poker-multi-table-turnaje

Freezout turnaje – informace, strategie

Nejklasičtější variantou pokerových turnajů je bezesporu freezout, tedy turnaj, ve kterém se hráči navzájem obírají o turnajové žetony a kdo o všechny přijde, vypadává ze hry. Jde o nejhranější variantu online turnajů a i ty největší živé pokerové turnaje světa, jako WSOP Main Event nebo EPT, se hrají ve variantě freezout. Přečtěte si, s jakou strategií v těchto turnajích sklidíte největší úspěchy.

Pravidla turnajů freezout

  • Každý hráč na začátku provede vklad (buy-in) a dostane startovní stack turnajových žetonů. Z hráčských vkladů se vytvoří prizepool – tedy peníze, o které se bude hrát.
  • Během turnaje se snaží obírat ostatní hráče o žetony, přičemž povinné sázky (blindy) se pořád zvyšují. Kdo přijde o všechny žetony, je vyřazen a v turnaji končí.
  • Posledních zhruba 10-15% hráčů se umístí „in the money“, na vyplácených pozicích, a vyhraje část prizepoolu. Čím déle hráč v turnaji vydrží, tím větší je jeho výhra, a výhry stoupají geometrickou řadou.
  • Například hráč, který vypadne na nejnižší placené pozici, vyhraje třeba jen dvojnásobek vkladu, zato u vítěze turnaje to může být až 500x více!

Strategie freezout turnajů

Na začátku freezoutu hra připomíná cash game, protože stacky jsou velmi velké v porovnání s blindy. Máte 50 až 200 big blindů, dorovnávání a raisování je velmi levné, ovšem ne všechny handy stojí za to hrát. Spíše než K-J nebo A-10 jsou handy, které velmi často poráží lepší handa, byste měli hrát kreativní kombinace jako 6-6 nebo J-10 suited, které vám mohou vytvořit monster. Malé a střední páry mohou na flopu vytvořit trojici, suited connectors (např 67 v barvě) zase postupky a flushe, a řada hráčů se proti vám stackne s párem es nebo dvěma páry.

Doporučuji sledovat slabší protihráče u stolu, pokud hrajete s gamblery, snažte se je obrat dříve, než to udělá někdo jiný. Nebojte se hrát agresivně a s handou jako dva páry nebo top pair + nut flush draw jít až do all-inu, protihráči vám to doplatí s horší handou. Agresivní a uvolněná hra zde má své opodstatnění, protože je v turnaji důležité nasbírat velký stack a mít tak šanci dojít až na finálový stůl, kde leží ty nejzajímavější výhry.

Střední fáze a bublina

Blindy se o něco zvýšily, ve hře jsou teď i sázky ante (ty se vybírají od všech hráčů každou handu). Na rozdíl od úvodní fáze se teď už tolik nevyplácí často se dívat na flop s malými páry a suited konektory, zejména pokud máte pod 30BB. Naopak síla vysokých karet stoupá. Každou hru, do které vstupujete jako první, byste měli otevírat raisem, obzvlášť v pozdní pozici blízko blindů. S přidáním ante k blindům je teď totiž výhodnější krást povinné sázky před flopem. Zároveň však víte, že soupeř bude také často krást s horší handou, takže proti raisu z pozdní pozice můžete bránit svůj blind re-raisem. Jakmile se dostanete v turnaji pod 10BB, vaší jedinou rozumnou sázkou je all-in nebo fold.

Bublina je fáze turnaje, kdy zbývá vyřadit už jen pár hráčů, aby všichni ostatní už měli jisté placené umístění. Pokud jste na bigstacku, budete moci snadno krást mnoho potů bez většího odporu. Hodně protihráčů se středními stacky se totiž bude snažit “přežít” na placené pozice a hrát velmi tight. Oproti tomu shortstackové teď budou muset posílat all-iny a doufat, že se zdoublují, jinak je “sežerou” blindy a ante.

Hra in the money

Bublina praskla, zde už mají všichni hráči jisté placené umístění. Hra se znovu uvolní, je potřeba hrát pozitivní a agresivní poker, často raisovat a nebát se jít do all-inu s kvalitní kombinací. Vaším cílem je teď nasbírat co nejvíce žetonů a probojovat se až na finálový stůl.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *