrollu, takže 2 USD. Pokud navýšíte konto (výhrou, dalším vkladem) na 250 USD, bude maximální buy-in už 5 USD.

Příklad – velké turnaje

Pokud hrajete Sit and Go pro 18 nebo 27 hráčů, bankroll zhruba odpovídá jednostolovým turnajům. Při hraní velkých Sit and Go turnajů – např. pro 45, 90, 180 hráčů (prvních 10% hráčů na penězích) má ale už velký vliv variace, proto budou buy-iny malé v porovnání s bankrollem. S bankrollem 100 USD by váš limit byl 1% bankrollu, takže turnaje s buy-inem 1 USD. Stejná strategie platí i pro všechny ostatní velké multi-table turnaje, kde je vypláceno prvních 10% hráčů. Nebo například pro buy-in 5 USD potřebujete bankroll 500 USD.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *