poker-multi-table-turnaje

Jednostolové turnaje Sit and Go (SNG) – základní strategie

Malé turnaje Sit and Go pro 9-10 hráčů jsou velmi oblíbenou turnajovou variantou. Nezaberou příliš mnoho času, nanejvýš něco přes hodinu, a je velmi snadné naučit se v nich pravidelně vyhrávat. Zároveň jsou díky své jednoduché strategii velmi vhodnou variantou pokeru pro úplné začátečníky.

Průběh hry, blindy, prizepool

Sit and go turnaj začíná ve chvíli, kdy se do něj zaregistruje daný počet hráčů, tedy 9 až 10. Čekání trvá nanejvýš několik minut, jakmile usedne devátý (respektive desátý) hráč ke stolu, hra začíná. Struktura blindů se liší herna od herny, je navržená tak, aby turnaj trval něco málo přes hodinu. Ve variantě turbo je turnaj ještě rychlejší. V každém případě prizepool vyhrávají první tři hráči, zpravidla v poměru 50%, 30% a 20% z vkladů hráčů. Zde vidíte příklad turnaje SNG pro 9 hráčů s vkladem $5+0.5 (5 jde do prizepoolu, těch 0.5 navíc je fee – poplatek za hru):

 Online SNG, buy-in $5+0.5, 9 hráčů, 3 placená místa
Prizepool: 9 x $5 = $45
Vítěz: (50%) $22.5
2. místo (30%) $13.5
3. místo (20%) $9
Počáteční stack: 1500 chipů
 Povinné sázky:
Big Blind: povinná sázka pro 2. hráče vlevo od dealera
Small Blind: polovina Big blindu, platí ji hráč hned vlevo od dealera
Ante: povinná sázka, kterou platí každé kolo všichni hráči

 

Startovní stack: 1500 chipů. Levely blindů se zvyšují vždy po 10 minutách:
10/20 15/30 25/50 50/100 75/150
100/200 100/200/ante 25 150/300/ante 25 200/400/ante 25 300/600/ante 50

1. Úvodní fáze turnaje SNG

Na začátku turnaje Sit and Go jsou blindy velmi malé – od 10/20 do 25/50 – v porovnání s vaším stackem 1500 chipů. V této fázi se vyplácí hrát trpělivě a pouštět se do hry jen s nejlepšími kombinacemi. Pokud hrajete turnaje s nízkým buy-inem, kde potkáte řadu amatérů, nebojte se jít s nejlepším párem na flopu klidně do all-inu, protože protihráč vám to doplatí, jinak se doporučuje hrát velmi tight. Na rozdíl od velkých multi-table turnajů zde není potřeba spěchat a příliš riskovat, více se vyplácí mít dost čipů do dalších fází turnaje. Vaše image tight hráče vám umožní efektivně krást blindy v příští fázi, navíc se s prémiovou handou často zdoublujete proti horší kombinaci.

Celý článek: Úvodní fáze SNG turnaje >>

2. Střední fáze turnaje SNG

Blindy se zvýšily (50/100 až 75/150), několik hráčů už vypadlo, a ostatní musí začít více riskovat, aby se dál udrželi ve hře. Základem strategie Sit and Go v této fázi je sledovat, kdo má před sebou kolik chipů. Pokud jste na shotstacku a máte 10 big blindů a méně, vaší jedinou rozumnou sázkou je all-in. Pokud máte větší stack, musíte počítat s tím, že ostatní budou často chodit sami all-in, a přizpůsobovat tomu vaše sázky. Pokud například hrajete první na buttonu a hráči na blindech mají velmi malé stacky, nesnažte se raisem ukrást blindy, pokud s vaší handou nechcete dorovnat all-in, ten totiž s velkou pravděpodobností od jednoho ze shortstacků dostanete. S prémiovými handami dávejte velké raisy a případně dorovnejte all-in, ale také se snažte často bluffovat a krást blindy.

Celý článek: Střední fáze SNG turnaje >>

3. Fáze těsně před vyplácenými pozicemi (“bublina”)

Hodně protihráčů se středními stacky se bude snažit “přežít” na placené pozice a hrát velmi tight. Zato vaším cílem je nyní nasbírat co nejvíce chipů, abyste měli šanci na první místo, vítěz vyhrává 4,5-násobek svého vkladu. Dlouhodobě se vám v turnaji Sit and Go vyplatí riskovat kvůli prvními místu i za cenu občasného vypadnutí, mnohem více než bát se prohry, často končit třetí a vyhrávat jen 1,8-násobek.

Celý článek: Bubble (bublina) v SNG turnajích >>

4. Koncová fáze turnaje SNG

Nyní už šest hráčů vypadlo, a tak můžete skončit nejhůř třetí. Hra ve třech hráčích je velmi rychlá, skoro nikdy nedostanete pořádnou kombinaci a musíte velmi často bluffovat. Pokud jsou blindy ještě celkem malé, máte velký prostor ke hře, ale jakmile se dostanete na 10 big blindů a níže, opět bude jedinou možnou sázkou all-in. Vašim cílem je vyřadit třetího hráče a mít co největší stack do finálového heads-upu. Blindy jsou pak už natolik velké, že se na flop moc nepodíváte a prakticky každá handa skončí buď raisem a foldem, nebo all-inem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *