poker-multi-table-turnaje

Koeficient “M” v multi table turnajích

Na rozdíl od cash games se v turnajích se neustále zvyšují povinné sázky a hrozí, že váš stack “sežerou”, takže není možné donekonečna vyčkávat na lepší karty. Proto je nutné přizpůsobovat vaši hru velikosti stacku a výši povinných sázek – elegantním řešením je takzvaný “M” koeficient, čili poměr stacku k povinným sázkám. Pojďme si ukázat jednoduchý výpočet M koeficientu a jak se mění správná herní taktika v jednotlivých zónách velikosti M.

Jde o známý pokerový koncept, se kterým poprvé přišel americký backgammonový šampion a pokerový hráč Paul Megriel, po němž se koeficient nazývá “M”. Po něm se ve svých knihách M koeficientem zabývali turnajoví profesionálové Doyle Brunson a Dan Harrington, ze jehož knihy Harrington On Hold’em jsme pro vás připravili volný překlad.

Jak vypočítat M koeficient

M koeficient vyjadřuje, kolik kol ještě vydržíte v turnaji, než povinné sázky “sežerou” celý váš stack. Pro jeho výpočet stačí znát velikost vašeho stacku, a počátečního potu. Nápověda: v online herně je velikost počátečního potu jednoduše vidět – podívejte, kolik je v potu chipů na začátku každé handy, dokud někdo nedorovná nebo nenavýší.

S = stack, velikost vašeho stacku
P = počáteční pot = small blind + big blind + (ante x počet hráčů)
Nyní vydělte Stack velikostí Počátečního potu.
Koeficient M = S : P

Příklad 1:Váš stack: 23100 chipů. Blindy 400/800, ante 100, 9 hráčů u stolu.
S = 23100
P = 400 + 800 + (9 x 100) = 2100
M = S : P = 23100 / 2100 = 11. Koeficient M vychází 11.

Zóny velikosti M a správná herní strategie

Čím větší je váš M koeficient v multi table turnaji, tím více kol si můžete dovolit strávit u stolu a vaše situace je tak pohodlnější. Tomu můžete přizpůsobit i styl vaší hry. Naopak s nižším koeficientem budete hrát jinak, protože si nemůžete dovolit ztratit mnoho chipů, jinak vás blindy a ante sežerou. Abyste mohli rozhodnout, jaká je vaše aktuální vhodná strategie, rozlišují se tzv. M – ZÓNY podle velikosti vašeho koeficientu M.

♠ Název zóny ♠ Vaše M ♠ Herní strategie
Zelená zóna nad 20 V této situaci by se chtěl nacházet každý hráč. Máte obrovskou rezervu chipů a můžete si tak dovolit experimentovat se všemi herními styly, od hyperagresivního po velmi konzervativní. Můžete hrát bez obav a naplno rozvinout svůj herní rejstřík.
Žlutá zóna 11 – 20 V této zóně vás pomalu začínají obtěžovat blindy, takže je potřeba hrát o něco otevřeněji a není možné zůstávat příliš tight. Ještě však máte materiál k velkým sázkám, které mohou odstrašit vaše protihráče.
Oranžová zóna 6 – 10 Zde už je váš stack natolik malý, že je velmi těžké přinutit soupeře složit karty. Strategie v této zóně je poměrně komplikovaná, budete nuceni velmi riskovat. Při každé hře se pořádně rozmyslete, jestli jste ochotni jít až do all-inu.
Červená zóna 1 – 5 Zde už nepřichází v úvahu nic jiného naž all-in nebo fold. Máte tak málo chipů, že kdybyste udělali jen malou sázku, budete už mít v potu tolik žetonů, že stejně budete muset dorovnat cokoliv. All-inem navíc často přinutíte soupeře složit a ukradnete povinné sázky.
Zóna smrti pod 1 Do této zóny jste se nikdy neměli dostat, raději jste měli jít all in dříve. Zde už máte jen jedinou zoufalou možnost bez ohledu na vaše karty: all-in.

— Kam dál? —

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *