poker-multi-table-turnaje

Střední fáze SNG turnaje – strategie hry na vyšších blindech

Střední fáze turnaje Sit and Go probíhá od 4. levelu blindů do posledních pěti hráčů u stolu. Pár hráčů už vypadlo, narůstají blindy, takže zbylí hráči jsou nuceni více riskovat a používat agresivnější strategii. Dominuje pre-flop hra a častou sázkou je all-in. Podívejme se, jak zde minimalizovat riziko prohry a nasbírat slušný stack.

Základní strategické rady

1) Čím méně chipů máte, tím buďte agresivnější. Když jsou blindy velké a váš stack se například sníží pod 10BB, nemůžete si dovolit čekat na top 5% kombinací. Musíte raisovat nebo lépe chodit all-in a velkou řadou kombinací, abyste měli šanci dostat se v turnaji dále, jinak vás sežerou blindy. Pokud vsadíte třetinu svého stacku, už jste pot-commited, tedy uvázáni v potu, a nemůžete si dovolit složit karty, proto s takovým stackem volte rovnou all-in.

2) Nikdy nelimpujte. Pokud je průměrný stack velký 20BB a méně, strategie se mění a už se nevyplatí dát před flopem jen call (např. s malými páry nebo suited connectory) a doufat v zajímavé trefení flopu. Šance je příliš malá v porovnání s počtem big blindů, které můžete vyhrát, navíc často v této fázi dostanete raise a stejně budete nuceni složit. Oproti tomu vysoké karty (KJ, A-10) zde nabývají velké hodnoty a s nimi často raisujte.

3) Když dáte all-in, soupeř vás nemůže vyhnat. Důkaz síly agrese, která je základním konceptem No-Limit Hold’em. Váš protivník může foldnout, nebo vás callne, a vy máte stále dobrou šanci vyhrát showdown (s rozumnou handou). Oproti tomu pokud byste jen raisnuli málo a váš protivník vám poslal all-in, měli byste často velmi těžké rozhodování a mohli byste udělat zbytečnou chybu, ať už call nebo fold.

4) Na call all-inu potřebujete lepší handu než jen na raise all-in. All-in ve správné pozici a s rozumnou handou je častým prvkem v Sit and Go turnajích na vyšších blindech. Nemusíte mít přitom monster. Velmi často se dočkáte foldu, a tak často posbíráte žetony v potu – tomu se říká fold equity. I v případě callu máte dostatečnou šanci na výhru, aby váš all-in byl spolu s fold equity dlouhodobě profitabilní strategie. Ovšem pokud sami callujete all-in, musíte si být opravdu jistí, že jste dobrým favoritem oproti soupeřově handě.

5) Sledujte stacky ostatních hráčů. Velikost stacků protihráčů je jedním z nejdůležitějších faktorů v turnaji SNG. Měli byste se pouštět do boje spíše s menšími stacky, a bez prémiových kombinací se spíše vyhýbat větším stackům, od kterých vám hrozí vyřazení. A když raisujete proti malému stacku, např 3BB a protihráč má 9 BB, počítejte vždy s tím, že nikdy nedá jen call (pokud není DONK – čili pokerový osel) a často půjde all-in.

Hra na flopu a dále ve střední fázi Sit and Go

Měli byste hrát agresivně post-flop, pokud ještě nejste v all-inu. Když sázíte jako první, nebo všichni až k vám checknou a sázíte, standartní velikost sázky by měla být přibližně 2/3 potu. Pokud vám ale ve stacku zbývá už jen méně než 1,5násobek potu, jděte raději rovnou all-in.

Když se dostanete k flopu zdarma:

● Se středně silnými hotovými handami, silnými draws nebo s lepší handou vsaďte nebo raisněte. Běžte all-in na turnu nebo pokud vás někdo raisne. Fold je skoro vždy chybná strategie, pokud nejsou váš a soupeřův stack větší než 10 BB, v takovém případě hrajte trochu více konzervativně.
● Se středně silnými draws byste měli jen check-call, a to jen pokud dostáváte dostatečnou šanci na vylepšní handy a call vás nestojí více než 20% stacku.

Navyšovali jste preflop a dorovnal vás 1 hráč

● S průměrnými hotovými handami, silnými draw a lépe budete uvázán do potu, takže byste měli vsadit. Pokud už máte méně než 1,5 násobek potu, vsaďte rovnou all-in.
● Pokud soupeř checkne, vsaďte continuation-bet i se slabými handami, slabými draws nebo jako čistý bluff. All-in soupeře ale nedorovnávejte.
● Jestliže vám flop nic nepřinesl a je velká šance, že trefil vašeho protivníka, vaši nejlepší hrou zde bude check-fold. Například s KQ jste raisnuli preflop, a na flop přišlo A – J – 5, soupeř bude pravděpodobně držet eso nebo jacka, proto raději šetřete chipy a check-foldněte.

Navyšovali jste preflop a dorovnalo vás více hráčů

● S průměrnými hotovými handami, silnými draw a lepšími budete uvázán do potu, takže byste měli vsadit, a pokud vsadí někdo jiný, jděte sami all-in. Pokud už máte méně než 1,5 násobek potu, vsaďte vždy rovnou all-in.
● S průměrnými draws byste měli jen check-callnout a to jen v případě, že vás call nestojí více než 20% stacku. Jinak raději foldněte.
● Pokud vás flop vůbec netrefí, continuation bet raději skoro nikdy nedávejte. Jen pokud protivníci dali najevo slabost nebo flop skoro určitě nikoho netrefil (např máte AK a dva protihráči na flopu 2-2-5 proti vám checknou), můžete vsadit continuation bet a zkusit získat pot.

Shrnutí ke střední fázi SNG:

♠ Čím méně máte chipů, tím agresivněji hrajte
♠ Nenechte se sežrat blindy
♠ S 10BB a méně choďte rovnou all-in preflop
♠ Pokud vsadíte 1/3 stacku, jste pot-commited
♠ Nikdy jen nelimpujte za 1 big blind
♠ Se silnou handou necallujte raise, ale reraisněte all-in

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *