poker-multi-table-turnaje

Multi table turnaje (MTT) – základní informace, strategie

Velké vícestolové (multi-table) turnaje jsou v současnosti nejčastěji hranou formou No-limit Texas Holdem pokeru. Nabízejí mnoho zábavy a vzrušující akci, za malý vklad v nich navíc můžete vyhrát velký balík peněz. Představme si nyní blíže tento formát hry a základy herní strategie.

Průběh hry, blindy, prizepool

Multi-table turnaj obvykle začíná vždy ve předem stanovenou dobu podle časového rozvrhu herny. Počet hráčů se pohybuje od několika desítek až po desetitisíce, peníze se obvykle vyplácejí prvním 10% až 15% hráčů. Umístit se na placené pozici je těžké, ale o to zajímavější jsou zase výhry. Hráči na nejnižích výplatních místech dostávají většinou dvojnásobek vkladu, ale poté výhry rostou geometrickou řadou – 50% všech výher se rozdá na finálovém stole, vítěz multi table turnaje si může přijít klidně až na tisícinásobek svého vstupního vkladu! Proto se vyplácí hrát agresivně, snažit se za každou cenu získat co nejvíce chipů a mít tak šanci dojít na finálový stůl. Zde je příklad MTT turnaje:

 Online turnaj, buy-in $2+0.2, 1390 hráčů
Prizepool: $2780
Vyplácených pozic 216
1. místo: $491.31
2. místo $361.40
3. místo $201.55
…. ….
145.-216. místo $3.33

 

Startovní stack: 3000 chipů. Levely blindů se zvyšují vždy po 10 minutách:
10/20 15/30 20/40 25/50 30/60 40/80 50/100 + ante 10
60/120 + ante 15 75/150 + ante 20 100/200 + ante 25 125/250 + ante 30 150/300 + ante 40 200/400 + ante 50 atd.

Co je to “ante”? Jedná se o další druh povinné sázky, která se v turnaji přidává k sázkám small a big blind. Je mnohem menší, ale vybírá se od každého hráče před každým rozdáním karet. Příklad: Blindy 300/600 + ante 50 = 900 + 9×50 = 1350 chipů v počátečním potu. Bez ante by byly v potu pouze 2 blindy = 900 chipů. S přidáním ante se tedy více vyplácí krást povinné sázky před flopem.

1. Úvodní fáze multi table turnaje

Na začátku multi table turnaje hra připomíná cash game, protože stacky jsou velmi velké v porovnání s blindy. To umožňuje uvolněnou hru na flopu, turnu i riveru s mnoha handami. Ne všechny handy však stojí za to hrát. Například K-J nebo A-10 jsou handy, které velmi často poráží lepší handa, proto byste je měli hrát jen velmi opatrně. Zato se vyplácí na nízkých blindech hrát často kreativní kombinace, které vám mohou vytvořit monster – malé a střední páry mohou na flopu vytvořit trojici, suited connectors (např 67 v barvě) zase postupky a flushe.

Vaše strategie by se měla zaměřit především na slabší protihráče u stolu. Velmi často se setkáte s gamblery a amatérskými hráči, kteří se chtějí za každou cenu zdoublovat a hrají tak velmi loose. Agresivní a uvolněná hra sice má své opodstatnění, protože je v MTT důležité získat velký stack a mít tak šanci na finálový stůl, ale neznamená to dávat all in v každé druhé handě. Jedno přísloví hráčů multi-table turnajů zní: “Musíte sebrat chipy slabým hráčům dříve, než to udělá někdo jiný.”

2. Střední fáze multi table turnaje

Blindy se zvýšily, do hry se přidaly i sázky ante (každou handu se vybírají od všech hráčů). Na rozdíl od úvodní fáze se teď už nevyplácí často se dívat na flop s malými páry a suited konektory, naopak síla vysokých karet stoupá, zejména pokud před flopem otevíráte hru raisem. S přidáním ante k blindům je teď výhodnější krást povinné sázky před flopem. To znamená, že můžete častěji raisovat v pozdní pozici a krást blindy a ante, nebo naopak bránit si častěji svoje blindy re-raisem, protože protihráči raisují v pozdní pozici s horšími handami.

V multi table turnaji je důležité hlídat si svůj M-koeficient (viz článek o M-koeficientu), jakmile jste na shortstacku, tedy když máte jen 10 Big Blindů, respektive M=5, vaší jedinou logickou sázkou je all-in. Call nebo malý raise pro vás je absolutně nevýhodný. Zároveň je potřeba sledovat velikosti stacků ostatních hráčů – malé stacky budou často chodit all-in, od velkých stacků vám zase hrozí vyřazení.

3. Hra na bublině

Bublina je fáze turnaje, kdy už zbývá vyřadit jen málo hráčů, aby všichni ostatní dosáhli placených pozic. V této fázi turnaje jsou nejdůležitější velikosti stacků. Pokud máte velký stack, budete moci snadno krást mnoho potů bez většího odporu. Hodně protihráčů se středními stacky se totiž bude snažit “přežít” na placené pozice a hrát velmi tight. Oproti tomu shortstackové teď budou muset chodit all-in a doufat, že se zdoublují, jinak je “sežerou” blindy a ante.

Jestli se nacházíte na středním stacku, můžete využít znalosti, že velké stacky často kradou poty. Když dostanete rozumnou handu a bigstack vás raisuje, můžete velmi úspěšně re-raisovat. Protihráč často složí svou handu, se kterou chtěl jen ukrást blindy, nebo vás callne i s horší handou. Samozřejmě, že občas budete mít smůlu a vypadnete, ale vaše strategie pro celý multi table turnaj je dosáhnout finálového stolu a zdoublování by výrazně zvýšílo vaše šance dojít až na nejvyšší příčky.

Pokud byste hráli příliš tight, málokdy byste se v turnaji dostali dále a odnášeli byste si maximálně dvoj- až trojnásobek vkladu jako nejnižší možnou výhru, což se vám v dlouhodobém měřítku nevyplatí. Pokud jste na shortstacku, nemáte co řešit, vaší strategií je all-in s velkým množstvím hand, jinak vás potopí povinné sázky.

4. Koncová fáze multi table turnaje

Nyní už mají všichni hráči jistotu, že z turnaje neodejdou s prázdnou. Díky tomu se hra po bublině uvolní a hráči se budou snažit vyhrát co možná nejvíce chipů, aby měli šanci na finálový stůl. Jako vždy je i zde potřeba hrát pozitivní a agresivní poker, často raisovat a nebát se jít do all-inu s kvalitní kombinací. Sledujte velikosti stacků protihráčů, přizpůsobujte se dynamice hry vašeho stolu, zkrátka hrajte, jak nejlépe umíte. V tuto chvíli totiž jde o hodně a máte reálnou šanci, že si odnesete obrovskou výhru.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *