poker-bubble

Pokerové turnaje – základní informace, druhy turnajů

V dnešní době jsou turnaje nejoblíbenější a nejrozšířenější formou pokeru. Zde se dočtete to nejdůležitější o pokerových turnajích – pravidla, průběh hry, výplatní pozice, druhy a typy turnajů, a kde si můžete pokerové turnaje nejlépe vyzkoušet.

Základní vlastnosti každého pokerového turnaje:

 • Počet hráčů– od 2 hráčů až po desetitisíce hráčů
 • Buy-in– vklad do turnaje + malý poplatek herně
 • Prizepool– peníze, o které se hraje, součet vkladů hráčů
 • Strukturu výher– kolik hráčů se umístí na placených pozicích a jak se rozdělí výhry, například první tři – vítěz získá 50% prizepoolu, druhý hráč 30%, třetí 20%.
 • Počátační stack– počet turnajových chipů na začátku
 • Struktura blindů– jak velké budou povinné sázky na začátku a po jak dlouhé době se budou zvyšovat. Kromě malého a velkého blindu se také někdy používá ante.

Průběh pokerového turnaje:

Pokerový turnaj začíná, když se sejde určitý počet hráčů nebo v určitý předem stanovený čas. Každý hráč na začátku složí vklad (buy-in) a dostane turnajové žetony. Hraje se s nimi pak klasicky poker u stolů pro 10, 9 nebo 6 hráčů, podle druhu turnaje. Žetony však není možné vyměnit zpět na peníze, slouží pouze k rozhodnutí o umístění hráčů.

Povinné sázky (blindy) se postupem času zvyšují a hráči musí více riskovat. Kdo přijde o všechny turnajové žetony, vypadává ze hry. Hráči se snaží dostat v turnaji co nejdále a navzájem se vyřazují ze hry. Turnaj skončí, když vítěz obere posledního protihráče o všechny turnajové žetony.

Podle pořadí vypadnutí se rozhodne o hráčově umístění. Poslední vyřazený hráč je tedy druhý, předposlední vyřazený třetí, a tak dále. Podle umístění v turnaji se pak z prizepoolu, tedy z peněz vybraných na buy-inech, vyplatí výhry stanovenému počtu nejlepších hráčů. Struktura výher se liší mezi jednotlivými turnaji, v jednostolových to je 50% pro vítěze, 30% pro druhého a 20% za třetí místo, ve velkých turnajích se zase výhry rozdělují mezi velký počet hráčů, zpravidla 10% nejlepších.

Výhody a nevýhody poker turnajů:

 • výhoda:Skvělá akce, vzrušující hra na konci turnaje
 • výhoda:Za malý vklad můžete vyhrát mnohonásobně více
 • výhoda:Jednodušší strategie než v cash game
 • nevýhoda: Není možné kdykoliv ukončit hru
 • nevýhoda: Občas vypadnete těsně před vyplácenou pozicí

Druhy a typy pokerových turnajů:

 • Freezout– nejklasičtější pokerový turnaj. Na začátku všichni vloží vstupní vklad, kdo přijde o všechny žetony, je definitivně vyřazen ze hry. Hráči na nejvyšších příčkách si pak rozdělí prizepool. Freezout je dnes nejhranější a asi i nejspravedlivější formou turnajů.
 • Rebuy– na začátku je vklad jako ve freezoutu, ale pokud vypadnete kdykoliv v průběhu období rebuy (např první hodina), můžete si za stejný vklad zakoupit nový stack a vrátit se tak do hry. Buď můžete dokupovat neomezeně, nebo se u turnaje uvádí počet povolených rebuy – např 2x rebuy, 4x rebuy apod.
 • Add-on– turnaj, ve kterém ve stanovené době od začátku hry, např. po 1 hodině, můžete provést add-on a zakoupit si stanovený počet žetonů navíc. je ale jen na vás, jestli si je koupíte, nebo ne. Je to v podstatě možnost rebuye, ale pouze ve stanovený čas. Add-on představuje většinou 1 startovní stack a stojí stejnou cenu jako vstupní vklad.
 • Knock-out– Každý hráč dá na začátku vstupní vklad, z něj část jde do prizepoolu a část (tzv. bounty) je připsána na “hlavu” každého hráče – pokud vyřadíte protihráče z turnaje, automaticky vyhráváte jeho bounty – připíše se vám rovnou na vaše konto, bez ohledu na to, jak se dále umístíte v turnaji. O zbytek peněz, tedy prizepool, se hraje jako obvykle. Příklad: turnaj s vkladem $20 – od každého hráče jde $15 do prizepoolu a $5 je knockout bounty.
 • Turbo– také velmi populární turnaje, ve kterých se povinné sázky (blindy) zvyšují rychleji než v běžných turnajích, proto hráči musí více riskovat a turnaj tak trvá kratší dobu.
 • Deepstack– turnaj, ve kterém je počátační stack mnohem vyšší než jindy, například 2 až 3x více, než je běžné, navíc se blindy v deepstack turnajích zvyšují dosti pomalu. To znamená, že turnaje trvají poměrně dlouhou dobu. Deepstack turnaje jsou vhodné pro pokročilé hráče, protože v nich záleží na dovednostech hráčů daleko více, než v běžných turnajích. Většinou trvá velmi dlouho, než se turnaj tohoto druhu naplní.
 • Double or Nothing– velmi specifický druh turnaje. Hraje se zpravidla na 1 stole pro 10 hráčů, jakmile vypadne polovina hráčů, každý hráč ze zbylé půlky obdrží dvojnásobek svého vkladu.
 • Satellite– v satelitním turnaji se za malý vklad hraje o vstupenku do většího turnaje. Pokud nemáte potřebné finanční prostředky, může být satelitní turnaj svělým způsobem, jak se kvalifikovat do velkých turnajů, na které nemáte dostatečný bankroll.

Dělení podle počtu hráčů a pravidelnosti

1) Sit and Go = Začínají, když se přihlásí daný počet hráčů, mají pevně stanovený prizepool a strukturu výher. Hrají se pořád, vždy je možné najít volný turnaj a čekání na protihráče trvá jen chvilku. Existují sit and go pro 2 hráče (heads-up), 6 nebo 9 (jednostolové sit and go), 18,27,45,90 až 180 hráčů (vícestolové sit and go)

2) Pravidelné turnaje (Scheduled tournaments) = začínají ve stanovený den a čas, výhry jsou rozděleny podle velikosti prizepoolu a počtu přihlášených hráčů, těch je velmi mnoho, a proto jsou výhry velmi vysoké a daleko lákavější než v jednostolových turnajích či malých vícestolových sit and go. Obvykle je garantován určitý prizepool, takže když součet vkladů nepřesáhne garanci, pokerová herna musí přidat do prizepoolu peníze se svého.

 1. Jednostolové= Turnaj se hraje jen na jednom stole pro 6, 9 nebo 10 hráčů. Při turnajích 9 a 10 hráčů berou peníze první tři hráči, většinou v poměru 50%, 30% a 20%. Při turnajích se 6 hráči pak 70% za první místo a 30% za druhé.
 2. Multi table turnaje= Hraje se na více stolech, hráčů může být 18 až desetitisíce. Na penězích je většinou nejlepších 10% hráčů, na prvních příčkách se výhry pohybují v desetinásobcích až tisíci násobcích vkladu, proto mají tyto turnaje vysokou atraktivitu a návštěvnost.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *